Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

Tisk

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu dalších zajímavých otázek.

 


Povězte mi na úvod něco o Nanovo. Jedná se o obchod s originálním designem z druhé poloviny 20. století. Proč právě toto období a co vás na tom lákalo?
NANOVO jsou dva nadšenci a spousta pomocníků. Chtěli jsme se živit něčím, co nám bude blízké a naše záliba ve starých věcech nakonec přerostla k založení nejdříve značky, která nám byla koníčkem a posléze i firmy, která nás živí. Myslím, že jsme oba vyrůstali obklopeni nábytkem druhé poloviny 20. století, ale nebyli jsme zatíženi dobou. Máme na to dobré vzpomínky a tím se u nás podvědomě vytvořil vztah k tomuto období. Samozřejmě v tom hraje roli i sběratelství našich rodičů :)

A kdy se vlastně zrodil nápad začít se věnovat tomuto odvětví? Co bylo impulsem?
Impulsem byla moje návštěva Berlína, kde byl Jirka na stáži. Obcházeli jsme všechny ty pěkný obchody a říkali si, že v Praze by to těm obchodům taky mohlo takhle slušet. To byl prvotní zážeh.

Jak na tento nápad reagovalo okolí? Nenašel se někdo, kdo by vám jej vymlouval?
Nikdo nám to nijak nerozmlouval, ale myslím, že také nikdo nepočítal s tím, že bychom se tím mohli živit. Začínali jsme u Jirkovy mámy na půdě, pak jsme šli do sklepa a garáže a nakonec na Kolbenovu a na Prahu 1. Přirozený vývoj.

nano98


Píšete, že tento kvalitní nábytek a bytové doplňky jsou v České republice opomíjené. Proč si myslíte, že tomu tak je?
Spousta lidí v těch věcech nevidí žádnou hodnotu a razí heslo, že co je staré, je na vyhození a špatné. Starší generace to má spojeno s dobou, kdy nic jiného nebylo – proto je to pro ně obyčejné.

Nicméně, produkty propagujete i na různých akcích v zahraničí. Jaké jsou na ně reakce?
V zahraničí jsou pozitivní reakce, protože konečně lidi vidí něco jiného, neokoukaného. Dnes se vyrábí strašná spousta replik designových ikon a lidi už jsou tím přesyceni. Československý design neznají a je to pro ně osvěžení.

Zboží prodáváte v takové podobě, aby bylo okamžitě funkční. Je k tomu mnohdy dlouhá cesta?
Pokud jde o doplňky jako sklo, porcelán apod., tak tam je cesta krátká. Pokud se jedná o čalouněné židle nebo křesla, tak je to na delší dobu a některé věci máme na skladě třeba 3 roky :), prostě nejsou součástky nebo renovace je tak nákladná, že ty kousky necháváme uzrát.

Je jasné, že prvky musíte mnohdy i renovovat, a to buď kompletně, nebo částečně. Co je na těchto úpravách nejtěžší? Jde vám hodně o to, aby zůstalo zachováno původní kouzlo?
Máme rádi patinu, takže se snažíme renovovat s citem. Látky vybíráme podobné, co na židlích, křeslech byly původně. Nejtěžší je shánět součástky, které již neexistují. Dopadne to nakonec tak, že najdeme nějakého šikovného pána a ten nám to pak vyrábí na míru.

nano87


Když se podíváte na vaši nabídku, dá se říct, o co je největší zájem? Co lidé obecně vyhledávají?
To moc nejde, v různých vlnách se prodává všechno. Okolo Vánoc lidé hodně kupují hodinky Prim, které také nabízíme.

A co je k takovému „návratu zpátky“ podle vás vede? Jistá nostalgie nebo závan něčeho z dětství?
Určité procento kupuje z nostalgie, ale většině ostatních zákazníků se líbí, jak to vypadá a třeba to ani neznají z dětství. Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.

Myslíte, že u vás nakupuje také hodně sběratelů? Dají se takové typy lidí poznat?
Myslím, že moc ne. Máme teď nějaké předměty z hotelu Praha a jeden pán postupně skupuje jejich větší množství, ale nemyslím, že by to byl sběratel.

Nyní jste otevřeli kamennou prodejnu. Jaký je to pro vás pocit?
Splněné přání se spoustou starostí a povinností. Máme z toho radost, ale musíme naučit lidi, aby k nám chodili.

Proč by měli naši čtenáři tuto prodejnu navštívit? Co je pro vás nejdůležitější v rámci této prodejny?
Jsme jediná kamenná prodejna s nabídkou designu druhé poloviny 20. století v samém centru Prahy. Věci se nám dost často mění a některé jsou unikáty, které jinde neuvidí. Máme v obchodě i spoustu literatury, takže kdyby chtěl někdo bádat, můžeme mu k tomu udělat i kávu. :). Chtěli bychom každé dva měsíce zásadně měnit celkový interiér prodejny. Např. v rámci Designbloku budeme vystavovat unikátní svítidlo ve tvaru hvězdicového motoru z bývalého podniku JAWA v Týnci nad Sázavou.

nano8


Na závěr se nemůžu se nezeptat, jak vypadají vaše domácnosti? Dáte hodně na design? A máte doma prvky z vaší nabídky?
Velmi častá otázka :). Jirka se neustále stěhuje, takže ten si převáží jen postel, křeslo, stůl a židli. Křeslo a lampičku má od nás ze skladu. Já mám doma takový mix věcí od nás, nějakou skříň máme i novou a knihovnu jsem si navrtal sám z prken.

A máte v nabídce nějakou „srdcovku“?  Něco, co jen s těžkým srdcem předáte dál?
Pár takových kusů bylo, ale naštěstí jich bylo více, takže si vždycky jeden kus takové věci schováme. Třeba židle Castelli nebo křeslo z hotelu Praha.

Nyní už vás jen poprosím o vzkaz pro naše čtenáře a děkuji za rozhovor!
Nebojte se starého nábytku a kombinujte klidně s novým. Vypadá to skvěle.

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Olomouc

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

„V divadle nemůže existovat úplná demokracie“ říká Daniel Možnar

monzar 200Volnočasová aktivita se mu stala povoláním a životem. Díky své pracovitosti a jak sám říká „drzosti“ se posunul od studia architektury až na angažmá v divadle „Ta Fantastika“. Co mu hraní v divadle vzalo a proč neměl štěstí na režiséry?

...

Literatura

Rodinná sága odehrávající se v kulisách hotelu Adlon

Hotel Adlon perexBerlín, 1994. Sonja Schadtová zasvětila celý svůj život legendárnímu hotelu Adlon. Byla svědkem jeho založení, rozkvětu i úpadku. Ve věku devadesáti let se setkává se svou vnučkou Katharinou Zimmermannovou, která patří do týmu arc...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede hru Na první pohled, brilantní soudní monodrama i naléhavý příspěvek v debatě o znásilnění

na prvni pohled200Advokátka vyhozená ze sedla. Švandovo divadlo uvede hru Na první pohled, brilantní soudní monodrama i naléhavý příspěvek v debatě o znásilnění. 

...

Film

Čtení o filmu nejen česky...Věnujme se i četbě zahraniční literatury (pokud ji seženeme)

kinematografia-perexZatímco za vlády komunistů byly televizní programy i nabídka kina zahlceny sovětskými filmy, nyní se k nám z Ruska dostane – a to ještě ojediněle - nanejvýš nějaká ta pohádka. O filmovém dění tam a zejména v republikách, kter...