Slatiňany, proslulé chovem starokladrubského vraníka a zámkem s unikátní hipologickou sbírkou, získaly novou turistickou atrakci. Od července bylo veřejnosti zpřístupněno nové Interaktivní muzeum starokladrubského vraníka, které se nachází v objektu nově zrekonstruované Švýcárny.
Švýcárna vznikla jako salaš v polovině 19. století přestavbou myslivny nedaleko původní hájenky jižně od zámeckého parku. Myslivna, postavená brzy po roce 1839, neměla však sloužit pro správu lesů, ale pro občasný pobyt panstva v přírodním prostředí.
Švýcárna se stala jedním z romantických prvků doplňujících auerspergské sídlo ve Slatiňanech za Vincence Karla Auersperga, inspirovaného jeho cestou do Anglie v roce 1837.
Za vzor si vzal horské salaše ve švýcarských Alpách. Ze Švýcarska si také nechal dovézt stádo typického černostrakatého skotu a kolem Švýcárny pro ně nechal zřídit pastviny. Později přibyly i ovce. Zámecká kuchyň byla odtud zásobována kravským a ovčím mlékem a mléčnými produkty. Auerspergové měli v domě mj. uloženou také svou sbírku keramiky. Švýcárna dostala v letech 1847- 1848 podobu a úlohu salaše přístavbou dvou přízemních křídel k patrové myslivně.
Po první světové válce Švýcárna sloužila k ubytování auerspergských zaměstnanců či později zaměstnanců státního hřebčína. Posledním obyvatelem Švýcárny byl do roku 1976 František Zeman. Objekt, který je známý i ze seriálu Dobrá voda, kde v něm bydlel stájný na penzi Hanousek (hraný Josefem Kemrem), od 80.let 20.století dlouhodobě chátral. Díky dotacím z EU byl však zachráněn před úplným zničením.
Dnes je ve Švýcárně, která má bezbariérovou úpravu, Interaktivní muzeum starokladrubského vraníka. V přízemní hale se nachází expozice věnovaná historii a standartům tohoto plemene, historii Švýcárny a knížecímu rodu Auerspergů, osobě profesora Františka Bílka, který toto plemeno zachránil před vyhynutím. K vidění jsou různé druhy podkov, bičíků, sedel, písemnosti prof. Bílka, olejomalby s koňskou tématikou aj. V patře se nachází kopie koňského boxu z Kladrub s figurínou koně a ukázkami krmení, trenažér simulující jízdu s dvouspřežím, figurína koně, na níž si děti mohou vyzkoušet, jak se takový koník čistí, sedlá, uzdí a jaký je pohled z „koňského" hřbetu, dětský koutek a promítací sál, v němž nepřetržitě běží několik krátkých filmů o starokladrubském vraníku (standarty, porod koně, život koně, využití koně, podkování, zapřahání), o životě prof. Bílka a o historii Švýcárny.
Cesta ke Švýcárně vede podél výběhů, v nichž návštěvníci mohou obdivovat starokladrubské vraníky v celé kráse. Děti jistě ocení, když prohlídku Švýcárny rodiče spojí s návštěvou nedalekého Kočičího hrádku.
Zdroj informací: slatinany-svycarna.eu
Zdroj foto: autorka článku
< Předchozí | Další > |
---|