Studio Béla oslavilo čtvrt roku svého provozu filmovou přehlídkou ukázek a tipů na zajímavé filmy. Šéfredaktor časopisu Cinepur Jan Kolář a filmoví kritici Aleš Stuchlý z rádia Wave a Antonín Tesař z A2 doporučili návštěvníkům, co si nenechat ujít na filmových festivalech, na co zajít jen když zbude čas a na co se vypraví oni sami. Zároveň nás i dvě mladé české filmařky pozvali na promítání svých děl. O co by tedy fanoušci převážně artových filmů neměli přijit?
Například Přemek Martínek, ředitel společnosti Artcam, doporučuje filmový projekt, jenž si rozhodně zaslouží nemalou pozornost. Snímek Císař musí zemřít italských režisérů Paola a Vittoria Tavianiových zpracovává ve vězeňském prostředí klasickou Shakespearovu tragédii. Film si odnesl z letošního Berlinale sošku Zlatého medvěda, tedy příslib kvalitního počinu vysoce ceněného. V Praze bude mít premiéru docela neobvyklou a to v prostorech Nové scény Národního divadla 12. září.
Antonín Tesař pozval na skutečně nekonvenční filmy. Žena v žumpě má být jakýmsi „podvratným festivalovým typem“, něčím u čeho je výsledek značně nejistý. Pro nás poněkud exotičtější země vzniku (Filipíny) už sama o sobě evokuje zajímavou podívanou. Dílo je konec konců označováno jako historicky nejlepším nezávislým počinem tamní kinematografie. Druhým filmem je indonéský Zátah, v němž takřka sto procent času tvoří akce na bitevních polích, neboli – jedná se o dost drsně pojatý snímek, který už teď je ale divácky vcelku dobře přijat (hodnocení na ČSFD 81%).
Snad nejintenzivněji působil trailer na film Klip, od srbské režisérky Maji Milos, jenž se se snímkem ukázala, a také zvítězila, na festivalu MFF Rotterdam, který je především určený debutujícím režisérům. Pohled do života čtrnáctileté dívky, kamera přizpůsobená do teenagerovského prostředí a spousta sebedestruktivního chování tvoří na tamní snímek silnou kombinaci. Zdali bude u nás divácky úspěšná, nechme se překvapit. Snímek by do kin měl z avizovaných filmů dorazit první.
Studio Béla také jednohlasně zve na film Láska režiséra Michala Hanekeho. Za snímek obdržel Zlatou palmu v Cannes a po Bílé stuze či Pianistce jen veřejnost i kritiky utvrdil v tom, že skutečně filmové řemeslo naplno ovládá. Tato citlivá výpověď vztahu osmdesátiletého páru, pootvírá dveře do vyrovnávání se s vědomím blížící se smrti. Další citlivou výpovědí, tentokrát spíše o nenávisti, má být Je to jen vítr, snímek zachycující jeden den ze života romské rodiny z Maďarska. Film si odnesl z letošního Berlinale Velkou cenu. Režisér Benedek Fliegauf tak zpracoval poměrně aktuální téma rasismu, neonacismu a soukromých válek národnostních menšin.
Studio Béla na podzim uvede avizovanou tvorbu současných mladých filmařů. Na své dílo osobně pozvala Adéla Babanová. Její film je televizní inscenací o čtyřech dějstvích, který vypráví o vraždě herečky. Adéla se nechala inspirovat skutečným příběhem Anicy de Lorenzo a stejně jako v realitě, i tady nechává otevřený konec ve své verzi. Stejně tak pustila trailer ke svému chystanému projektu i Magda Bažantová z autorského dua Zóna ozdoby, jejž tvoří s Petrem Markem. Tyto snímky, stejně jako další festivalové filmy, pak budou zařazeny ve Studiu Béla od září do programu. Rozjede se zase čtvrteční a páteční promítání a fanoušci artových a nezávislých filmů se opět budou mít kam vypravit.
Studio Béla
Kino maďarského institutu
Zdroj foto: studiobela.cz
http://www.facebook.com/StudioBELA
< Předchozí | Další > |
---|