Herecká závist
Kultura21.cz

Herecká závist

zavist perexNení nad to, když má dítě zájem o nějakou činnost a zároveň v ní vyniká. Takto začínalo mnoho úspěšných sportovců. Ale hodí se to, i pokud se jednou stane člověk odborníkem na výpočetní techniku, lékařem či konstruktérem.

Existuje ovšem profese, kde toto pravidlo neplatí, kde je lepší být zprvu nenápadným a nijak zvlášť úspěšným. Jedná se o herectví. Seznam dětských hvězd, které v útlém věku zvládaly náročné role a okouzlily tisíce diváků, a přitom při přijímacích zkouškách na konzervatoř neuspěly, je zarážející. Patří sem Michaela Kudláčková. Tu znal celý národ hlavně díky roli v seriálu My všichni školou povinní. O studium na konzervatoři se pokusila dvakrát, ale bez úspěchu. Po druhé obdržela absurdní zdůvodnění, že jí chybí talent.


Údajný nedostatek talentu zabránil ve studiu dalším nadaným dětem. Vedle Kudláčkové se v 80. letech proslavila o něco mladší Žaneta Fuchsová (Lucie, postrach ulice a Chobotnice z II. patra). Neuspěla. Filmovým a seriálovým partnerem obou mladých hereček byl Milan Šimáček. U přijímaček dopadl stejně neslavně jako ony. Václavu Jakoubkovi nepomohla ani hlavní dětská role v Obecné škole – filmu nominovaném na Oskara. Obdobný osud potkal také Pavla Manga známého ze seriálu Cirkus Humberto. I on se dozvěděl, že na to, aby mohl herectví studovat, má málo talentu. Dnes se živí jako prodavač. Jaroslava Schallerová byla díky hlavní roli ve filmu Valerie a týden divů a účinkování v dalších snímcích známá i v zahraničí. Na školu se nedostala s tím, že je příliš ovlivněná filmem. Že děti zkažené filmem nemají na konzervatoři co pohledávat, si vyslechl také Jiří Procházka známý z komedie Ať žijí duchové. 

zavist

Michaela Kudláčková (zdroj foto: internet)

Je to velmi smutný výčet. Svědčí o lidské závisti a nepřejícnosti. O snaze dokázat si svou moc. Leckdo neodolá, když může někomu úspěšnému a slavnému předvést, jak je ve skutečnosti slabý a zranitelný. Ti, kteří o osudu dětských hvězd takto rozhodli, se za to zodpovídat nemuseli. Jen jedno jméno bylo zveřejněno. V pořadu Třináctá komnata padla zmínka o tom, že úspěch Michaely Kudláčkové nedokázal přenést přes srdce a jejímu přijetí na školu zabránil profesor Jiří Vala. Nepochybuji, že sami sobě si členové přijímacích komisí dokázali zdůvodnit, že jejich absurdní rozhodnutí je hereckému řemeslu prospěšné.


Přesto některá z uvedených jmen nejspíše mohla prorazit. Možná by stačily větší zarputilost, houževnatost a tah na branku. Dětskou hvězdou byla i Andrea Čunderlíková a při pokusu dostat se na DAMU se také dozvěděla, že trpí nedostatkem talentu. Snad měla i štěstí, ale jí tato nesnáz v dalším hraní nezabránila a později se proslavila rolí v seriálu Nemocnice na konci města. Další dětská hvězda Kateřina Urbancová se ke studiu na DAMU dostala oklikou. Když ji nezvali na konzervatoř, šla studovat na gymnázium. Na její herecké úspěchy se mezitím zapomnělo a na vysokou školu byla přijata. V dětství začal hrát i Roman Skamene. Na konzervatoř se nedostal ani po několika pokusech. Jeho to naštěstí nezastavilo a hraje dodnes.

zavist2

Andrea Čunderlíková (zdroj foto: internet)


Zvůli lidí, kteří mají možnost rozhodovat o osudech druhých, je obtížné se bránit. Ale zcela beznadějné to není. Je třeba nenechat si ujít příležitost podat stížnost či případ publikovat. A když to nejde jinak, pokusit se danou osobu obejít, jak se to povedlo Kateřině Urbancové a Andree Čunderlíkové. Lidské závisti a jejím nepříznivým důsledkům se sotva kdy zbavíme. Snažme se je alespoň minimalizovat odvahou, nezdolností a vynalézavostí. A hlavně – pokud se sami do takové funkce dostaneme, nezblázněme se z toho a odolejme nutkání dokazovat ostatním svou moc.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Po hodině čtení potřebuju kafe a cigárko - rozhovor s Martinem Stránským vypravěčem série Milénium

stransky200Martin Stránský je jedním z nejlepších současných dabérů: získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Cenu diváků za nadabování titulní postavy doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House. Pro vydavatelství OneHotBook s...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Viktor Preiss jako Sherlock Holmes
ImageDetektivky Sira Arthura Conana Doylea stále přitahují nejen pozornost čtenářů, ale i producentů audia a filmu. Stále se k tomuto svéráznému detektivovi všichni rádi vrací, přestože jeho namyšle...

Literatura

Kuchařka od Vietnamců v Česku: Tak vaří Vietnam

kucharka200Vydavatelství Mladá fronta dostalo na trh kuchařku od Vietnamců v Česku s názvem Tak vaří Vietnam. Měla by ukázat, na čem je založena vietnamská kuchyně, jak si připravit její pokrmy doma a také představit specifické suroviny.

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

I mafián musí na záchod

oskar plakat 200Film Oskar (1991) je předělávkou slavné komedie s Luisem de Funésem. V hlavní roli zde vystupuje tentokrát Sylvester Stallone a dává do příběhu něco, co tomu tenkrát chybělo. Úspěšný a drsný mafián Ange...