Herecká závist

Herecká závist

Tisk

zavist perexNení nad to, když má dítě zájem o nějakou činnost a zároveň v ní vyniká. Takto začínalo mnoho úspěšných sportovců. Ale hodí se to, i pokud se jednou stane člověk odborníkem na výpočetní techniku, lékařem či konstruktérem.

Existuje ovšem profese, kde toto pravidlo neplatí, kde je lepší být zprvu nenápadným a nijak zvlášť úspěšným. Jedná se o herectví. Seznam dětských hvězd, které v útlém věku zvládaly náročné role a okouzlily tisíce diváků, a přitom při přijímacích zkouškách na konzervatoř neuspěly, je zarážející. Patří sem Michaela Kudláčková. Tu znal celý národ hlavně díky roli v seriálu My všichni školou povinní. O studium na konzervatoři se pokusila dvakrát, ale bez úspěchu. Po druhé obdržela absurdní zdůvodnění, že jí chybí talent.


Údajný nedostatek talentu zabránil ve studiu dalším nadaným dětem. Vedle Kudláčkové se v 80. letech proslavila o něco mladší Žaneta Fuchsová (Lucie, postrach ulice a Chobotnice z II. patra). Neuspěla. Filmovým a seriálovým partnerem obou mladých hereček byl Milan Šimáček. U přijímaček dopadl stejně neslavně jako ony. Václavu Jakoubkovi nepomohla ani hlavní dětská role v Obecné škole – filmu nominovaném na Oskara. Obdobný osud potkal také Pavla Manga známého ze seriálu Cirkus Humberto. I on se dozvěděl, že na to, aby mohl herectví studovat, má málo talentu. Dnes se živí jako prodavač. Jaroslava Schallerová byla díky hlavní roli ve filmu Valerie a týden divů a účinkování v dalších snímcích známá i v zahraničí. Na školu se nedostala s tím, že je příliš ovlivněná filmem. Že děti zkažené filmem nemají na konzervatoři co pohledávat, si vyslechl také Jiří Procházka známý z komedie Ať žijí duchové. 

zavist

Michaela Kudláčková (zdroj foto: internet)

Je to velmi smutný výčet. Svědčí o lidské závisti a nepřejícnosti. O snaze dokázat si svou moc. Leckdo neodolá, když může někomu úspěšnému a slavnému předvést, jak je ve skutečnosti slabý a zranitelný. Ti, kteří o osudu dětských hvězd takto rozhodli, se za to zodpovídat nemuseli. Jen jedno jméno bylo zveřejněno. V pořadu Třináctá komnata padla zmínka o tom, že úspěch Michaely Kudláčkové nedokázal přenést přes srdce a jejímu přijetí na školu zabránil profesor Jiří Vala. Nepochybuji, že sami sobě si členové přijímacích komisí dokázali zdůvodnit, že jejich absurdní rozhodnutí je hereckému řemeslu prospěšné.


Přesto některá z uvedených jmen nejspíše mohla prorazit. Možná by stačily větší zarputilost, houževnatost a tah na branku. Dětskou hvězdou byla i Andrea Čunderlíková a při pokusu dostat se na DAMU se také dozvěděla, že trpí nedostatkem talentu. Snad měla i štěstí, ale jí tato nesnáz v dalším hraní nezabránila a později se proslavila rolí v seriálu Nemocnice na konci města. Další dětská hvězda Kateřina Urbancová se ke studiu na DAMU dostala oklikou. Když ji nezvali na konzervatoř, šla studovat na gymnázium. Na její herecké úspěchy se mezitím zapomnělo a na vysokou školu byla přijata. V dětství začal hrát i Roman Skamene. Na konzervatoř se nedostal ani po několika pokusech. Jeho to naštěstí nezastavilo a hraje dodnes.

zavist2

Andrea Čunderlíková (zdroj foto: internet)


Zvůli lidí, kteří mají možnost rozhodovat o osudech druhých, je obtížné se bránit. Ale zcela beznadějné to není. Je třeba nenechat si ujít příležitost podat stížnost či případ publikovat. A když to nejde jinak, pokusit se danou osobu obejít, jak se to povedlo Kateřině Urbancové a Andree Čunderlíkové. Lidské závisti a jejím nepříznivým důsledkům se sotva kdy zbavíme. Snažme se je alespoň minimalizovat odvahou, nezdolností a vynalézavostí. A hlavně – pokud se sami do takové funkce dostaneme, nezblázněme se z toho a odolejme nutkání dokazovat ostatním svou moc.


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing

Tapír

  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
Banner

Hledat

Rozhovor

Černobílá fotka má své kouzlo, může obsahovat tajemství i příběh, říká Robert Rohál

robert perexI když nechtěl letos vystavovat, nakonec bude mít od druhé poloviny července fotografickou výstavu v kroměřížské cukrárně Amadeus. Záměrně prý plánoval na tento rok pauzu s tím, že musí vymyslet něco nového. A zatímco přemýšlí o novém proje...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Pacienti Sigmunda Freuda a jejich osudy

freud1 (2)

Zkusme se přenést na přelom 19. a 20. století do doby, kdy se ještě duševní choroby léčily metodou pokusů a omylů, psychiatrickým pacientům se snímaly řetězy, hysterické ženy ještě stále podstupovaly hysterektomi...

Z archivu...


Literatura

Sheleana Aiyana: Staň se tou pravou

Stan se tou pravou perexNemáte ve vztazích úspěch a už si skutečně začínáte myslet, že chyba bude ve vás? Nerada to říkám, často je to pravda. A pokud už o sobě samé i nevybíravě přemýšlíte, pak si udělejte velkou stopku a tlustou čáru! Kr...

Divadlo

...Až přestaneš Krakatit

krakatit200V prosinci letošního roku měl v divadle Inspirace premiéru poměrně netradiční projekt. V zahraničí velmi úspěšné Pantomimické duo MIMeGRAM (Tomsa Legierski a Radim Vizváry) přizvalo ke spolupráci studenta DAMU, režiséra Ja...

Film

Hra na hraně – kvantitu nebo kvalitu?

200filmUž týden se prohání po našich kinech novinka režiséra Brada Furmana (Obhájce) se zpěvákem, hercem Justinem Timberlakem a budoucím netopýřím mužem, Benem Affleckem.

...