Hlasohled zve na online výpravu s izraelským divadelním režisérem

Hlasohled zve na online výpravu s izraelským divadelním režisérem

guy biran 200Nezisková organizace Hlasohled spolu s izraelským divadelním režisérem a profesorem Guyem Biranem zve na semi-online interaktivní workshop Vidět zvukoměsto. Účastníci site specific prohlídky vyrazí do ulic svého města a zároveň budou přes Zoom na svém mobilním telefonu v kontaktu s ostatními zúčastněnými. Čeká je improvizace se zvukovými a obrazovými vjemy a podněty kolem nich. Unikátní projekt proběhne 18. až 20. května v odpoledních hodinách zdarma pro limitovaný počet osmi účastníků.

Interaktivní putování městem už takto Guy Biran uspořádal se studenty uměleckých oborů na řadě univerzit, mimo jiné v Jeruzalémě a v Amsterdamu, kde vyučuje divadelní tvorbu. Výkonný ředitel izraelského divadla Hazira Performance Art Arena se zkušenostmi z prostředí scénických umění a jazzová zpěvačka, hlasová lektorka a zakladatelka spolku Hlasohled, Ridina Ahmedová, spojili své znalosti výuky k vytvoření ojedinělé verze Biranova původního výukového online konceptu. Větší pozornost tak bude kladena na zvukové podněty a možnosti jejich reflexe pomocí vokální improvizace.

„Na účastníky čeká intenzivní zažitek - budou společně s ostatními budou pozorovat dění okolo sebe a sdílet přítomný okamžik s ostatními. Dostane se jim nového úhlu pohledu na místa, která znají. Společná výzva je povede k tomu, aby vše vnímali otevřenými a zbystřenými smysly a každodenní obrazy a zvuky okolo nich se spojí do společné poskládané mozaiky, do kaleidoskopu řádu v chaosu, kde roli hraje jak náhoda, tak i naše schopnost dívat se, poslouchat a zaznamenávat. ” říká Guy Biran o online skupinovém cvičení. 

guy biran 1

Spolek Hlasohled více než patnáct let pořádá akce a vzdělávací akce pro českou amatérskou i profesionální pěveckou komunitu. V termínu 17.-24. července se bude konat například letní workshop afrických polyfonií se zpěvačkou Anitou Daulne z Konga, poluzakladatelkou vokální skupiny Zap Mama, která byla nominována na ceny Grammy. V podzimních měsících plánuje Hlasohled tradiční akci Zpěvomat nebo mezinárodní konferenci na téma Hlas jako nástroj sociální změny, hlas jako nástroj propojující komunitu. Termíny budou pořadateli upřesněny.

“I v čase kulturního lockwdownu hledá Hlasohled způsoby, jak vytvářet prostor pro umění. Ubíjející čekání na rozvolnění zpestříme mezinárodním projektem, který proběhne v souladu s předpisy a zároveň přináší svěží vzduch, tvůrčí inspiraci a setkání”, říká Ridina Ahmedová.

Na workshop Vidět zvukoměsto doporučují pořadatelé chytrý telefon s větším objemem mobilních internetových dat, sluchátka s mikrofonem a powerbanku. Na seminář se mohou zájemci přihlásit odkudkoliv. Prohlídka bude komentována v angličtině, v případě potřeby tlumočena do češtiny. Unikátní počin bude probíhat zdarma ve dnech 18. až 20. května vždy mezi 16.30 až 19.30.

Více informací:

Facebooková událost - https://www.facebook.com/events/2917859065134386
Web spolku Hlasohled - http://bit.ly/VidetZvukomestoHlasweb


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

„Kromě Óčka, který mám většinou doma puštěný jako kulisu, si nic moc nepouštim,“ přiznává Petr Hrdlička

skwor peta hrdlickaSkupina Škwor dala českému rockovému světu především cover písně Shut  Sraž nás na kolena, ale od té doby už urazila velký kus cesty. Poslední album Drsný kraj je toho důkazem. Zpěvák a...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Na Dušičky k Mrtvým raději nechoďte

200oS blížícími se Dušičkami (přesněji řečeno svátky Všech svatých a Památkou zesnulých), jejichž kořeny tkvi v prastarých keltských rituálech, kdy byl 1. listopad slaven nejen jako začátek nového roku, ale i jako den, kdy se setkával svět živých se světem mrtvých...

Z archivu...


Literatura

Nelítostný Joe Pike jako Ochránce nežádoucího svědka

Ochrance 200Bývalý policista, mariňák, žoldnéř s pestrou minulostí, prodejce střelných zbraní Joe Pike – to je hlavní hrdina románu Roberta Craise Ochránce. Zápletka zdá se být naprosto jednoduchá: na jedné straně jsou taj...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...