Tajný život stromů: Co cítí a jak komunikují?

Tajný život stromů: Co cítí a jak komunikují?

Tajný život stromůPoutavé vyprávění o přírodě německého lesníka Petera Wohllebena již uchvátilo nejednoho čtenáře. V knize Tajný život stromů se autor tentokrát zaměřil na stromy – například na jejich způsob života a vzájemnou komunikaci. Dozvíte se spoustu nejrůznějších zajímavostí, které vás mohou naprosto uchvátit. Knihu vydalo nakladatelství Kazda.

Zkuste si představit, že les není jen les, do kterého chodíte na procházku, ale že je to jeden živoucí organismus. Že stromy jsou lidé. Stejně vnímají, cítí, myslí, něco prožívají, rozmnožují se, vzájemně komunikují, a to s vámi, lidmi, ale i zvířaty a dalšími obyvateli lesa, i sama se sebou. Zkuste se na stromy podívat jinýma očima. Právě tohle umožňuje kniha Tajný život stromů, která vypráví zajímavé příběhy a pohled na stromy ze zcela jiného úhlu, než jak vám zřejmě bylo doposud umožněno. Možná již patříte k vysoce citlivým lidem, kteří tajný život stromů vnímají a mají o něm zcela jasné představy. Možná ne, ale když uslyšíte nářek poráženého stromu, už nikdy pro vás život nebude takový, jako byl dříve.

Peter Wohlleben popisuje, co všechno se děje v lese. Jak stromy komunikují, že mají svou paměť, a to velmi dobrou, jak si předávají informace, že pociťují bolest, tvoří se jim vrásky a různé “kožní” defekty, a že mohou třeba dostat i úpal. Věnuje se také tématu kůrovec, a tomu, jaké škody dokáže napáchat.

Kniha není jedinečná nějakou působivou či originální stylistikou, ale svým obsahem. Je psána velmi jednoduše, popisuje všechno to, co je zajímavé a co spousta lidí neví. I kapitolky jsou nazvány velmi stručně a místy bych řekla až zbytečně nudně. Kniha ale nudná není – a rozhodně stojí za přečtení.

Peter Wohlleben

Zdroj foto: Peter-wohlleben.de

Rozhovor s Peterem Wohllebenem

Pokud vás zajímá také rozhovor s Petrem Wohllebenem, najdete jej zde: https://www.knihykazda.cz/knizni-novinky/rozhovor-s-wohllebenem/

Z rozhovoru s Petrem Wohllebenem cituji malou ukázku:

"Seriózní výzkum například říká, že ve špičkách kořenů stromů jsou struktury podobné mozku a probíhají v nich podobné elektrické procesy. Samozřejmě se nejedná o stejný mozek jako je lidský, ale víme, že strom má schopnost se rozhodovat a může si určité věci zapamatovat. Například po době sucha v roce 2008 mnoho stromů na jaře zadržovalo vodu, aby jí mělo v létě více. A je také známé, že stromy produkují substanci, která potlačuje bolest. To znamená, že umí bolest nejenom najít, ale dokonce ji i reflektovat, a to vše ukazuje, že v nich probíhají nějaké procesy učení a procesy rozhodování. A ty bychom mohli nazvat inteligencí..."

O autorovi:

Peter Wohlleben (1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Dnes vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Slyšíš, jak mluví stromy a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu nedávno začal vydávat časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí, a to za jeho citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků.

Ukázka z knihy:

Nejdůležitější pomocníky stromů jsem již představil, avšak existuje ještě celá řada dalších. Tak třeba datlové. Skutečnými pomocníky bych je sice nenazýval, každopádně ale stromům aspoň částečně prospívají. Pokaždé, když kůrovec napadne kupříkladu smrky, začne být ve vzduchu cítit katastrofa. Tento nepatrný hmyz se rozmnožuje takovým tempem, že dokáže v kratičké době zlikvidovat celý strom tím, že sežere kambium, životně důležitou vrstvu uloženou pod kůrou. Pokud se o tom dozví strakapoud, je okamžitě na místě.

Tajný život stromů

Název: Tajný život stromů
Autor: Peter Wohlleben
Překlad: Magdalena Havlová
Počet stran: 206
Vydání: 2020
Nakladatelství: Kazda
Hodnocení: 85 %

https://www.knihykazda.cz/tajny-zivot-stromu/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pro mě je hvězda Hana Vítová i moje babička,“ říká Blanka Kovaříková

Blanka Kovarikova200Blanka Kovaříková je autorka osmnácti knih o legendárních hercích, domech slavných a prvorepublikových detektivech. Patří mezi ně například Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných čes...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Léto v Zoo Praha: poznání, zábava i dobrodružství!

zoo praha 200V zoologické zahradě v pražské Tróji se letos rozhodně nudit nebudete. S nadcházejícím létem připravili pracovníci ZOO celou řadu akcí. Ještě v měsíci květnu stihnete například křtiny ogangutaního mláděte. Ma...


Literatura

Džusy nám mohou pomoci zhubnout

dzusy 200Zdravý životní styl včetně zdravého stravování je nejen hitem, ale i nutností, pokud si chceme dlouhodobě udržet své zdraví. Je to aktivní děj a věc osobního rozhodnutí, které za nás (pokud nejsme děti) nikdo jiný neudělá. Dnešní strava je mnohdy na ...

Divadlo

Epilog jedné rodinné tragédie

epilog 200Může mít člověk, který má peníze a s nimi také velkou moc, ještě nějaký morální kredit? Dokáže rodina zbohatlíků ustát zamlčované nevěry, korupční aféry a vypjaté vztahy mezi rodinnými příslušníky? Na tyto otázky dostanete odpověď v Divadle na Vino...

Film

Vyšla kniha o Zdivočelé zemi

zdivocela zeme pilatSeriál Zdivočelá země (1996-2012), jehož čtvrtou řadu nyní vysílá Česká televize, pokrývá celé poválečné období, některé jeho postavy v průběhu děje zestárnou bezmála o půl století. Vypráví ...