Trojská botanická zahrada nabízí přednášky pro veřejnost zdarma
Kultura21.cz

Trojská botanická zahrada nabízí přednášky pro veřejnost zdarma

Botanicka perexBotanická zahrada hl. m. Prahy připravila i na letošní rok cyklus oblíbených přednášek pro veřejnost. Ty budou zahájeny už 10. února. Prvním tématem budou ohrožené druhy rostlin, a to jak naše domácí, z území České republiky, tak ze světa. Na ožehavé otázky ochrany a záchrany odpoví kurátor botanické zahrady RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D. Na další botanická témata se zájemci mohou těšit vždy po týdnu, až do 17. března. V letošním roce se celý cyklus uskuteční on-line. Přednášky jsou určeny laikům i odborníkům a díky podpoře generálního partnera, značky Hyundai, se jich zájemci mohou zúčastnit zdarma.

 


„Vzhledem k tomu, že pandemická situace je stále proměnlivá a zajímavé přednášky chceme zpřístupnit co nejširšímu publiku, vsadili jsme na zkušenost z loňského roku a všechny přednášky připravujeme on-line. O botanické přednášky předních odborníků, ať už přímo z naší botanické zahrady nebo externích, je velký zájem. Letos navíc, díky velké podpoře našeho generálního partnera, společnosti Hyundai Motor Czech, můžeme všechny přednášky zájemcům zpřístupnit zdarma. Za to také patří našemu partnerovi velký dík,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Od ohrožených druhů přes pivoňky až k historickému herbáři
Termíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady a jejich prostřednictvím se také zájemci mohou přihlašovat. V první přednášce na téma Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin?!, která se uskuteční ve čtvrtek 10. února, pohovoří RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D., kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy: „Vymírání druhů je přirozený přírodní proces, v posledním tisíciletí však bohužel notně urychlený činností člověka. Přitom problematika vymírání rostlin není příliš známá, většina poučených laiků umí pojmenovat nějakého vyhynulého živočicha, ale znalost vymřelých druhů rostlin je na poměrně nízké úrovni a sahá ponejvíce k prvohorním stromovým přesličkám. V přednášce si povšimneme rozsahu vymírání a jeho rozmístění na světě, více druhů vymírá na menších ostrovech, kde mají jen malé populace a jsou citlivé i na relativně drobné změny.“ Přednáška bude založena na prezentaci konkrétních příkladů druhů z ČR i ze světa.

botanicka Pulsatilla pratensis Koniklec lucni

Pulsatilla pratensis_Koniklec luční

V dalších přednáškách zazní informace o původních druzích stromů v Česku, mrazuvzdorných opunciích, budou se věnovat pivoňkám a ohrožení a ochraně orchidejí. Cyklus přednášek uzavře povídání o „zeleném“ renesančním pokladu – historickém herbáři, který byl nalezen v Broumovském klášteře. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17:30.

Orchideje, motýli a další oblíbené akce v botanické zahradě
Trojská botanická zahrada si i na letošní rok připravila bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbenou výstavu orchidejí „Orchideje šesti světadílů“, která se uskuteční od 4. do 20. března. V rámci expozice se ve skleníku Fata Morgana představí nádherné, vzácné a často i ohrožené květiny z různých koutů naší planety. V dubnu se skleníkem Fata Morgana opět rozletí exotičtí motýli. Jedna z nejoblíbenějších akcí zahrady se koná od 7. dubna do 25. května. Ani letos nebude chybět výstava bonsají, výstava dýní s velkou Halloweenskou akcí nebo tradiční vinobraní.

Botanicka

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech
Společnost Huyndai Motor Czech podporuje rozvoj botanické zahrady a její vzdělávací aktivity zaměřené zejména na téma ochrany životního prostředí a udržitelnosti.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022
I pro letošní rok připravuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav
17. 1. – 31. 3.
Fotografická výstava Jak krmit ptáky?
Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Dozvíte se, čím správně přikrmovat ptáky v naší krajině, a naleznete zde také vyobrazené základní typy krmítek a vhodných napajedel, která jsou důležitá nejen v horkých letních dnech. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.
10. 2. – 17. 3.
On-line přednáškový cyklus
Čeká vás opět oblíbený cyklus přednášek o nejrůznějších botanických tématech. Připravili jsme si opravdu pestrý program, který zaujme nejenom vášnivé botaniky, ale i oborem nepolíbené laiky, kteří rádi objevují vše nové. Dozvíte se například, jak můžeme chránit ohrožené druhy rostlin, jaké jsou původní druhy stromů na našem území nebo jak pěstovat mrazuvzdorné opuncie. Přednášky se uskuteční on-line, a to každý čtvrtek od 10. 2. vždy od 17.30 hodin. V cyklu se vystřídají jak kurátoři naší Botanické zahrady Praha, tak další odborníci z oblasti botaniky. Přednášky jsou zpřístupněny ZDARMA za podpory generálního partnera botanické zahrady – společnosti Hyundai Motor Czech.
12.–13. 2.
Víkend svařeného vína
Víno nemusíte brát vždy vážně a s tím svařeným jsou experimenty ještě lákavější. Můžete nechat vyniknout jen přirozenou chuť vína s trochou koření nebo naopak vsadit na výraznější a netypické přísady. Zastavte se ve vinotéce sv. Kláry ochutnat naše recepty a podělte se s námi o ty své. Za svařákovým menu můžete přijít během víkendu 12. a 13. 2. v čase od 10.00 do 15.30 hodin.
14. 2.
Valentýnský večer
Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Romantická prohlídka setmělého tropického skleníku Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma obdrží růži.

botanicka Gagea bohemica, krivatec cesky

Gagea bohemica, křivatec český

Další akce plánované na jaro 2022
• Výstava orchidejí: 4.–20. 3.
• Den ryzlinku: 13. 3.
• Výstava motýlů: 8. 4. – 22. 5.
• Muškátová burza: 27.–29. 5.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.
Změna programu vyhrazena.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).
Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz 
 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Baletka Kateřina Voldánová: „Zahrát lišku nebo loupežníka je něco jiného, než pološílenou dívku.“

Katerina Voldanova 200Baletní studio Regina se nachází v Ústí nad Labem a jeho renomé stoupá díky paní ředitelce Regině Holubové Blažkové a velkému množství talentovaných tanečnic a tanečníků. Jednou z nich je Kateřina Voldánová, která po rolích v...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Hostem čtvrtého Piana je Tomáš Nečas

tomas necas 200Talkshow s názvem Piano, která má za úkol ukázat, že i lidé z té nejmenší vesničky mají možnost a schopnost se prosadit a udělat jak sebe tak i svět lepším dospěla už ke čtvrtému dílu. Jejím hostem je Tomáš Nečas, mladý doktor, který se mim...


Literatura

Brontík – Kamarád z pravěku

brontik perexVydejte se společně se svými dětmi na dobrodružství malého Brontíka – dinosaura, který přečkal v ledu několik milionů let. A možná by tam zůstal dalších mnoho let, pokud by ho neobjevily a neodnesly dvě neobyčejně zvídavé děti!

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Herecká one woman show Helen Mirren

za zavrenymi dvermi szaboO tom, že průsečík dvou světů, dvou rozdílných lidských charakterů, které formovalo prožité, vytváří mnohdy prazvláštní třecí plochu, pojednává spousta nejen filmových děl. V případě prolínání každodennost...