Knížky o zvířatech nejsou jenom pro děti. Vždy přitahovaly pozornost díky svému emocionálnímu náboji a dokázaly člověka dojmout. Nejinak je tomu s knihou německého lesníka Petera Wohllebena Citový život zvířat, která přibližuje instinkty a emoce našich zvířecích přátel, ať už domácích mazlíčků nebo volně žijících druhů. Je to zábavné i dojemné počtení pro každou věkovou skupinu.
Nakladatelství Kazda přináší svým čtenářům mnoho zajímavých titulů, které dokážou rozjasnit den. I kniha Citový život zvířat k nim patří. V drobných kapitolkách pojmenovaných často jednoslovnými názvy emocí si můžete přečíst zvířecí osudy, která vás rozpláčou i rozesmějí. Autor se věnuje emočnímu prožívání a sociálnímu chování zvířat, jejich inteligenci, komunikačním dovednostem, vztahům k lidem i tomu, jak se lidé chovají ke zvířatům. V závěru knihy najdete i zamyšlení nad zvířecí duší. Některé informace vás možná i překvapí, jako se to stalo mně. I když jsem hajného dcera, vyrůstala jsem na hájovně a mám velice kladný vztah k přírodě a zvířatům, zdaleka nevím všechno. Navíc v knize kromě osobních poznatků a zkušeností myslivce a velkého milovníka zvířat najdete i spoustu nejnovějších vědeckých poznatků.
Víte například, že ryby produkují oxytocin, houbička vápenatka má prostorovou paměť a miluje ovesné vločky, včela si uvědomuje sama sebe i bez roje nebo že havrani žijí ve vlčí smečce, hrají si s mláďaty, sdílejí s nimi kořist a na oplátku je varují před nepřítelem? Dále se v knize dozvíte něco o kočičích snech, numerických schopnostech některých zvířat, jejich nadšení pro nejrůznější lotroviny a zábavné kousky, rozmnožovacích zvyklostech i monogamních vztazích. Také něco o tom, která zvířata podle zvuků rozlišují svá jména nebo jsou schopna se vidět v zrcadle a chápat, že to jsou ona. Tato kniha je vlastně takovou sondou do psychologie zvířat, která se od lidského prožívání příliš neliší. A to je třeba si uvědomit.
Ukázka z knihy:
“...Jestliže toho badatelé tolik vědí o inteligenci prasat, proč se tento image chytrých štětináčů neprosadí i na veřejnosti: Tak nějak tuším, že to souvisí s požíváním vepřového masa. Kdyby měl každý jasno v tom, jakou bytost na talíři vlastně má, tak by asi leckoho přešla chuť. Něco podobného známe v souvislosti s primáty: kdo z nás by dokázal jíst opičí maso?”
O autorovi:
Peter Wohlleben (*1964) se už jako dítě toužil stát ochráncem přírody. Vystudoval lesnictví a pracoval více než dvacet let jako úředník zemské lesní správy. Aby mohl realizovat své představy o ochraně životního prostředí, zaměstnání opustil. Dnes řídí ekologické lesní hospodářství v Porýní, kde mimo jiné usiluje o návrat pralesů. Je hostem mnoha televizních pořadů, vede semináře a píše knihy o lese a ochraně přírody. V nakladatelství Kazda také vyšel jeho další bestseller Tajný život stromů.
Citový život zvířat
Autor: Peter Wohlleben
Přeložila: Magdalena Havlová
Žánr: populárně naučná literatura
Vydáno: 2017
Stran: 224
Vydalo nakladatelství: Nakladatelství Kazda, s.r.o.
Hodnocení: 90 %
< Předchozí | Další > |
---|