Šlechta v českých zemích 2

Šlechta v českých zemích 2

Tisk

Šlechta v českých zemíchPokud máte rádi historii, tato kniha je pro vás jednoznačnou volbou. Dozvíte se spoustu zajímavého, co jste ještě nevěděli. Možná znáte nazpaměť dějiny Francie nebo Tudorovského rodu, možná znáte Habsburky či Lucemburky. Ale víte, které šlechtické rody žily na našem území, jaká známá jména se objevují v pramenech a jaké byly jejich osudy? Knížka Hany Kneblové poutavým způsobem přibližuje životní osudy některých aristokratů od středověků až po současnost. Vydalo ji nakladatelství Brána.

 Šlechta v českých zemích je opravdu zajímavé a poutavé čtení. Je to již druhý díl autorky, která vystudovala historii a český jazyk a má za sebou vydání několika úspěšných historických publikací. Velice mě láká přečíst si další knihy autorky, protože tohle je přesně můj šálek kávy. Některé historické osobnosti a jejich osudy jsem znala, jiné ne. Je pravda, že není zde prostor pro detailnější a delší popisy vykreslení životního příběhu dané postavy a je spíše popsán stručně na pár stránek, i přesto je obohacující seznámit se s osobnostmi, které člověk třeba neznal. Navíc se mi líbí, že autorka nezůstává u ryze akademického psaní a nepíše pouze 100% historicky ověřené informace, ale nebrání se popsat i nějaké legendy, pověsti či tajuplné historky, zkrátka a dobře to, co se říká, bez ohledu na to, zda to byla skutečně pravda či ne, protože skutečnou pravdu už asi jen těžko zjistíme. Samozřejmě je vždy přesně uvedeno, co je pravda a co ne, co si autorka myslí a které informace jsou historicky podložené.

Určitě mě hodně zaujaly osudy různých žen aristokratek, spousta zajímavostí o šlechticích a těch, kteří jim sloužili, nebo se s nimi setkali, jedna kapitola pojednává o kronikářích a cestovatelích, zajímat vás bude i kapitola Pohřbeni zaživa o významném šlechtici, jehož velice silně poznamenala smrt bratra, který byl omylem pohřben zaživa v domnění, že je mrtvý, což pak utvářelo jeho další altruistickou a lékařskou činnost snažící se zabránit tomu, aby se vůbec toto ještě někdy v historii opakovalo. Tento příběh jsem znala a použila jsem ho před lety v jednom ze svých článků na téma dějiny medicíny. Dále mě potěšilo, že autorka se věnuje v knize také tajemnu, astrologii a alchymii, sběratelství a knihovnám. Knížka má i barevnou obrazovou přílohu pro dokreslení dobové atmosféry. Jediné, co mi zde chybí je to, že tyto příběhy nejsou delší a detailněji popsané, což ale není cílem této knihy, nutno dodat. Jinak jsem náramně spokojená a knihu doporučuji!

Šlechta

Autor: Hana Kneblová
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2024
Počet stran: 248
Hodnocení: 98%

https://www.euromedia.cz/slechta-v-ceskych-zemich-dil-druhy-aristokracie-od-stredoveku-po-soucasnost/kniha/16116/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Herečka Darja Hajská byla v rolích domovnic,družstevnic a rázných žen z lidu bez konkurence

Darja Hajska 200Jednou z hereček, kterou známe z řady filmů dnes už pro pamětníky, byla i Darja Hajská.  Umělkyně, kterou si diváci zafixovali ponejvíce z rolí domovnic, "herdek bab" a  vůbec rázných žen z lidu, má v těchto dnech dvě výročí. Před 104 l...

Z archivu...


Literatura

Vražedný rej: krimi porakousku

vrazedny rej200V červenci vydalo nakladatelství Kalibr čtvrtý díl volné série autora Andrease Grubera s názvem Vražedný rej. Kniha je čtivá, má náboj i specifický styl humoru a hlavně se s ničím a nikým nemaže. Naláká ke čtení i vás?

Divadlo

Dramaturgický plán sezóny 2023/2024 ve Švandově divadle

Svandovo divadlo200Anna Karenina, Klec bláznů, retro muzikál o božském pop-idolu, sólo pro Marií Štípkovou i nová česká hra o nevšedním spolubydlení malířky Toyen. Švandovo divadlo chystá odvážnou sezónu 2023/2024.

...

Film

Matouš Ruml a Eva Toulová jako zamilovaný pár filmu Superžena

Superzena perexMájová nálada dorazila i na plac nového celovečerního filmu Superžena, ve kterém tvůrci natáčeli stěžejní vztahové scény snímku s Matoušem Rumlem a režisérkou Evou Toulovou. Hned v prvním obraze, který se natáčel ve Štramberském hotelu...