Nakladatelství BB/art přináší čtenářům milujícím historické detektivky a tudorovskou Anglii román americké autorky Karen Harperové Zahrada plná jedu (The Poyson Garden, 1999), jehož hrdinkou je princezna Alžběta, toho času dlící z rozkazu své nevlastní sestry, královny Marie, v domácím vězení na venkovském sídle Hatfield.
Na podzim roku 1558 dostává Alžběta tajný dopis od tety Mary, sestry její popravené matky Anny Boleynové, v němž ji v závažné věci zve k sobě na návštěvu. Alžběta je jejím dopisem velice překvapená, neboť žila v přesvědčení, že Mary Boleynová zemřela již před lety ve vyhnanství. V přestrojení za mladíka se s podkoním Jenksem za tetou vypraví. Dozvídá se, že se jejího bratrance Henryho někdo pokusil zavraždit, a ten dotyčný má v plánu vyhubit všechny z rodu Boleynů.
Alžběta se tak ocitá ve smrtelném nebezpečí. Nepropadá však panice a za pomoci svých věrných služebníků Jenkse, guvernantky Kat, bylinkářky Meg a herce kočovné společnosti Neda se pouští do pátrání po tajemném vrahovi, který se vyzná v jedech. Kdo je mozkem celého vražedného spiknutí? Královna Marie Krvavá, která svou nevlastní sestru nenávidí a bojí se její stále vzrůstající obliby u poddaných? Španělé, kteří nechtějí, aby na anglický trůn usedla nekatolička? Či Irové? Stojí za vším politické čachry nebo osobní pomsta?
Karen Harperová zápletku svého detektivního příběhu vystavěla na smyšlence, že Mary Boleynová nezemřela v roce 1543, nýbrž žila v ústraní na venkově a stala se cílem tajemného vraha. Tento fakt však nebrání tomu, aby se čtenář vydal spolu s Alžbětou, která zde vystupuje jako moderní akční hrdinka (cestuje v přestrojení za mladíka, v noci na hřbitově vykopává mrtvoly, slaňuje z hradních oken a nebojí se ani dát ránu), na nebezpečnou cestu, na níž ji čeká plno překvapení a nástrah, za nimiž mohou stát i lidé, jimž důvěřuje.
Kniha přináší velmi čtivý a napínavý příběh, nabitý akčními scénami. V porovnání s detektivními romány C. J. Sansoma, které se též odehrávají v tudorovské Anglii jen o pár let dříve, se však čtenář tohoto románu příliš podrobností o každodenním životě v 16. století a tehdejší společnosti nedozví. Jelikož Karen Harperová není historička, naučné exkurzy vynechává a zaměřuje se především na dějovou linku, nikoli na popis dobových reálií. Čtenář se však nemusí bát, že by mu předkládala nějaké historické nonsensy.
Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi historické příběhy se sympatickou a nebojácnou hrdinkou a s oblibou řeší detektivní zápletky.
Americká spisovatelka Karen Harperová je původním povoláním učitelka angličtiny jak na střední, tak na vysoké škole. Narodila se v roce 1945 v Ohiu, kde je její trvalý domov. S manželem Donem, s nímž má tři děti, dělí svůj čas mezi americký středozápad a jihovýchod – Floridu. V obou těchto prostředích se odehrává celá řada z jejích padesáti románů. Manželé velmi rádi cestují, ale nejvíc si oblíbili Britské ostrovy, kam sahají jejich rodinné kořeny. Anglie a Skotsko se staly dějištěm historických románů z tudorovského období i knih o významných ženách britských dějin. V češtině vyšla zatím její kniha, odehrávající se na současné Floridě, Černá orchidej, a dva historické romány Královnina guvernantka a Zahrada plná jedu.
Název: Zahrada plná jedu (The Poyson Garden)
Autor: Karen Harperová
Překlad: Anna Grušová
Žánr: historická detektivka
Vydáno: 2013
Stran: 236
Vydalo nakladatelství: BB/art s r.o.
Hodnocení: 75 %
Zdroj foto: bbart.cz
< Předchozí | Další > |
---|