Pedro Almodóvar a jeho zašifrované memoáry Polední sen

Pedro Almodóvar a jeho zašifrované memoáry Polední sen

Tisk

PEDRO ALMODOVAR 200Je to pár dní, co jsem si koupil memoáry španělského režiséra Pedra Almodóvara, ale stačily tři dny, abych knihu dočetl. Kniha se jmenuje „Poslední sen" a ve Španělsku se objevila před rokem, nicméně v českém překladu Marie Jungmannové vyšla poměrně brzo – na jaře letošního roku. A je skvělá – inteligentní, otevřená a přitom tajuplná.

 

I když to není autobiografie jako obvykle bývá, v „zašifrovaných“ povídkách či příbězích najdou čtenáři (co dobře znají jeho filmografii) najdou Pedra Almodóvara se vším všudy jako vyšitého. Je tam jeho dětství, ale celé je to podáno velice otevřeně, a přitom chytře a rafinovaně, což se týká i jeho lásek a jeho hledání štěstí ve filmové branži.

„Naučil jsem se něco zásadního pro svou práci, rozdíl mezi fikcí a skutečností,a jak se realita musí doplňovat fikcí, aby byl život snazší,“ přiznává věhlasný španělský režisér, scenárista a spolumajitel filmového studia El Deseo.

Zajímavé je zákulisí i vznik jeho scénářů a posléze filmů, ale stejně tak mě fascinuje, jak se v jeho životě jedna věc splétá s dalšími, a také brilantní způsob, o čem všem jsou jeho barvité filmové příběhy ve finálním výsledku jsou!

„Vyprávěním jsou doplňkem mých filmových děl,“ píše v předmluvě Pedro Almodóvar. „Někdy mi posloužila jako bezprostřední odraz okamžiku, který jsem prožíval, nebo se v nich mnoho let poté staly filmy (Špatná výchova, některé sekvence Bolesti a slávy) anebo se v nich filmy ještě stanou.“

PEDRO ALMODOVAR FOTO 2

Pedro Almodóvar žil od sedmnácti let v Madridu, kde se stal vůdčí osobností undergroundového hnutí „movida madrileña“. Jako filmařský samouk začal točit roku 1974. Jeho celovečerním debutem byl „punkový" Pepi, Luci, Bom a spousta dalších holek (1980). Světovou událostí se staly Ženy na pokraji nervového zhroucení (1987).

„Příběhy jsou tou nejlepší zbraní v boji proti samotě a šílenství,“ tvrdí Pedro Almodóvar, který získal během 80. let minulého století pověst kultovního tvůrce autorských filmů. Ústředním tématem téměř všech jeho filmů jsou problémy mezilidských vztahů ve světě zprostředkované komunikace, lidská osamělost, láska a vášeň. Film Květ mého tajemství (1995) si odnesl z 31. MFF KV cenu za ženský herecký výkon. Snímky Vše o mé matce (1999) a Mluv s ní (2002) získaly Oscary. 

PEDRO ALMODOVAR FOTO 1

POSLEDNÍ SEN
Autor: Pedro Almodóvar
Originální název: El último sueňo, 2023
Překlad: Marie Jungmannová
Žánr: autobiografie
Vydáno: Euromedia Group v edici Ikar, 2024
Počet stran: 170
Hodnocení: 90 %

https://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-sen-528907


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Romantikem jsem byl a zůstávám jím, říká divadelní a televizní herec Josef Vrána

josef vrana200I když má za sebou téměř čtyřicet let u divadla, je Josef Vrána rovněž vyhledávaným filmovým a televizním hercem, jehož určitě znáte. Jednou z divadelních novinek je komedie britského dramatika Davida Lodge Bez zábran, kde hraje slavného au...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Zdravé sladkosti si můžete dopřát kdykoliv


zdrave sladkosti 200V nakladatelství Bookmedia vyšla hravá kuchařka Zdravé sladkosti po celý den obsahující 100 skvělých receptů. Neváhejte a připravte si nějakou dobrotu!

...

Literatura

Krásná zahrada – sen mnohých

kvetiny pro zahradu perexZahrada je fenomén, který provází lidstvo od doby, kdy se začalo kultivovat a kdy vznikly první starověké kultury. Visuté zahrady Semiramidiny patří mezi sedm divů starověkého svět...

Divadlo

Již za týden představí Balet Národního divadla v online premiéře pohádkový příběh Marcii Haydée Spící krasavice

BaletND 200Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legend...

Film

„I já jsem vyrostl, ale na Malého Prince jsem nikdy nezapoměl“

maly princHovorí starček z minuloročnej animovanej rozprávky Malý princ, ktorá je veľmi podarenou adaptáciou knihy s rozšíreným príbehom. O tejto knihe sa na strednej škole učilo stále jedno a to isté. Je to kniha, ktorá sa dá interpretovať detskými očami ako...