Hranice Agnieszky Holland a krátký film z FAMU budou soutěžit na letošních Benátkách

Hranice Agnieszky Holland a krátký film z FAMU budou soutěžit na letošních Benátkách

Tisk

Sea Salt (c) other storiesDo hlavní soutěže mezinárodního filmového festivalu v Benátkách byl vybrán nový film Agnieszky Holland Hranice. V další soutěžní sekci Orizzonti se představí krátký hraný snímek Mořská sůl režisérky z pražské FAMU Leily Basma. Oba filmy vznikly s podporou Státního fondu kinematografie. Letošní jubilejní 80. ročník festivalu v Benátkách bude probíhat od 30. srpna do 9. září.

Film Hranice oscarové režisérky Agnieszky Holland se bude v Benátkách ucházet o hlavní cenu, Zlatého lva. Českým producentem polsko-česko-francouzsko-belgického snímku je Šárka Cimbalová ze společnosti Marlene Film Production, snímek koprodukovala také Česká televize. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 4 mil. Kč. Psycholožka Julia se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům. Ve stejnou dobu jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. Ve snaze uniknout se vydávají na zoufalou a nebezpečnou cestu neznámým a nepřátelským územím. V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana. Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu.

Naposledy měl český film zástupce v hlavní soutěži v roce 2021 s minoritní koprodukcí Nezanechat stopy polského režiséra Jana P. Matustyńskeho. V roce 2019 se v hlavní soutěži představil film režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Oba filmy byly rovněž podpořeny Státním fondem kinematografie.

V soutěžní sekci Orizzonti se představí český krátký film libanonské studentky pražské FAMU Leily Basma. Producentem filmu je Natálie Pavlova ze společnosti Other Stories a koproducentem FAMU. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě pro krátké filmy částkou 780 tis. Kč. Příběh jednoho horkého letního dne na jižním pobřeží Libanonu vypráví o sedmnáctileté Nayle, která stojí před stejně zásadním rozhodnutím jako kterýkoliv jiný mladý člověk v současném Libanonu – odejít ze země, nebo zůstat? Dva muži v jejím životě na to mají vyhraněné názory, ale oba by mohlo po probuzení čekat překvapení.

V loňském roce se v soutěžní sekci Orrizonti objevily dva filmy s českou účastí. Oběť režiséra Michala Blaška, kterou koprodukovala Pavla Janoušková Kubečková z nutprodukce a Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvách na vývoj, výrobu a ze systému filmových pobídek. Druhým filmem byl Obzor režiséra Mihaie Mincana, který koprodukoval za českou stranu Mikuláš Novotný z Background Films a který byl rovněž podpořen Státním fondem kinematografie, ve výzvě pro minoritní koprodukce.

The Green Border (c) Metro Films

Hlavní soutěž
Hranice / Green Borders / Zielona Granica
Hraný / Polsko, ČR, Francie, Belgie, 2023 / 147 min.
Režie: Agnieszka Holland
Producenti: Marcin Wierzchoslawski – Metro Films (PL), Agnieszka Holland, Fred Bernstein - Astute Films (USA), Šárka Cimbalová – Marlene Film Production (ČR)
Český koproducent: Česká televize
Podpora Státního fondu kinematografie: minoritní koprodukce 4 mil. Kč.

Orizzonti (Orizzonti Corti)
Mořská sůl / Sea Salt
Hraný / ČR, Libanon, Qatar, 2023 / 19 min.
Režie: Leil Basma
Producent: Natália Pavlove – Other Stories (ČR)
Český koproducent: FAMU
Podpora Státního fondu kinematografie: krátký film 780 tis. Kč.

Sea Salt (c) other stories


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jenny Jeshko: „V mých modelech se mísí jak barokní zdobnost a luxus, tak i punkový, temnější a rockovější podtón“

jenny jeshko 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. Další z nich je Je...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Daria – sledujeme skutečnost nebo sen?

Daria perexKdyž filmaři vyplodí něco příliš spletitého, pochybného nebo magorovitého, zahalí to do snu. To přece není skutečnost, to byla pouhá noční můra, chtějí naznačit. Takto byl před více než stoletím poničen německý expresionistický film Kabinet dokto...


Literatura

Nora hledá vraha

NoraMěl to být víkend jako každý jiný. Nora jede za svou sestrou Rachel do jejího domu v Cornwallu, aby jej spolu strávily. Mají v plánu dobrou večeři, výlet spolu s Racheliným psem a domluvit plány na Vánoce. Hned je jí divné, že ji Ra...

Divadlo

THE SOUND OF MUSIC – LIVE!

TeSoundOfMusic perexKaždá nová adaptace muzikálu by v sobě měla mít to pověstné „něco“, co diváky přesvědčí, že právě ona by se měla stát jejich nejoblíbenější. Pořad „The Sound of Music - Live!“, který odvysílala ...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...