Mami, miluju! Knížka od Palána se zaměřuje na vztahy mezi matkami a dcerami

Mami, miluju! Knížka od Palána se zaměřuje na vztahy mezi matkami a dcerami

Tisk

big mami-miluju-nyK-514699 (2)Aleš Palán znovu zabodoval. Tentokrát vsadil na spletité vztahy matek a dcer, ženskou úlohu, a to, když to žena nemá v životě snadné. Co za tím vším stojí? Rozvrat původní rodiny, mateřská (ne)láska, problematické vztahy rodičů a potřeba se co nejdříve protloukat životem a někdy zkrátka jen přežít?

Aleš Palán je autor bestselleru Raději zešílet v divočině, držitel ocenění Magnesia Litera a autor mnoha knih plných (ne)obyčejných lidských příběhů. Ráda připomenu například jeho knihy Robinsoni a donkichoti nebo Nevidím ani tmu. Knih ale napsal desítky, na mnohých dalších se podílel jako novinář a publicista. Jeho práce spočívá především v rozhovorech s lidmi. Jeho knihy jsou nabité lidskými příběhy, které chytají čtenáře za srdce. Atmosféru dokreslují umělecké fotografie vynikajících fotografů. Na knize Mami, miluju, tentokrát Aleš Palán pracoval se svou dcerou Annou a autorkou krásných fotek je Libuše Jarcovjáková.

V knize Mami, miluju si můžete přečíst rozhovory s pěti různými ženami, dcerami, z nichž některé se staly již také matkami, které to zkrátka v životě neměly jednoduché. Místy to není snadné čtení. Tyto ženy se setkaly s domácím násilím, bídou, drogovou závislostí, útěky z domu, potřebou poznat svět nebo životem nahoru dolů jako na horské dráze. Když chybí dětem bezpečí a zázemí v původní rodině a je tak těžké říct: Mami, miluji tě, nastává boj o přežití a hledání svého místa na zemi, náročné ztotožňování se se svou ženskou a mateřskou rolí a maximální snaha o to, aby nedocházelo k přenášení problémů na další generace, ale aby jednou to dítě přišlo a řeklo: Mami, miluji tě od srdce.

Je zásluhou být matkou a je samozřejmostí milovat své dítě, anebo být jako matka milována? Mateřský pud je jedna věc, druhá věc je život, jaký svým dětem připravíme a to, co jim do života předáme. Co když je to jen to nejhorší z nás žen, které jsme trpěly pod nadvládou mužů po celá staletí, vybíraly si nevhodné partnery, pijany, zabijáky nebo hazardní hráče bez špetky zodpovědnosti? Přečtěte si příběhy, které vás třeba rozesmutní, anebo vám dodají odvahu a sílu. Protože takový příběh, může být i váš…

big mami-miluju-nyK-514699

Název: Mami, miluju
Autor: Aleš Palán, Anna Palánová
Foto: Libuše Jarcovjáková
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224

https://eprostor.com/kniha/mami-miluju


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Jiřím Danielom, bývalým vedúcim redaktorom Dikobrazu o legendárnom karikaturistovi Jiří Winterovi Nepraktovi (1924-2011)

Neprakta perexV tomto roku si kultúrna verejnosť v Čechách pripomína nedožité deväťdesiate narodeniny výtvarníka, ilustrátora a karikaturistu Jiřího Wintera Nepraktu. Známy karikaturista bol vedúcou výtvarn...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ollo – Země sváru

ollo zeme svaru 200V září vydalo nakladatelství Práh fantasy knihu s tajuplným názvem Ollo – Země sváru od české autorky Háty Kreisinger Komňacké. Na přebalu knihy najdeme lákadlo v podobě nápisu „Česká Hra o trůny“, bohužel epické sáze nesahá an...


Literatura

Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících

Basnicky o vysavaci 200Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících věnuje Michaela Peterková Johance a Samovi. Nevím sice, kdo jsou Johanka a Sam, ale myslím si, že právě dostávají bezvadný dárek.

 <...

Divadlo

Ženy pod tónem rozezpívají Dílnu zlínského divadla

Zeny-pod-tonem plakat200Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem, kterou čeká česká premiéra 16. dubna v hudebním a divadelním klubu Dílna. Novou zlínskou hudební komedii, kterou napsal čtyřem že...

Film

Tady to musí být je trpkou podívanou

altDo českých kin v oficiální distribuci vstoupí na konci dubna snímek Tady to musí být. Kontroverzní počin na pomezí dramatu a komedie rozdělil nejen filmové kritiky, ale i samotné diváky na dva tábory. Jedni ho považují za geniální, jiní z...