Jak se nenechat napálit

Jak se nenechat napálit

Tisk

Nove zbrane vlivu perexSociálně-psychologické vědecké práce Roberta B. Cialdiniho, psané popularizujícím stylem, a tedy všeobecně srozumitelné, jsou nám známy už delší čas jako zaručená kvalita. Po původních Zbraních vlivu po letech přichází s jejich rozšířenou verzí pod názvem „Nové zbraně vlivu“.

 

Kniha je nová přepracováním a rozšířením Zbraní vlivu o nová témata, ať jsou to elektronické zbraně vlivu, nebo další princip – pravidlo zbraní vlivu.

Cialdini při výkladu vychází z faktu, že nová doba nás zahlcuje podněty a daty, které nestačíme racionálně zpracovávat, a tak používáme různé zkratky, tzv. „úsudkové heuristiky“, které nám umožní své problémy řešit bez složité analýzy a úvah. Jednou z takových zkratek je např. využití ceny zboží coby ukazatele jeho kvality. Stačí jediný pohled – a je nám to jasné – dražší je kvalitnější. Automaticky si vybereme to „lepší“. Jak říká Cialdini: Klik a jedem!

Takových zkratek máme celou řadu. Kdo o tom ví, může je zneužít: v citovaném případě může cenu schválně zvýšit, aby se paradoxně zvýšily také prodeje, aniž zákazník tuší, že se s ním manipuluje. Cialdini nachází celkem sedm takových principů a ukazuje čtenáři podrobně a názorně, jak fungují a jak se bránit jejich zneužití.

Sedm univerzálních zákonitostí ovlivňování a manipulace, zbraně vlivu, které mají až nečekaně silnou moc na naše chování a rozhodování

Pravidlo reciprocity se uplatňuje díky tomu, že se cítíme zavázáni, když nás někdo poctí laskavostí, a my se mu automaticky chceme revanšovat, a to i v případě, že tato laskavost byla nevyžádaná a záměrná.

Podobně princip sympatie působí, že máme tendenci vyhovět tomu, kdo je nám sympatický – a pak tu jsou metody, jak v nás sympatie vůči žadateli vyvolat.

Pravidlo sociálního schválení znamená, že dáme přednost tomu, co upřednostňují jiní lidé. Potom stačí předstírat, že je o něco všeobecný zájem, a my po tom zatoužíme.

Toho, kdo vypadá jako autorita, často poslechneme, i když nám přikáže nesmysl.

Také postačuje nějak navodit dojem, že je věc vzácná, a to posílí náš zájem o ni.

Princip závazku a konzistentnosti spočívá v tom, že se cítíme být zavázáni jednat v souladu se stanovisky, která jsme vyjádřili dříve. Tvrdili-li jste např., že vás zajímá hudba, budete svolnější zakoupit si lístek na koncert.

A za sedmé: pocit jednoty s někým (třeba proto, že pochází za stejného města, nebo má stejné zájmy) nás vede k tomu, že mu vyhovíme spíš než někomu „cizímu“.
Možná po zhlédnutí předchozího přehledu budete mít dojem, že teď už knihu nemusíte číst. Ale to je omyl: obsáhlý svazek je nabit stručně nesdělitelnými detailními fakty, a co se nevešlo do textu, je rozvedeno i v poznámkách; i ty stojí za to si přečíst.

Nove zbrane vlivu

NOVÉ ZBRANĚ VLIVU. Psychologie přesvědčování i v online světě
Autor: Robert B. Cialdini
Původní název: Influence, New and Expanded: The Psychology of Persuasion (2021)
Žánr: populárněvědná literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2023, pevná vazba bez přebalu
Počet stran: 512

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství
Odkaz na web: https://www.melvil.cz/kniha-nove-zbrane-vlivu/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Audiokniha roku - projekt pro všechny příznivce audioknih a mluveného slova

headmailUž od dubna funguje na českém internetu projekt Audiokniha roku. Na jeho webových stránkách www.audiokniharoku.cz nachází posluchači audioknih recenze na novinkové i starší tituly, ale na pozadí lze tušit i ně...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Alžběta Dvořáková: Herkules a strašidla

herku200Jestli je autorka opravdu také lektorkou češtiny pro cizince, tak potěš! Při jejích hodinách musí být náramná sranda a její žáci se jistě s češtinou seznamují tou nejsrdečnější, nejvtipnější, nejúžasnější a nejpřirozenější formou! Neboť její dětská knih...


Literatura

Říše temnot skrývá tajemství upírů

rise temnot tajemstvi upiru smithovaNakladatelství Fragment přináší náctiletým čtenářkám další fantasy sérii oblíbené L. J. Smithové americké autorky, kterou na výsluní popularity vynesla série Upíří deníky<...

Divadlo

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Film

Brzobohatý, Ruml a Tobrman jako tuláci ve swingové pohádce Adély Zejfartové a jejího orchestru Sunny Swing

swingova pohadka 200Během letošního adventu spatří světlo světa nová česká pohádka. Nebude to však klasická tele-vizní pohádka, ale swingová pohádka. V hlavních rolích krátkého hudebního filmu k písni Jen se s písničkou smát uvidíte zpěvačku a h...