Příběhy příliš lidské jsou tak trochu nelidské

Příběhy příliš lidské jsou tak trochu nelidské

Tisk

pribehy-prilis-lidske perexCo si má člověk počít, když samotná existence je utrpením? Možná, že právě na tuhle otázku se prostřednictvím prapodivných osudů nejrůznějších postav v knize Příběhy příliš lidské snaží najít odpověď její autor, píšící pod pseudonymem Nigredo.


A jsou to opravdu bizarní postavy a postavičky, s nimiž se na stránkách potkáte. Připravte se na pořádnou dávku emocí, které vás donutí zamyslet se nad ubohostí a zároveň statečností těchto hrdinů všedního dne. Není to zrovna jednoduché čtení, to mi věřte. Ale jestli vytrváte a potlačíte-li nechuť a odpor zákonitě útočící na váš jemnocit, dočkáte se možná něčeho výjimečného. Autor vkládá mezi řádky spoustu zajímavých filosofických myšlenek a úvah, odkazuje na nejrůznější osobnosti, každou povídku charakterizuje úvodní citát. Například u povídky Poslední lež je to věta Franze Kafky „Jsem špinavý, Mileno, nekonečně špinavý, proto jsem posedlý čistotou“. Už jen z toho mrazí, natož potom z děje samotného příběhu… A to je ještě jeden z těch „obyčejnějších“.

Je statečnější v ubohosti žít, nebo raději zemřít?

Svým charakterem mi kniha tak trochu připomínala Hejno bez ptáků Filipa Douška. Ta však nebyla tak temná, i když se také veze na vlně existencionalismu. Nigredovy hrdiny definuje prostředí, z něhož pocházejí, nebo situace, do které se vlivem nejrůznějších okolností dostali. Trpí pochybnostmi o smyslu života, dobrovolně se obětují, hledají cestu a snaží se osvobodit. To, co prožívají, jim rozhodně závidět nebudete. Skrze proces, kterým si procházejí oni, může katarzi zažít i samotný čtenář. Někdy je to nechutné a bolí to. Naštěstí finální povídka poskytuje útěchu se zábleskem lásky a naděje.

Musím ocenit hloubku textu a pozoruhodný vhled tak mladého autora (*1993). Čtenáři hledající neobyčejné knihy s filosofickým přesahem by tento titul rozhodně neměli minout. Pro mě se stalo její čtení neopakovatelným zážitkem, kdy jsem byla konfrontována se skutečností, že až dosud jsem se (naštěstí) s takovou formou psychického utrpení nesetkala, a že (bohužel) není málo takových lidí, kteří se s podobnými problémy dennodenně musí vyrovnávat. Ufff... A potom mě opravdu napadalo, jestli je statečnější s ubohostí žít, nebo jestli není lepší zvolit cestu dobrovolného odchodu z takového světa. Mezi zbabělostí a odvahou je opravdu velmi křehká hranice. Příběhy příliš lidské mi (snad) pomohly alespoň trochu pochopit dilema lidí postižených podobným údělem, jaký žijí některé z postav Nigredovy knihy. Také proto stojí za přečtení.

pribehy-prilis-lidske

Příběhy příliš lidské
Autor: Nigredo
Nakladatelství: Klika
Rok vydání: 2022
Žánr: psychologické, kompozitní román
Počet stran: 360

Hodnocení: 85 %

www.nigredo.cz
nakladatelstviklika.cz/pribehy-prilis-lidske/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Leichenberg – nejnovější hustý týpek Oskara Fuchse

leichenberg 200V březnu jsem si v nakladatelství Epocha vyhlédla nejnovější knihu Oskara Fuchse s názvem Leichenberg. Jeho třetí kniha nese všechny rysy z předešlých příběhů, ale přidává i další – poněkud nečekané - prvky.


Literatura

Renata Petříčková a Michal Vaněček objasňují pravdu o pohádkách

altRenata Petříčková s Michalem Vaněčkem opustili báje a pověsti a vnořili se do pohádky. K dětem se vydala jejich další společná knížka S Blbounem do říše pohádek. O ilustrace se, stejně jako v případě permoníků a ...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Rodinná pohádková klasika se opět vrací na plátna – Kráska a zvíře

Kraska a zvire film perexOd proslulé animované verze se na plátnech a obrazovkách objevilo několik dalších zpracování tohoto „pojmu“ v pohádkovém světě, avšak úspěšným a velice zdařilým se stal až snímek z letošního roku z dílny Walt Disney...