Příběhy příliš lidské jsou tak trochu nelidské

Příběhy příliš lidské jsou tak trochu nelidské

Tisk

pribehy-prilis-lidske perexCo si má člověk počít, když samotná existence je utrpením? Možná, že právě na tuhle otázku se prostřednictvím prapodivných osudů nejrůznějších postav v knize Příběhy příliš lidské snaží najít odpověď její autor, píšící pod pseudonymem Nigredo.


A jsou to opravdu bizarní postavy a postavičky, s nimiž se na stránkách potkáte. Připravte se na pořádnou dávku emocí, které vás donutí zamyslet se nad ubohostí a zároveň statečností těchto hrdinů všedního dne. Není to zrovna jednoduché čtení, to mi věřte. Ale jestli vytrváte a potlačíte-li nechuť a odpor zákonitě útočící na váš jemnocit, dočkáte se možná něčeho výjimečného. Autor vkládá mezi řádky spoustu zajímavých filosofických myšlenek a úvah, odkazuje na nejrůznější osobnosti, každou povídku charakterizuje úvodní citát. Například u povídky Poslední lež je to věta Franze Kafky „Jsem špinavý, Mileno, nekonečně špinavý, proto jsem posedlý čistotou“. Už jen z toho mrazí, natož potom z děje samotného příběhu… A to je ještě jeden z těch „obyčejnějších“.

Je statečnější v ubohosti žít, nebo raději zemřít?

Svým charakterem mi kniha tak trochu připomínala Hejno bez ptáků Filipa Douška. Ta však nebyla tak temná, i když se také veze na vlně existencionalismu. Nigredovy hrdiny definuje prostředí, z něhož pocházejí, nebo situace, do které se vlivem nejrůznějších okolností dostali. Trpí pochybnostmi o smyslu života, dobrovolně se obětují, hledají cestu a snaží se osvobodit. To, co prožívají, jim rozhodně závidět nebudete. Skrze proces, kterým si procházejí oni, může katarzi zažít i samotný čtenář. Někdy je to nechutné a bolí to. Naštěstí finální povídka poskytuje útěchu se zábleskem lásky a naděje.

Musím ocenit hloubku textu a pozoruhodný vhled tak mladého autora (*1993). Čtenáři hledající neobyčejné knihy s filosofickým přesahem by tento titul rozhodně neměli minout. Pro mě se stalo její čtení neopakovatelným zážitkem, kdy jsem byla konfrontována se skutečností, že až dosud jsem se (naštěstí) s takovou formou psychického utrpení nesetkala, a že (bohužel) není málo takových lidí, kteří se s podobnými problémy dennodenně musí vyrovnávat. Ufff... A potom mě opravdu napadalo, jestli je statečnější s ubohostí žít, nebo jestli není lepší zvolit cestu dobrovolného odchodu z takového světa. Mezi zbabělostí a odvahou je opravdu velmi křehká hranice. Příběhy příliš lidské mi (snad) pomohly alespoň trochu pochopit dilema lidí postižených podobným údělem, jaký žijí některé z postav Nigredovy knihy. Také proto stojí za přečtení.

pribehy-prilis-lidske

Příběhy příliš lidské
Autor: Nigredo
Nakladatelství: Klika
Rok vydání: 2022
Žánr: psychologické, kompozitní román
Počet stran: 360

Hodnocení: 85 %

www.nigredo.cz
nakladatelstviklika.cz/pribehy-prilis-lidske/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Slon v Polívce vychází na CD a více o prozrazuje Jiří Holub

holub 200Přinášíme vám rozhovor s Jiřím Holubem, který je nejen o jeho počinu Slon v polívce.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Ziegler: Thothův tarot, Zrcadlo duše aneb dědictví pana Crowleyho


thoruv tarot 200Aleister Crowley a jeho tarotová sada patří ke klasice, která snad nebude nikdy překonána. Ještě více nepřekonatelná, zaplaťpánbůh, je ovšem pověst samotného autora. Tak toho byste si v dnešní době zopakovat nechtěli, věřte mi. ...


Literatura

„Spalovač mrtvol“ Juraj Herz se nechal rozpitvat a vydává autobiografii

herz 200Ačkoli režisér Juraj Herz (1934) natočil minimálně tři filmy, které se dají považovat za to vůbec nejlepší, co kdy v Československu a následně Česku vzniklo, nebývá u tzv. československé nové vlny zmiňován mezi prvními a dost často se uvádí až někdy ve d...

Divadlo

Rychlé šípy aneb Kam se poděli gentlemani? … o zábavu a humor není nouze

rychle sipy divadlo radostKdyž jsem šel na představení Rychlé šípy, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Pětici kamarádů zná snad každý. Všichni vědí, kdo to byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Čer...

Film

Naomi Watts vdechla život Lady Di

200dianaAngličané se poprvé odvážili zfilmovat příběh Lady Di. Snímek zachycuje Dianu především jako obyčejnou ženu, jako oběť paparazzi a nešťastného sňatku s princem Charlesem. Nejoblíbenější osobnost své doby se tady ukazuje ve skutečném světle.

...