Povězte mi, lidé zlatí, co mám teďka udělati!

Povězte mi, lidé zlatí, co mám teďka udělati!

Tisk

CoSiMyslet200Žijeme ve věku neustálého znejisťování tradičních jistot a hledání jistot skutečných. Zdá se nám, že nic není jisté a vše lze zpochybnit. Leč není tomu tak. Pod vrstvami přemaleb se skrývá pravda, jde jen o to si to uvědomit a tuto jistotu hledat. O nalezení hrstky pravdy v záplavě lží a vágních tvrzení se celý život pokouší i Vilém Kmuníček a dává o ní zprávu ve své brožurce s provokativním titulem Co si myslet, abychom v životě uspěli.

 

Začíná základními otázkami a odpověďmi, pokračuje několika soubory na podstatné myšlenky zredukovaných úvah a nakonec, v odkazu na knihu Jonase Salzgebera Malá kniha stoicismu, přináší sukus toho, co bychom si měli myslet a dělat, abychom uspěli.

Jak jsme výše viděli, dnešní svět je tedy plný otázek a odpovědí, ale jen některé otázky jsou důležité a jen některé odpovědi jsou pravdivé. Zpočátku to vnímáme jako nepřehledný chaos a teprve s věkem se nám věci utřídí, usoustavní, zhierarchizují a rozdělí na důležité a nedůležité. Na konci této cesty člověk zjistí, že víc vědět nepotřebuje; ale to už je pozdě: ví, že co ví nyní, měl vědět dřív. Proto píše, aby dal nalezené pravdy a pravdičky na vědomí aspoň těm, co přicházejí po něm a dosud hledají a tápou, aby se v klíčových okamžicích rozhodli, jak nejlépe lze.

Zahlceni masívní směsí informací a dezinformací stojíme tu před klíčovými otázkami, jež se před nás neustále kladou. Přitom je hlavní nedostat se do rozpaků a včas vědět, co udělat a odpovědět. Autor hledá takové otázky a na základě toho, co pro sebe našel za odpovědi, svoje řešení předává dál.

CoSiMyslet

Co si myslet, abychom v životě uspěli
Autor: Vilém Kmuníček
Žánr: motivační literatura
Nakladatelství: Tribun EU, s. r. o. (knihovnicka.cz)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72

Hodnocení: 90 %

www.eshop.librix.eu/Co-si-myslet-abychom-v-zivote-uspeli-d753.htm


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

M. Nasir KHAN z Bali: Šperky z kokosu, perleti i plodů keřů

sperky200Šperky pro něj znamenají celoživotní zálibu, možnost realizovat se, dává do nich pozitivní energii. Ve svém obchodě na ostrově Bali nabízí M. Nasir Khan stovky originálních šperků, včetně extravagantních mohutných náhrdelníků. Všechny navrhuje a vyráb...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Klíč ke štěstí a Obchod se štěstím

klic ke stesti200Ačkoliv jsou obě knížky útlé, nelze je číst naráz, plynule. Jednotlivé příběhy se postupně rozvinou a můžeme o nich zpětně přemýšlet, objevovat paralely, nechat je na sebe působit. Zjistíme, že jsme více usměvaví, pohodoví, příjemní k...


Literatura

V lese visí anděl – povedená norská skládanka

Andel perexNěkdo tvrdí, že severské detektivky jsou v Česku na ústupu, ale já se s tímto tvrzením neztotožňuji a dále s radostí objevuji nové a nové autory. Jako třeba Samuela Bjørka a jeho prvotinu s děsivým námětem Anděl visí v lese.

...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Zvony nad Tbilisi zvoní umíráček

Zvony 200Dokumentární film Pavla Kolaji Zvony nad Tbilisi (2012) přibližuje stav kinematografie v současné Gruzii - a vyznívá jako nostalgické ohlédnutí na časy, kdy sice s obtížemi, ale přece jen vznikaly výsostně umělecké f...