O důležitosti přátelství v koncentračním táboře

O důležitosti přátelství v koncentračním táboře

Tisk

me pritelkyne z Rav

Polská autorka Magda Knedler přichází s další knihou z prostředí koncentračních táborů, která vyšla pod názvem Mé přítelkyně z Ravensbrücku. Prolíná se zde minulost a  přítomnost, vzdálené časové roviny propojuje pevné pouto přátelství mezi ženami zkoušenými osudem.

Linie příběhu, odehrávajícího se se za druhé světové války, sleduje osud několika žen, které se musely potýkat s příšernými životními podmínkami a neustálým strachem o život vlastní či blízkých v německém koncentračním táboře Ravensbrück. Skončilo v něm například i mnoho žen z Varšavského povstání.

Druhá dějová linka přibližuje příběh spisovatelky, která stála za vydáním knihy právě z tohoto prostředí. Odehrává se takřka v současnosti a vedle jiného obsahuje pátrání po osobách, které se v daném textu vyskytovaly, a samozřejmě o jeho tvůrkyni.

Podobnost s předchozí knihou

Na první pohled to může vypadat trochu zamotaně. No, vlastně to tak chvílemi i je. Musím hned na úvod přiznat, že tato kniha rovněž obsahuje některá negativa, která zmiňovali čeští čtenáři. Často skáče v čase, najdete v ní možná až moc vypravěček a chvílemi je trochu víc filozofická. Ale osobně mně tohle zase tolik nevadilo, jen je prostě znát podobný styl, jako v případě Porodní sestry z Osvětimi.

Menší porce násilí, více vztahů

Ale nyní už budu jen chválit. Celý koncept tohoto díla mě vlastně dost zaujal. Na jednu stranu máte možnost poznávat prostředí zmíněného koncentráku, které bylo, stejně jako v mnoha jiných případech, prostě strašné. Odehrávaly se zde neskutečné zrůdnosti. Z textu je ovšem povětšinou spíše cítíte, než že by byly detailně popsány. Magda Knedler se prostě v násilí nevyžívá a daleko větší prostor dává silným vztahům mezi vězeňkyněmi a drobnostem, jež prohlubují jejich přátelství. S ústředními postavami vás přitom seznámí opravdu dopodrobna, včetně pohledů na jejich předválečnou minulost i okolností jejich zatčení.

A potom je tu ona druhá část. Dobrodružně pátrající po záhadách z minulosti, které ovšem nemusejí být nikdy odhaleny. V ní se setkáte s ženou, která příběh o přítelkyních z Ravensbrücku publikovala. I o ní se toho dozvíte dost. Velký prostor dostávají její komplikované vztahy nejen s muži, ale i s vlastní rodinou.

Poetický jazyk i silné momenty

Chvílemi mi přijde styl psaní i jazyk opravdu dost filozofický a poetický, ale tímto způsobem prostě Magda Knedler píše. Když vám to „sedne“, budete nadšeně očekávat každou její knihu. Najdou se zde i momenty, které působí až hrůzostrašně. Autorka k jejich umocnění používá suchých frází typu „A pak už nebyla“. Tím říká, že dotyčná osoba zemřela. Uvidíte, že v textu si těchto obratů hned všimnete a umocní náladu celého vyprávění.

Osobně začínám přicházet na chuť románovému pojetí skutečných událostí druhé světové války, jenž může být stravitelnější pro mnohem větší sortu čtenářů. A o to, podle mého, jde i v tomto případě. Není zde důležité přijít s co největším počtem mrtvých a důkladným popisem jejich smrti, ale ukázat maličkosti, které měnily životy.

Mé přítelkyně z Ravensbrücku jsou nakonec zajímavým svědectvím o strašlivém místě v Německu, kde ženy přicházely o svou důstojnost, krásu i život. Zároveň zde ovšem rovněž platilo, že blízký vztah s druhým člověkem vás mohl často i zachránit.

Přítelkyně 450

Mé přítelkyně z Ravensbrücku

Autor: Magda Knedler

Originální název: Moje przyjaciólki z Ravensbrück

Nakladatelství: Kontrast, 2021

Žánr: Román, Historie

Počet stran: 432

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/565731-me-pritelkyne-z-ravensbrucku.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Z VIP večírků jsem šel do fekálií a kanálů,“ směje se Roman Buťa

altČeský rybníček je malý. A každá tvář v něm hned upoutá pozornost. Obzvlášť, když je to někdo mladý, talentovaný a nadšený nejen do práce, ale i do životního optimismu. Roman Buťa rozhodně někým takovým je. Publikum si získává už více než deset let ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Domácí recepty proti nemocem

domaci recepty prioti nemocem 200V prosinci vyšlo v nakladatelství Esence již sedmé vydání knihy Domácí recepty proti nemocem německé autorky Franzisky von Au. Pěkně od základů a s velkým záběrem se dozvíte o těch nejlepších přírodních...


Literatura

Sbírka Srdce v nahotě odhaluje duši brněnské písničkářky

srdce v nahote2Mladá brněnská umělkyně Jenoféfa Beta nedávno představila svou křehkou poezii inspirovanou ženami ve sbírce Srdce v nahotě, kterou vydala pomocí crowdfundingu. Ilustrace vytvořila její kolegyně Eleanor Skurska.

 

...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...