Polská autorka Magda Knedler přichází s další knihou z prostředí koncentračních táborů, která vyšla pod názvem Mé přítelkyně z Ravensbrücku. Prolíná se zde minulost a přítomnost, vzdálené časové roviny propojuje pevné pouto přátelství mezi ženami zkoušenými osudem.
Linie příběhu, odehrávajícího se se za druhé světové války, sleduje osud několika žen, které se musely potýkat s příšernými životními podmínkami a neustálým strachem o život vlastní či blízkých v německém koncentračním táboře Ravensbrück. Skončilo v něm například i mnoho žen z Varšavského povstání.
Druhá dějová linka přibližuje příběh spisovatelky, která stála za vydáním knihy právě z tohoto prostředí. Odehrává se takřka v současnosti a vedle jiného obsahuje pátrání po osobách, které se v daném textu vyskytovaly, a samozřejmě o jeho tvůrkyni.
Podobnost s předchozí knihou
Na první pohled to může vypadat trochu zamotaně. No, vlastně to tak chvílemi i je. Musím hned na úvod přiznat, že tato kniha rovněž obsahuje některá negativa, která zmiňovali čeští čtenáři. Často skáče v čase, najdete v ní možná až moc vypravěček a chvílemi je trochu víc filozofická. Ale osobně mně tohle zase tolik nevadilo, jen je prostě znát podobný styl, jako v případě Porodní sestry z Osvětimi.
Menší porce násilí, více vztahů
Ale nyní už budu jen chválit. Celý koncept tohoto díla mě vlastně dost zaujal. Na jednu stranu máte možnost poznávat prostředí zmíněného koncentráku, které bylo, stejně jako v mnoha jiných případech, prostě strašné. Odehrávaly se zde neskutečné zrůdnosti. Z textu je ovšem povětšinou spíše cítíte, než že by byly detailně popsány. Magda Knedler se prostě v násilí nevyžívá a daleko větší prostor dává silným vztahům mezi vězeňkyněmi a drobnostem, jež prohlubují jejich přátelství. S ústředními postavami vás přitom seznámí opravdu dopodrobna, včetně pohledů na jejich předválečnou minulost i okolností jejich zatčení.
A potom je tu ona druhá část. Dobrodružně pátrající po záhadách z minulosti, které ovšem nemusejí být nikdy odhaleny. V ní se setkáte s ženou, která příběh o přítelkyních z Ravensbrücku publikovala. I o ní se toho dozvíte dost. Velký prostor dostávají její komplikované vztahy nejen s muži, ale i s vlastní rodinou.
Poetický jazyk i silné momenty
Chvílemi mi přijde styl psaní i jazyk opravdu dost filozofický a poetický, ale tímto způsobem prostě Magda Knedler píše. Když vám to „sedne“, budete nadšeně očekávat každou její knihu. Najdou se zde i momenty, které působí až hrůzostrašně. Autorka k jejich umocnění používá suchých frází typu „A pak už nebyla“. Tím říká, že dotyčná osoba zemřela. Uvidíte, že v textu si těchto obratů hned všimnete a umocní náladu celého vyprávění.
Osobně začínám přicházet na chuť románovému pojetí skutečných událostí druhé světové války, jenž může být stravitelnější pro mnohem větší sortu čtenářů. A o to, podle mého, jde i v tomto případě. Není zde důležité přijít s co největším počtem mrtvých a důkladným popisem jejich smrti, ale ukázat maličkosti, které měnily životy.
Mé přítelkyně z Ravensbrücku jsou nakonec zajímavým svědectvím o strašlivém místě v Německu, kde ženy přicházely o svou důstojnost, krásu i život. Zároveň zde ovšem rovněž platilo, že blízký vztah s druhým člověkem vás mohl často i zachránit.
Mé přítelkyně z Ravensbrücku
Autor: Magda Knedler
Originální název: Moje przyjaciólki z Ravensbrück
Nakladatelství: Kontrast, 2021
Žánr: Román, Historie
Počet stran: 432
Hodnocení: 90 %
www.knizniklub.cz/knihy/565731-me-pritelkyne-z-ravensbrucku.html
< Předchozí | Další > |
---|