O důležitosti přátelství v koncentračním táboře
Banner

O důležitosti přátelství v koncentračním táboře

Tisk

me pritelkyne z Rav

Polská autorka Magda Knedler přichází s další knihou z prostředí koncentračních táborů, která vyšla pod názvem Mé přítelkyně z Ravensbrücku. Prolíná se zde minulost a  přítomnost, vzdálené časové roviny propojuje pevné pouto přátelství mezi ženami zkoušenými osudem.

Linie příběhu, odehrávajícího se se za druhé světové války, sleduje osud několika žen, které se musely potýkat s příšernými životními podmínkami a neustálým strachem o život vlastní či blízkých v německém koncentračním táboře Ravensbrück. Skončilo v něm například i mnoho žen z Varšavského povstání.

Druhá dějová linka přibližuje příběh spisovatelky, která stála za vydáním knihy právě z tohoto prostředí. Odehrává se takřka v současnosti a vedle jiného obsahuje pátrání po osobách, které se v daném textu vyskytovaly, a samozřejmě o jeho tvůrkyni.

Podobnost s předchozí knihou

Na první pohled to může vypadat trochu zamotaně. No, vlastně to tak chvílemi i je. Musím hned na úvod přiznat, že tato kniha rovněž obsahuje některá negativa, která zmiňovali čeští čtenáři. Často skáče v čase, najdete v ní možná až moc vypravěček a chvílemi je trochu víc filozofická. Ale osobně mně tohle zase tolik nevadilo, jen je prostě znát podobný styl, jako v případě Porodní sestry z Osvětimi.

Menší porce násilí, více vztahů

Ale nyní už budu jen chválit. Celý koncept tohoto díla mě vlastně dost zaujal. Na jednu stranu máte možnost poznávat prostředí zmíněného koncentráku, které bylo, stejně jako v mnoha jiných případech, prostě strašné. Odehrávaly se zde neskutečné zrůdnosti. Z textu je ovšem povětšinou spíše cítíte, než že by byly detailně popsány. Magda Knedler se prostě v násilí nevyžívá a daleko větší prostor dává silným vztahům mezi vězeňkyněmi a drobnostem, jež prohlubují jejich přátelství. S ústředními postavami vás přitom seznámí opravdu dopodrobna, včetně pohledů na jejich předválečnou minulost i okolností jejich zatčení.

A potom je tu ona druhá část. Dobrodružně pátrající po záhadách z minulosti, které ovšem nemusejí být nikdy odhaleny. V ní se setkáte s ženou, která příběh o přítelkyních z Ravensbrücku publikovala. I o ní se toho dozvíte dost. Velký prostor dostávají její komplikované vztahy nejen s muži, ale i s vlastní rodinou.

Poetický jazyk i silné momenty

Chvílemi mi přijde styl psaní i jazyk opravdu dost filozofický a poetický, ale tímto způsobem prostě Magda Knedler píše. Když vám to „sedne“, budete nadšeně očekávat každou její knihu. Najdou se zde i momenty, které působí až hrůzostrašně. Autorka k jejich umocnění používá suchých frází typu „A pak už nebyla“. Tím říká, že dotyčná osoba zemřela. Uvidíte, že v textu si těchto obratů hned všimnete a umocní náladu celého vyprávění.

Osobně začínám přicházet na chuť románovému pojetí skutečných událostí druhé světové války, jenž může být stravitelnější pro mnohem větší sortu čtenářů. A o to, podle mého, jde i v tomto případě. Není zde důležité přijít s co největším počtem mrtvých a důkladným popisem jejich smrti, ale ukázat maličkosti, které měnily životy.

Mé přítelkyně z Ravensbrücku jsou nakonec zajímavým svědectvím o strašlivém místě v Německu, kde ženy přicházely o svou důstojnost, krásu i život. Zároveň zde ovšem rovněž platilo, že blízký vztah s druhým člověkem vás mohl často i zachránit.

Přítelkyně 450

Mé přítelkyně z Ravensbrücku

Autor: Magda Knedler

Originální název: Moje przyjaciólki z Ravensbrück

Nakladatelství: Kontrast, 2021

Žánr: Román, Historie

Počet stran: 432

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/565731-me-pritelkyne-z-ravensbrucku.html


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Pozor na sovu, která nehouká

sova200První detektivka Samuela Bjørka vyvolala obrovskou senzaci. Aby taky ne! Silný příběh s mnoha zápletkami a rozuzlením, které vyrazí dech, to každý autor hned na poprvé nezvládne. Jenže teď přichází další kniha, další díl a s ním spojená velká očekávání. J...


Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav reprízuje představení Je úchvatná!, příběh „královny kraválu“

je uchvatna200Od konce minulé sezóny uvádí Městské divadlo v Mladé Boleslavi úspěšnou komedii Petera Quiltera Je úchvatná! Jde o skutečný příběh Američanky Florence Foster Jenkins. I když je považována za nejhorší operní pěvkyni všech dob, přesto se jí po...

Film

Tři tisíce na měsíc, exekuce, azyláky. Dokument o životě samoživitelek a samoživitele

Samozivy 200Samoživy. Takový název nese nový dokumentární film režisérky Olgy Sommerové, díky němuž máme možnost seznámit se s příběhy devíti žen, které vychovávají své děti samy, bez partnera a bez alimentů, a jednoho muže, jenž si osvojil čtyři děti, kte...