Román o skutečném životě českých odbojářů

Román o skutečném životě českých odbojářů

 

MBMM+B+M je na první pohled zkratka, která vám asi nic neřekne. Krycí název Tři králové už je podstatně známější. Román o třech známých odbojářích tentokrát zpracoval historik Dalibor Vácha. A to velice dobře.

Výsledek druhé světové války by mohl být úplně jiný, kdyby nebylo českých (ale samozřejmě i zahraničních) hrdinů a hrdinek, kteří se alespoň skrytě postavili okupantům na odpor. Odboj u nás měl stovky agentů či dobrovolníků, jenž pravidelně dělali různou protinacistickou činnost a informovali zejména exilovou vládu v Londýně.

Mezi ty nejznámější jednoznačně patřila trojice mužů vystupujících pod názvem Tři králové. Mašín, Balabán, Morávek (bystřejším právě došla zkratka knihy) se v pražském odboji zařadili mezi legendy, na jejichž kontě se začaly hromadit neskutečné činy.

Jejich popularity využil oblíbený český autor románů a naučné literatury Dalibor Vácha, o němž už je dobře známo, že dokáže historická témata zpracovat opravdu poutavě. Tentokrát se rozhodl nabídnout námět prostřednictvím románu, který ovšem vychází z reálných činů odbojářů.

Kniha nabídne tři větší celky. Na začátku každého z nich je profil jednoho z odbojářů, přičemž na konci se objeví vždy nějaký větší zvrat, týkající se právě dané osoby. A můžete se těšit na opravdu napínavý příběh plný nebezpečných akcí, drastických postupů gestapa a bohužel i smutných konců.

Některé jejich skutky a odvaha působí až šíleně. Měli sice i strach, ale přesto často neváhali skákat nacistům téměř do náruče. Bohužel s plynoucí válkou se okolo nich začala čím dál tím víc stahovat smyčka.

Román je hodně emotivní, nabízí i momenty obyčejného štěstí či neštěstí v tragické době válečné. Odbojáři měli často hlad, byla jim zima a neměli střechu nad hlavou. Vedli velice nebezpečný život, kdy mohl být každý den jejich posledním. Se svými blízkými se mohli vídat jen velice málo a tajně, aby je nepřivedli do nebezpečí. A to všechno dělali pro naši vlast a své spoluobčany.

V textu se velice rychle střídají časy. Často se budete vracet nazpět do minulosti, což může být pro někoho lehce matoucí. Díky krátkým „kapitolám“ je však příběh ještě čtivější a postupuje jím velice rychle. Celá kniha je vlastně sbírkou jejich odvážných činů a postupného směřování k tragickému závěru. Ve vyprávění jsou často zmíněny i budoucí osudy většiny vedlejších postav, které se objevovali v odboji po boku Tří králů.

Budou vás bavit akční scény, budete smutní, když někoho dopadnou nacisté a následně ho popraví. Bohužel se to s přibývajícími roky stávalo velice často. Gestapo bylo nemilosrdnou organizací a za pomoci práskačů a konfidentů se dostalo na kobylku většiny odbojářů.

I přesto byli jejich činy velice důležité a výrazně ovlivnily vývoj celé války. Odvážné skutky trojice známých odbojářů Mašín, Balabán, Morávek dokázal Dalibor Vácha zpracovat opravdu bravurně a nabízí tak jejich úžasné životní příběhy ve skvělé beletristické podobě.

MBM 450

 M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek

Autor: Dalibor Vácha

Nakladatelství: Argo

Počet stran: 312

Rok vydání: 2021

Hodnocení: 90 %

https://argo.cz/knihy/m-b-m/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Vše co jste chtěli vědět o baletu a báli jste se zeptat

bero 200Položili jsme několik otázek ředitelce Baletního studia Regina paní Regině Blažkové Holubové a díky tomu vám přinášíme jedinečný rozhovor nejen o tomto baletním studiu. Dozvíte se, na co je balet dobrý, proč by jej měly ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta ukazuje střet kultur

tisic podzimu200Na spisovatele Davida Mitchella upozornila experimentující filmová hříčka tří režisérů Atlas mraků, až mžikavě se komíhající rozličnými časovými rovinami i prostory, zalidněná rozličnými postavami ztěles...


Literatura

Gordon Smith: Zprávy z druhého břehu

200litJe to kniha mrazivá, nebo naopak hřejivá? Asi záleží na tom, jaký máte vztah k člověku, jehož životní poslání se nazývá „médium“. Tedy zprostředkovatel zpráv od našich mrtvých blízkých nám živým. Gordon Smith patří ke špičce v tomto oboru a pravidelně vystu...

Divadlo

Mezi námi děvčaty

Mezi nami devcaty 200V dubnu tohoto roku se na prknech Komorní Fidlovačky uskutečnila již stá repríza autorského debutu irské dramatičky a zároveň také herečky Elaine Murphyové. Slavnostní kulatou reprízu Little Gem si nenechala ujít ani samotná...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...