Při vyhlašování Oscarů za rok 1978 absolutně triumfovalo psychologické drama Lovec jelenů reagující na americký syndrom vietnamské války, které získalo hned pět sošek, včetně těch za nejlepší film a režii. I po šestatřiceti letech je zcela jasné, proč tomu tak bylo. Režisér Michael Cimino, který nikdy předtím a už ani potom nic podobného nenatočil, stvořil absolutně mistrovské a epické dílo, které se dá rozdělit do tří rovin, přičemž kdyby jedna z nich neexistovala, výsledek by nebyl tak komplexní.
V té první sledujeme běžný a v podstatě bezstarostný život komunity litevských emigrantů, z nichž se profilují zejména hlavní hrdinové Michael, Steven a Nick. Všichni odcházejí do vietnamské války a absolutně netuší, co očekávat. Pár dní před odjezdem se Steven žení s těhotnou Angelou a svatební hostina je zároveň brána jako rozlučková. To vše zabírá přes hodinu stopáže a Cimino zcela záměrně volí pomalé tempo, v němž se toho moc neděje a divák se má co nejblíže seznámit s ústředními hrdiny. Brilantně nastolená takřka pohodová atmosféra, za níž se dá ale cítit smutek, bez jakéhokoli upozornění rázem přejde na vietnamské bojiště.
Válečná pasáž je sice nejkratší a zabírá zhruba půl hodinu, její intenzita je ovšem obrovská. Atmosféra se rázem mění v těžce depresivní a tvůrce tu velmi realisticky zachycuje peklo bojů v džungli, které vrcholí zrůdnou a otřesnou ruskou ruletou, kterou proti sobě musí kamarádi hrát. Tato syrová a krutá scéna se stala vůbec jedním z nejzásadnějších a nehrůznějších filmových symbolů děsivosti války a dodnes jde z jejího sledování mráz po zádech.
Druhá polovina filmu je poté o vyrovnávání se s traumaty, která (nejen) v ústřední trojici po návratu domů zůstala. Jedni jsou zmrzačení fyzicky, další pak psychicky a nikdo není schopen se s novou realitou vyrovnat. Michael, který vždy partu tmelil a byl pro každou legraci, nedokáže najednou zastřelit ani jelena a neustále pátrá po nezvěstném Nickovi, o kterém je přesvědčen, že stále žije. Když se dozví, kde nakonec je, neváhá se do Vietnamu vrátit, aby ho vyhledal. Jejich závěrečné setkání je působivým a zároveň krutým zakončením jednoho z nejlepších filmů historie.
Ačkoli délka skutečně zabírá bezmála tři hodiny, pokud si vás tvůrci získají, nudit se nebudete. Je pravda, že zmiňovaná úvodní pasáž je opravdu místy zdlouhavá, jenže v dalším kontextu pochopíte, proč tomu tak bylo a najednou všechno dává smysl. Cimino si s divákem hraje, aby ho postupem času emočně „uzemnil“ a nechal v něm působit vše, co viděl. K tomu mu pomáhá mnoho aspektů. Jednak je to nádherná kamera Vilmose Zsigmonda, která tvoří vskutku překrásné obrazy a přírodní scenérie místy berou dech. Dále je nutno zmínit i hudební doprovod, z něhož výrazně vystupuje ústřední téma tzv. cavatina, která je ve své jednoduchosti geniální a dotváří melancholickou atmosféru snímku.
Pozadu nezůstávají ani herecké výkony, které jsou fantastické. Civilně hrající Robert de Niro, který úlohu dodnes označuje jako tu v kariéře vůbec nejtěžší, upoutá stejně jako charismatická a umírněná Meryl Streep, případně opomíjení, ale stejně fantastičtí John Cazale a John Savage. Nad všemi ale trochu ční Oscarem oceněný Christopher Walken, který možná zdánlivě nepředvádí nic extra výjimečného, ale po podrobnější analýze si nelze nevšimnout, že vše skoro prožil a velkou psychickou proměnu ze stydlivého introverta v naprostou trosku zvládl bravurně.
Lovec jelenů patří k nejzásadnějším dílům světové kinematografie a i kvůli tomu byste ho neměli přehlédnout a obětovat mu tři hodiny svého života, protože zážitek, který ve vás zanechá, bude nejspíš hodně intenzivní a silný.
Po několika letech od první DVD edice, která byla malinko spartánská a zejména její obrazové provedení bylo dost neuspokojivé, se díky společnosti Magic Box dostává film na náš trh znovu, tentokráte v potřebně ošetřené kvalitě. Obraz už je mnohem lepší a zmiňovaná překrásná kamera může vyniknout, ačkoli nabízí hned několik temných scén, kde hodně záleží na kvalitě a umístění televizoru. Přesto se i na té nejmenší úhlopříčce nelze divit její nominaci na Oscara.
Zvukově už je to malinko horší, neboť některé dialogy nejsou úplně dokonale srozumitelné a okolní ruchy nevynikají tak, jak by asi měly. Pokud se rozhodnete sledovat snímek s dostupným dabingem (který je oproti předchozí edici jiný), počítejte s tím, že jednotlivé hlasy k sobě úplně nejdou a musíte se smířit už s tradičním dabingovým neduhem posledních let, tzn. upozaděním všeho kromě dialogů, což pak zní lehce nepřirozeně. Překlad je u dabingové a titulkové stopy trochu jiný, nicméně titulky jsou dosti zjednodušené, pro pokročilé pochopení ale rozhodně stačí.
Poslední položkou (kromě výběru scén) jinak statického a velmi jednoduchého menu zůstávají bonusové materiály. V této sekci naleznete zhruba šestnáct minut údajně vynechaných scén, ve skutečnosti jde ale o scény výrazně prodloužené a zabírané z jiného úhlu kamery. Ty prohloubí už tak emočně silné momenty a nabízejí větší prostor pro herecké umění, zejména Robert de Niro tu exceluje. V bonusech pak nechybí ani tříminutový a velice sugestivní trailer, který ke sledování rozhodně naláká.
{youtube}3Gqit3zVmyc{/youtube}
Možná se disku s tak zásadním filmem mohlo dostat větší péče, na druhou stranu můžeme být rádi, že v současnosti, kdy DVD trh stagnuje a úloha disků se mění bohužel jen v placaté videokazety, jsme se dočkali mimo filmu samotného i příjemného přídavku, který není jen výplním místa. DVD tak mohu vřele doporučit a pro fandy éry Nového Hollywoodu je dokonce povinností.
Lovec jelenů (původní: The Deer Hunter)
Rok vzniku: 1978
Žánr: Psychologické drama
Režie: Michael Cimino
Scénář: Deric Washburn
Hudba: Stanley Myers
Hrají: Robert de Niro, Meryl Streep, John Cazale, Christopher Walken, John Savage, Georgie Dzundza
Hodnocení filmu: 100%
Hodnocení DVD: 60%
Na DVD přináší společnost Magic Box
Zdroje k obrázkům: www.lifeislikechocolat.blogspot.com, www.dvdbeaver.com, www.cinemasights.co
< Předchozí | Další > |
---|