Předválečné časy v nemocnici Nightingale
Kultura21.cz

Předválečné časy v nemocnici Nightingale

Sestricky a jejich prani perexBlíží se konec roku 1938 a válka je na spadnutí. Život v londýnské nemocnici Nightingale však pokračuje v zajetých kolejích. Helen doufá, že po smrti milovaného manžela znovu najde lásku. Je okouzlující cizinec tou správnou volbou?

 


Effie si oblíbí pohledného pacienta a doufá, že v něm najde spřízněnou duši. Dora si užívá rodinný život a Frannie doufá, že už nepřijde žádná další válka, protože ta poslední ji připravila o snoubence. Když se správní rada rozhodne z důvodu hrozící války nemocnici uzavřít, začnou se lékaři a sestry obávat o její budoucnost. Výjimkou je hlavní sestra Kathleen, která se bojí především o sebe.


Oblíbená sága o sestřičkách
Knihu Sestřičky a jejich tajná přání napsala americká spisovatelka Donna Douglas. Román je již pátým dílem úspěšné a oblíbené série o sestřičkách z nemocnice Nightingale, která vypráví o životě studentek ošetřovatelství, sestřiček, lékařů, pacientů a jejich blízkých. V každém dílu přicházejí na scénu nové postavy, a tak série představuje pestrou mozaiku rozmanitých lidských osudů.


Poutavý ženský román
Sestřičky a jejich tajná přání mají všechno, co by měl mít dobrý román pro ženy: Sympatické hrdinky, přitažlivé hrdiny, osudové lásky, přátelství, trochu humoru, dojímavé scény i šťastný konec. Prostředí předválečné nemocnice je neotřelé a čtenářsky atraktivní. Kromě toho umožňuje také ozvláštnit příběh informacemi o tom, jak kdysi probíhalo studium na zdravotnické škole, jak vypadala práce sestřičky či jak se léčili pacienti.


V příběhu je trochu cítit napětí z blížící se války, ale navzdory tomu neztrácí svou hřejivou a laskavou atmosféru. Na některých příbězích je zobrazeno, jak lidé na tuto hrozbu reagovali, většina příběhů se však soustředí na soukromé a pracovní záležitosti postav. Podle závěru je jasné, že v následujícím dílu sehraje válka svou roli, a tak lze Sestřičky a jejich tajná přání brát jako přelomový díl, jehož poslední stránky sérii dodaly nádech válečného románu.

Sestricky a jejich prani

SESTŘIČKY A JEJICH TAJNÁ PŘÁNÍ
Autorka: Donna Douglas
Originální název: A Nightingale Christmas Wish
Překlad: Petra Klůfová
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 360

Hodnocení: 90 %

Nakladatelství Ikar_Sestřičky a jejich tajná přání

www.knizniklub.cz/knihy/449666-sestricky-a-jejich-tajna-prani


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

MASTERS OF ROCK 2012 - INTRO - JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Na loňském, devátém ročníku Masters of Rock, zaujala pozornost - a nejen mou - poměrně velká tlupa metalistů v růžovém oblečení. Šlo o skvělou recesi, jejíž prvopočátek spočíval v myšlence setkání přispěvatelů fóra MOR, kteří se dosud znali pou...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Bílá paní na hlídání – večerníček v knížce

200litVezměme to pěkně popořádku: nejdřív byla kniha Pavla Brycze s ilustracemi Evy Sýkorové-Pekárkové. Úspěšná kniha. Odborníky ceněná, čtenáři oblíbená. Z knihy pan autor osobně vytvořil scénář, pan výtvarník VHRSTI vytvořil obrázky a pan režisér Petr Friedl p...


Literatura

Nezvalova generace už neoslovuje

basne II nezval 200Vítězslav Nezval je spolu s Jaroslavem Seifertem považován za předního představitele českého poetismu. Upřímně nechápu proč. Ano, samozřejmě Edison nebo Akrobat jsou kouzelnými výtvory, ale ne všec...

Divadlo

Do Divadla v Řeznické se vrací po delší odmlce inscenace Leni

leni perexDivadlo v Řeznické uvede původní slovenskou hru Leni autorské dvojice Valerie Schulczové a Romana Olekšáka, která je fiktivním setkáním dvou skutečných osobností, legendárního moderátora Johnnyho Carsona, jehož „The Tonight Show Starring Johnny Cars...

Film

POWAQQATSI: druhý díl Qatsi trilogie na hodinu a půl pevně přiková k obrazovce

Powaqqatsi plakat  200V roce 1988 spatřil světlo světa druhý díl Qatsi trilogie, který jeho autor Godfrey Reggio nazval Powaqqatsi. Překlad znamená „život na úkor někoho jiného“ a vyst...