V nakladatelství Grada vyšla kniha slovenského odborníka Róberta Chovanculiaka s názvem Pokrok bez povolení a podtitulem Jak sdílená ekonomika, crowdfunding a kryptoměny změnily svět.
Kniha se točí kolem konceptů, o kterých se v poslední době hodně mluví. Jedná se o sdílenou ekonomiku a s ní spojený Uber nebo Airbnb, crowdfunding, bitcoiny a blockchain. Osobně jsou mi tato témata blízká a na knihu jsem byla moc zvědavá.
V první řadě musím pochválit celkový koncept knihy. Dlouho jsem se nepotkala s tak smysluplnou a promyšlenou strukturou. Kniha je rozdělena na tři velké části: Sdílená ekonomika a informační asymetrie, Crowdfunding a veřejné statky a Právo a pořádek v internetové anarchii. Ty se dále dělí na podkapitoly. Autor v nich představuje problém nejčastěji v podobě selhání trhu, pak se věnuje jeho řešení, které většinou spočívá právě v nějaké moderní technologii. Kapitoly jsou doplněny také textem se žlutým proužkem, které může čtenář přeskočit, aniž by přišel o něco podstatného. Vše navíc doplňují velmi zajímavé citáty.
Sám Róbert Chovanculiak v úvodu popisuje, že je kniha psaná srozumitelným jazykem a její náročnost postupně roste, ale laik by s ní neměl mít problém. Naprosto s ním souhlasím, protože se mi také nejlépe četly části o sdílené ekonomice a crowdfundingu. Je to však hlavně tím, že mi témata byla blízká a spoustu zmíněných věcí jsem znala. Poslední část mě však nejvíce obohatila – dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací především o dark netu známého hlavně z detektivek a také o bitcoinech.
„Konec konců darknet a kryptoměny jsou jen prostředky. A ty se mohou využít na dobré i špatné účely. Stejně jako je možné použít nůž na překrojení avokáda, ale i na umlčení protivného souseda, je možné použít darknet a kryptotrhy na útek před diktátory, ale i na útěk před spravedlností. Pohoršovat se nad tím, že šifrovací i anonymizační technologie využívají i zločinci, je stejné jako pohoršovat se nad tím, že zločinci používají ke komunikaci telefon nebo auto k přepravě.“ (str. 215)
Smekám před autorem, jak se mu vše podařilo psát srozumitelně a především čtivě. Když už měl člověk pocit, že hlava další informace nepřijímá, přišlo nějaké odlehčení, nebo další podkapitola.
Pokrok bez povolení se bude nejvíce líbit „zasvěceným“ lidem – těm, kteří o problematice už něco vědí, nebo se o ni zajímají. Knihu by si měl ale přečíst každý, aby měl informace a na základě toho si mohl vytvořit názor a také, aby nebyl najednou pozadu.
Róbert Chovanculiak absolvoval doktorandské studium na Ekonomické fakultě v UMB v Banské Bystrici. Od roku 2015 pracuje jako analytik v Institutu ekonomických a společenských analýz. Je autorem stovek článků a domácích i mezinárodních studií. Ve volném čase rád knížky, činky a dobré jídlo.
Pokrok bez povolení
Jak sdílená ekonomika, crowdfunding a kryptoměny změnily svět
Autor: Róbert Chovanculiak
Překlad: Jana Kupková
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 82 %
https://www.grada.cz/pokrok-bez-povoleni-9510/
< Předchozí | Další > |
---|