Jedním z důvodů, proč mě čtení baví a naplňuje je i to, že kromě prožívání různých příběhů, mohu navštívit i spoustu zajímavých míst. V momentě, když jsem viděla, že děj thrilleru Evangelium pekla je zasazen do Severní Koreje, bylo rozhodnuto. Tuhle knihu, kterou prý neodložíme, musím číst. Vždyť kdy jindy se mi poštěstí do této totalitní země nakouknout?
Francouzský spisovatel Jean-Luc Bizien není v literatuře žádným nováčkem. Do světa umění slova vstoupil s dětskými knihami a přes schi-fi trilogii pro mládež se posunul k psaní románů pro dospělé. Jeho hojně oceňovaná tvorba je zaměřená především na historii, dobrodružství a thrillery. V Evangeliu pekla snoubí dva poslední žánry, což už je patrné z podtitulu na moc hezké obálce „ Napínavý thriller, který neodložíte (Bernard Minier)“ a zejména pak z oficiální anotace vydavatelství XYZ/Albatros:
Redaktor amerického deníku Seth Ballaham se dozví, že je jeden z jeho kolegů uvězněn v Severní Koreji. Nikoho to ale nezajímá, a tak se ho rozhodne zachránit sám. Když dorazí do přísně střeženého Pchjongjangu, kde se ho ujme spolupracovnice nevládní organizace, dozví se o nálezu několika zmrzačených těl. Vyšetřováním je pověřen poručík Paik Dong-Soo, elitní severokorejský voják. Co objeví na konci děsivé cesty plné teroru?
Už od první stránky je mi jasné, že tuhle knížku vážně jen tak neodložím. Autor hned na začátku nasazuje rychlé tempo umocněné krátkými kapitolami. V celém románu jich je necelá stovka, takže vidíte sami, že šnečí tempo čtení tu rozhodně nehrozí. A víte proč? Protože každá kapitola je ukončena tak, že prostě musíte číst dál. Zvědavost vám nic jiného nedovolí.
Styl a jazyk psaní je dobře srozumitelný. Tady musím zmínit dobrou práci překladatelky Marcely Štichauerové, která nám pod čáru připravila i vysvětlivky. Například pro místopisné reálie, některé historické události nebo jen vysvětlení cizích slov (co nebo kdo je GI, demilitarizační zóna a podobně). Za mě je tohle taková třešnička na čtenářově dortu.
Samotný příběh sledujeme očima čtyř hlavních postav. Michael, Seth, Paik Dong-Soo a Lovec. Každý z nich má vždy svoji kapitolu, takže musíte přečíst i části věnované ostatním, než se dozvíte, jak událostmi proplouvá váš oblíbenec. A tak postupujete celou knihou stále dokola. I tohle střídání zrychluje čtecí tempo. Dějová linka je roztříštěna na dvě zásadní události, aby se v závěru všechno střetlo, promíchalo, vyvrcholilo, vysvětlilo a ukončilo.
Mladého Američana Michaela, narozeného v Koreji, dohnala touha po profesním úspěchu zpátky do krajiny svých předků. Nyní se ocitá v Severní Koreji, je opuštěný, sám na nepřátelském území, zraněný a bojující o život. Jak se zachrání a vyvázne z téhle šlamastyky? Na Michaelovu záchrannou misi se vydává jeho americký kolega, šéfredaktor Seth. Tahle postava s nabubřelým egem je mi vyloženě nesympatická po celou dobu čtení. Seth se pomocí Jihokorejců dostává do Pchjongjangu, a aby se mu s pomocí záhadné Suzan podařilo Michaela vystopovat, musí celou dobu předstírat, že je pouhým turistou. Ač mi nadutec Seth vadí, jeho kapitoly mne baví nejvíc. Jeho prostřednictvím máme totiž možnost nahlédnout do reality diktátorského režimu, který je pečlivě skryt před zraky okolního světa.
Severní Korea je dokonalá. I její lid je dokonalý. Jak je tedy možné, že se najednou začnou nacházet brutálně zavražděné mrtvoly s vyříznutými orgány? To se musí honem vyšetřit a ututlat. Tímto nelehkým úkolem je pověřen Paik Dong-Soo. Jako správný policista se ihned vrhá do vyšetřování a vydává se po stopách Lovce. Tady je zajímavé, že hned od začátku záhadného vraha a jeho myšlenky známe. Co mi ovšem u těchto dvou postav chybí je trochu víc propracovanosti. Zatímco motivaci a myšlenky Lovce dokážeme vytušit, vyšetřovací metody Paik Dong-Soa jsou hodně ořezané. Ač brilantní vyšetřovatel, vůbec nevíme, jak ke svým závěrům dochází. Většinou se s Paikem loučíme večer, kdy těžce unavený studuje dokumenty a ráno už prostě ví. Ale my víme jen to, že on ví. To mně osobně trochu vadí.
Samotný závěr se autorovi celkem povedl. Je nepředvídatelný a poměrně překvapivý. Jako celek na mě kniha působí dobrým dojmem. Napínavá rozhodně je. Mrazivě napínavá už tolik ne, ale člověka nemusí mrazit v zátylku u každého thrilleru, že. I když při pohledu na život Severokorejců se to mrazení dostaví. Jen ne v zátylku, ale na duši. Bohužel.
Pokud si chcete přečíst napínavý příběh z velmi zajímavého prostředí a jste ochotni autorovi odpustit pár much, směle po Evangeliu pekla sáhněte. Já už se těším na další díl ze série Setha Bellahama. I když na něj samotného o poznání míň.
Název: Evangelium pekla (L'évangile des ténèbres)
Autor: Jean-Luc Bizien
Žánr: Thriller
Nakladatelství: XYZ ve společnosti Albatros Media a.s.
Rok vydání: 2018
Počet stran: 496
Hodnocení: 80 %
Zdroj foto: Albatros Media
Odkaz na web: Albatros Media
< Předchozí | Další > |
---|