Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

Tisk

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v šapitó, které každoročně vyroste v parčíku za divadlem, foyer divadla byl sice akusticky problematickou, nicméně však fungující alternativou. Divadelní pohádkový maraton zahájilo Divadlo plyšového medvídka pohádkou Ježek a sněhulák.

 

Nejen děti neposlouchají své rodiče a vydávají se tam, kam nemají. I malí ježci se dokážou v lese zatoulat až do míst, odkud netrefí domů. A to navíc v čase, kdy se zima blíží mílovými kroky a tudíž by měl každý spořádaný ježek už funěním vyhřívat svůj pelíšek pro zimní spánek. Náš malý ježek má ale štěstí v neštěstí, protože při svém zmateném pobíhání zimním lesem není sám, ale samo nebe, přesněji zimní černé mraky mu sešlou nového kamaráda. Ježkův nový kamarád sněhulák je možná studený, ale rozhodně to není psí čumák, naopak je přátelský a vřelý víc než dost. Naučí ježka lyžovat, užijí si spolu koulovačku, navážou družbu s krákorajícími havrany a v neposlední řadě pomůže ježkovi hledat cestu domů, protože ho přemáhá zimní spánek. Ježek se nakonec přece jen domů do svého pelíšku dostane, dokonce ještě po probuzení stihne pozdravit svého kamaráda sněhuláka. Léto bez něj nějak překlepe a s příchodem nové zimy naše kamarády čekají nová dobrodružství.

Kamarádství, společné zážitky a dobrodružství jsou leitmotivem pohádky o ježkovi a sněhulákovi. Peripetie i veselé historky, kterými naši kamarádi prochází, přiblíží dětskému divákovi něco málo ze života v lese, trochu z koloběhu přírody a hodně o meziježkovo-sněhuláckých vztazích. Děti tak poznají, že rozdíly v tělesné stavbě a příslušnosti k druhu nehrají v dobrém kamarádství roli, opravdoví kamarádi se tolerují i se svými nedostatky. Není nad bourání předsudků a strachu z jinakosti pohádkovým příběhem a nenásilnou veselou cestou.

jezek a snehulak

Výtvarník loutek měl nejspíš duši dítěte, případně cit pro to, co dětského diváka zaujme, protože loutky-hrdiny našeho příběhu vytvořil přesně podle dětského vkusu. Plyš a ostatní druhy látek, které svádějí k hlazení a mazlení, roztomilost, ne však kýčovitá, si získají nejednoho dětského diváka. Tomu se musí hlavní hrdinové příběhu zákonitě líbit, oblíbí si je a s napětím prožívá jejich dobrodružství s nimi. Zvířátka na dětského diváka zabírají, tudíž úspěch hru nemohl minout. Pastelové barvy, jednoduché a jednoznačné kulisy daly dohromady pěkné „pokoukáníčko“.

Živá hudba a písničky s jednoduchými texty a melodiemi posunují představení blíž k dětskému divákovi, do rytmu se kývající dětské nožky byly toho důkazem. A nejen texty písniček, ale i dialogy, slovní spojení a výrazy, které jako by vycházely z úst dětí. Děti jim dozajista rozuměly, vždyť se jednalo o řeč, kterou běžně mluví. Především citoslovce, procítěná zvolání v úžasu nad něčím dokladovala, že dětská komunikace není hercům cizí. Navázání kontaktu s publikem herci docílili prostřednictvím koulovačky, kterou vyvolali ježek se sněhulákem. A vůbec z jeviště přicházela snaha probrat diváky z nečinného přihlížení, když se ježek nebo sněhulák dožadovali odpovědi na svoje otázky. Ježek se sněhulákem tak bourali pomyslnou zeď, která se mnohdy tyčí mezi herci a diváky.

jezek a snehulak2

Všechny složky inscenace do sebe zapadaly jako puzzle, výsledek trefně popisují slova známé písně „když se podaří, co se dařit má…“. Pokud by chtěli studenti scenáristiky a budoucí divadelníci obecně vidět, jak se dělá divadlo pro děti, měli by povinně v rámci výuky navštívit představení Ježek a sněhulák Divadla plyšového medvídka.

Moravskočeské nezávislé poloprofesionální divadlo, sdružené od roku 2011. Stálý tvůrčí tým, který spolupracuje s hosty napříč brněnskými divadly či studenty Janáčkovy akademie múzických umění. Plyšová dramaturgie je generačně otevřená, soustředí se jak na diváka dospělého, tak dětského. Směřuje především k autorské inscenaci a k autorské adaptaci. K dílčím projektům divadlo přistupuje bez předem daného inscenačního stylu, zejména ale vychází z činohry a loutkového divadla. (použito z webu Divadla plyšového medvídka)

Název představení: Ježek a sněhulák
Žánr: pohádka
Uvádí: Divadlo plyšového medvídka
Autor textu: Matyáš Dlab
Výprava, loutky: Alžběta Hanzlová
Dramaturgie: Matyáš Dlab
Režie, texty písní: Konrád Popel
Hrají: Marta Bačíková nebo Miroslav Černý, Marina Ra, Konrád Popel
Premiéra: duben 2012
Hodnocení: 75 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Genny Ciatti: Mám horkou italskou krev

Genny Ciatti 1 perexSympatická zpěvačka a herečka s italskými kořeny Genny Ciatti Vám v následujícím rozhovoru prozradí, jak se jí líbí její role v muzikálu Srdcový král, který měl v září premiéru v Divadle Kalich, a jaké jsou její plány na blí...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Cybercomics ukazuje budoucnost světa i moderního divadla

cybercomics200Cybercomics je sci-fi román z nedaleké budoucnosti od Egona Bondyho, do kterého se se vším vervou pustilo Slovácké divadlo. Svět mafie a nadnárodních společností vás pohltí a nepustí.

...

Literatura

Ve spárech madame gilotiny

marieantoinetta perexPryč jsou ty poklidné časy, kdy ve zbožné úctě provolával francouzský lid slávu svému milovanému panovníkovi Ludvíku XVI. a jeho ženě Marii Antoinettě. V roce 1789 totiž padají spolu s Bastilou i všechny zábrany a rozlícený dav...

Divadlo

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...

Film

Představujeme vám projekty, které na podzim nabídne veřejnoprávní televize

ct 200Česká televize oslavila tento rok šedesáté výročí od svého založení. A i když má ty největší oslavy jubilea za sebou, bude podzimní schéma doprovázené ještě jejich dozvuky. Nebudou však chybět ani nové projekty, které dostanou prostor vedle...