Kudy jít a nezabloudit?

Kudy jít a nezabloudit?

Jsem-to-ja obalka200Dospívání vůbec není jednoduché. Plácali jsme se v něm my, tápou naše děti. Tolik bychom jim chtěli pomoci, jenže spoustu záležitostí sdělit nemůžeme, někdy neumíme, jindy nám není nasloucháno. Odjakživa se lidé učí tím, že zkouší jak na to. Když se věc povede – skvěle, dobrá práce! Když jsme na opačné straně svého snažení – vlastně taky dobře. Víckrát (snad) tu chybu přece neuděláme.


Za dobrem a laskavostí

Adam Blahosz potřebuje prozradit své dceři vše, co by jí mohlo usnadnit cestu. Vnímá vše kolem ní, zná nástrahy, jimž je třeba se vyhnout, proto ukazuje, jak to měl kdysi on sám. Jak se snažil vyznat v sobě, v okolí, co mu bránilo v cestě přímé. Teď dobře pozoruje, že ta malá, co bude v jeho očích holčičkou po celý život, se pomalu rozkoukává a otrkává.

Pozemský svět vůbec není snadný a čím víc člověk ví, tím je to složitější. Táta je ale jistota, táta ví, jenže mnohdy se něco slyšet nechce. Každého totiž trápí otázka: Co když?

Ano, dospívání je dřina. Autor to ví. Laskavýma očima sleduje dceru a lehce vypráví. Jeho glosy mapují svět, ukazují klady i zápory, přitom je však pořád táta, který chce stále držet svou holčičku za ruku. Ví, že ji musí pustit, možná hned, možná časem, ona to potřebuje, aby se osamostatnila. Jenže to nejde snadno. Proto ony příběhy plné něhy, lásky a porozumění, proto to niterné rozprávění, odhalování vlastních tajných míst. Výsledkem je průvodce pozemskou krajinou, v níž se dozajista najde jak dcera, tak autor sám.

Jsem-to-ja ukazka

Na stejné vlně

Zpověď Jsem to já – a jsi to ty hladí po duši, čte se lehce, přitom buší v myšlenkách do všech kliček mozkových závitů. Těch několik stránek se dá přečíst za malou chvilku. Jenže to úplně nejde, protože Blahoszova slova rezonují v hlavě a pojí se s vlastními myšlenkami, návody, polemikami čtenáře. Ne se vším totiž budeme chtít souhlasit, ale nakonec zjistíme, že jsme s panem autorem na stejné vlně. Možná jen nechceme přiznat, že jsme na dané věci nepřišli docela sami. Podobně na tom budou i všechny dcery v kraji, o synech nemluvě.

A ještě jedno veliké plus kniha má – je krásné vzhledem. Ač měkká vazba s klopami může čtenáři přijít laciná, tahle se nese téměř ve vázaném duchu. Výtečný ilustrační doprovod Jiřího Dravce Syrovátky dokresluje text, jenž povyšuje výš vstřícná, vzdušná grafická úprava Kristýny Tučkové. Až budete potřebovat pěkný a nekonvenční dárek, víte už, kam sáhnout.

Jsem-to-ja obalka

Název: Jsem to já – a jsi to ty
Autor: Adam Blahosz
Ilustrace: Jiří Dravec Syrovátka
Žánr: průvodce dospíváním
Nakladatelství: Jonathan Livingston
Rok vydání: 2022
Počet stran: 92
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: www.jonathanlivingston.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Jan Smigmator: „Vydat album u Supraphonu je jeden z mých splněných snů.“

Jan Smigmator 200Jakoby tenhle zamotaný rok 2020, kdy se nám všem snaží rytmus i melodii vnutit koronavirus, vlil do žil Janu Smigmatorovi nějakou mimořádně dobrou transfuzi. Blýskavé pódium s reflektory a big bandem za zády, na jaké byl zvyklý ve ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Nechte GPS doma a orientujte se pomocí přírody

orientace v prirode 200Nakladatelství Grada vydalo knihu zakladatele školy orientace v přírodě Tristana Gooleyho Orientace v přírodě s podtitulem znovuobjevené umění, jak se nechat vést přírodou. Objevte ho i vy.

...

Literatura

Román o skutečném životě českých odbojářů

 

MBMM+B+M je na první pohled zkratka, která vám asi nic neřekne. Krycí název Tři králové už je podstatně známější. Román o třech známých odbojářích tentokrát zpracoval historik Dalibor Vácha. A to velice dobře.

...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Co přinesou ozvěny Febiofestu ve Zlíně

febiofest 200V tomto článku bychom vás rádi informovali, na jaké filmy můžete vyrazit od 15. do 17. dubna do zlínského Golen Apple Cinema v rámci regionálních ozvěn Febiofestu.

...