K jadru ženy, od obrany po chválu

K jadru ženy, od obrany po chválu

Tisk

obrana 200V dnešnej spoločnosti odvážne a takmer intímne svedectvo autora, ktorý predstavuje nielen svoje doposiaľ vydané knihy ale najmä osobnosti, ktoré ho na jeho ceste pri písaní knihy (ale som presvedčená, že i na ceste životom) sprevádzali. Jedna z top kníh minulého roka, ktorá ukazuje život z toho krajšieho uhlu pohľadu.

 

Pri čítaní tejto knihy sa mi niekedy až pozastavoval rozum, ako môže niekto čítať moje myšlienky, reagovať na moje nevyslovené otázky a doplňovať moje začaté vety.

Obrana ženských tvarov sa zaoberá viacerými témami, každá z nich je osobitá, nadväzuje na predchádzajúcu tému a snaží sa pretlmočiť hlboké pravdy minulosti, z ktorých sa má človek 21. storočia čo učiť. Červenou niťou celej knihy je G.K Chesterton, odvážny a často opomínaný filozof, ktorého myšlienky Mikš interpretuje v kontexte súčasných spoločenských problémov. Rozoberá napríklad Chestertonov pohľad na Brexit, rodinu ako najdôležitejšiu bunku spoločnosti, poukazuje na jeho obrat ku katolíckej Cirkvi, ale i na otázku ženskej sebarealizácie v súčasnej spoločnosti.

„Tak velké srdce jenom žena má. Tak velkou lásku k maličkostem.“ cituje Mikš, čím súčasne vysvetľuje, aký je sekundárny význam názvu knihy – ženu totiž tvorí z veľkej časti práve jej vnútorný bohatý svet, jej myšlienky a drobné vnútorné „mechanizmy“. Krása ženy pramení spod povrchu, neukazuje sa často priamo, prúdi a tepe blízko pri srdci. Emocionalita a konania srdca sú vlastnými  práve ženám, ničí ich však súčasný tlak (či skôr útlak) na genderovú rovnosť.

Druhým z inšpiratívnych mužov je pre autora Pavel Švanda, spisovateľ a novinár, optimista a kritik. Kritika spoločnosti z hľadiska konzumizmu sa objavuje snáď všade, rovnako kritika sociálnej nerovnosti, kritika extrémizmu... Švanda kritizuje naše prílišné kritiky. Spokojnosť so súčasnou situáciou, poučenie sa z minulosti, z chýb ľudstva, to by pomohlo smerovaniu k optimistickej budúcnosti. Ale my sa radšej sústreďujeme na vzdialené globálne problémy, nezačíname od seba, neakceptujeme pilier európskej kultúry – dialóg. Nemiernosť v slovách, myšlienkach a skutkoch nás nikdy nepovedie k plnému zadosťučineniu, lež vždy bude chcieť viac, a to na úkor stability.

Obsiahla časť knihy sa venuje modernému umeniu, jeho zaznávaniu prirodzenej ženskosti a mapuje prechod k umeleckej abstrakcii ako výrazu úpadku. Balthusa a jeho spomienky stavia Mikš do kontrastu s Mondrianom, ktorého umelecký posun k abstrakcii kritizuje so smutným podtónom i samotný Balthus. Mondrianov príklon k teosofii, jeho radikálne zatratenie prírody ako ničivého prvku v umení, to desilo i radikálov kubizmu Picassa a Braqua. Na trend moderného umenia nadväzuje trend módny. Diktát módnych návrhárov, ktorých slovo začalo znamenať pre ženy viac ako kedykoľvek predtým sa neskôr zlúčilo v jedno so slovom emancipácia.

Obrana ženských tvarov ukazuje pokrivený obraz prezentovaný módnymi značkami ako Gaultier či Saint-Laurent, ktoré sa značne „homosexualizovali“. Extrémne kreácie i názory sú aktuálnou realitou v módnom priemysle a Mikš vinu nekladie inam ako k ľudskej nemiernosti, kde sa znova stretáva s tézami Švandu a Chestertona.

Táto brilantná kniha sa zakončuje odkazom na Scrutonovu nedávno vydanú publikáciu Piju tedy jsem (http://kultura21.cz/literatura/14538-barrister-and-principal-piju-tedy-jsem-roger-scruton), a tak uzatvára kruh vedúci od radosti k životu, cez lásku k ženám a k vínu. Tri nerozlučiteľné pozemské radosti vedú človeka k porozumeniu podstaty samotnej lásky.

Obrana ženských tvarů

Autor: František Mikš

Edice: Umění

Formát: 14×20,8 cm, 184 stran 

Vydání: 1

Rok vydání: 2016

Cena: 149 Kč

Hodnotenie: 100 %

http://barrister.cz/knihy/obrana-zenskych-tvaru/

FRANTIŠEK MIKŠ (1966) je šéfredaktorem kulturního dvouměsíčníku Kontexty, kde se zaměřuje zejména na výtvarné umění. Působí rovněž jako šéfredaktor nakladatelství Barrister & Principal, kde mimo jiné řídí edici Dějiny a teorie umění.

Je autorem řady statí o umění 20. století, knižně vydal rozsáhlou monografii Gombrich. Tajemství obrazu a jazyk umění (2008, 2014), knihy Jiná modernitI (2013) a Rudý kohout Picasso. Ideologie a utopie v umění 20. století: od Malevičova černého čtverce k Picassově holubici míru (2015). Spolu s Ladislavem Kesnerem připravil sborník Gombrich. Porozumět umění a jeho dějinám (2009), edičně zpracoval básnickou antologii Co zůstává.

Jeho texty, ukázky z knih a jejich recenze jsou dostupné na internetové adrese http://jinamodernita.cz/autor/miks-frantisek/

obrana



 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Píšu většinou o tom, co se děje mně, nebo lidem v mém okolí

Natálie Kocábová - foto ČTKPSvoji první povídku napsala v osmi letech a již tehdy si uvědomila, že psaní je jejím posláním. První básnickou sbírku vydala v osmnácti letech a v devatenácti první knihu. Na svém kontě má přes...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Z archivu...

Čtěte také...

Jiný pohled na “ženské patálie”

altPřichází každý měsíc, po několik desítek let – menstruace. Pro drtivou většinu žen je to “vopruz”, který je nutno přetrpět a není nutno se jím nijak hlouběji zaobírat. A právě tento pohled na menstruaci se snaží zvrátit kniha Mirandy Gray Rudý měsíc


Divadlo

Macbethovi ožívají, les se dává na pochod!

macbeth 200Macbeth ztvárněný Markem Němcem vykročil vstříc svému osudu. Na Letních shakespearovských slavnostech, jejichž generálním partnerem je skupina PPF, odstartovaly přípravy letošní premiéry.

...

Film

Kean vs. Kean

big eyes uvodkaPo dvaceti letech se Tim Burton opět pustil do natočení životopisného filmu (první Ed Wood, 1994). Tentokrát se zaměřil na malířku Margaret Kean, která proslula obrazy dětí s obrovskýma očima a které je Burton sám fanoušek a vlastní některá...