Doteky zabitých – detektivka od Ivy Procházkové

Doteky zabitých – detektivka od Ivy Procházkové

doteky zabitych perex„U stolu sedí žena s plavými vlasy. Dalo se čekat, že přijde. Zabití přicházejí. Touží po pozornosti, touží po doteku. Plavovláska má roztržené šaty a pořezaný krk, je bledá. Ptá se: „A kdo umře teď?“

Čtvrtý příběh ze série Vraždy v kruhu s majorem Holinou v hlavní roli je umístěný do kulis staré Prahy a světa hudebníků z Rudolfina. Holina vyšetřuje smrt krásné a úspěšné klarinetistky Olgy, femme fatale, kterou většina mužů miluje a ženy vesměs nenávidí.

Vražda omylem?

Autorka šikovně rozvíjí komplikovanou zápletku, kdy detektiv dlouho tápe, zda první oběť nebyla zavražděna omylem. Podezřelých je mnoho, motiv měl kdekdo. Rozuzlení překvapí i pozorného čtenáře.

Tempově je příběh rozdělen do dvou vět – počáteční moderato klasické detektivky, ve kterém se vyšetřování dlouho nehýbá z místa se v rychlém crescendu změní na presto thrilleru. Čtyři úmrtí nestačí, vrah hodlá pokračovat. Do poslední chvíle není jasné, zda se Holina probere ze svého vyšetřovatelského váhání včas.

V hlavní roli jed

Určitou rezervovanost mohou vyvolat zvláštní náhody posunující děj, především příspěvek Holinovy přítelkyně Sabiny k nalezení pachatele. Otazníky vzbuzuje i motivace vraha (odkládá pomstu za starý zločin bez jasného důvodu šest let) a reakce jeho obětí – neobrátit se na policii, když vám někdo vyhrožuje smrtí, je přinejmenším zvláštní. Na druhou stranu milovníka detektivek potěší v současné krimi literatuře trochu opomíjená vražda jedem.

Postavy Ivy Procházkové jsou i tentokrát dobře vykreslené, zaujme líčení vztahových propletenců mezi umělci, prozrazující důvěrnou znalost prostředí. Astrologii je tentokrát přidělen pouhý štěk – naštěstí neřeší, kdo zabíjel, zůstává jen ornamentem.

Doteky zabitých stojí za přečtení, vypravěčský um autorky potěší. Milovníci akce si, pokud překonají zdlouhavější rozjezd, přijdou na své v druhé části knihy.

doteky zabitych

Doteky zabitých
Autor: Iva Procházková¨
Žánr: beletrie, krimi
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2021
Počet stran: 284

Hodnocení: 65 %

www.prah.cz/doteky-zabitych-iva-prochazkova


 

Zobrazit další články autora >>>

Přihlášení



Soutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Eva Zábranová: Flashky

Flashky200Vzpomínkovou knihu Flashky věnovala Eva Zábranová svému otci – básníkovi, spisovateli a překladateli Janu Zábranovi u příležitosti třicátého výročí jeho úmrtí. Říká, že ji napsala pro všechny ještě živé, kdo ho měli rádi proto, aby jejich vzpomínky nezmizely v černých dírách neb...


Literatura

Jak se zbavit Mstivý Soni

jak se zbavit mstivy soni200V listopadu 2016 vydalo JaS nakladatelství šikovnou knížečku Jiřího Holuba s kouzelnými ilustracemi Juraje Martišky Jak se zbavit Mstivý Soni. Pokud hledáte vtipnou knihu pro děti, u které se zasmějí i dospělí, mu...

Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán pro sezónu 2022/2023. V premiéře uvede Kabaret Winton, 1984 podle Orwella i aktuální inscenaci tvůrce z Ukrajiny

svandovo divadlo 200Premiéru původní české hry Srpnové světlo Martina Františáka, uvedení dlouho očekávaného titulu Kabaret Winton, na jehož scénáři spolupracovala spisovatelka Kateřina Tučková, drama 1984 podle slavného románu George Orwella v režii...

Film

Nejlepší slovenský film roku 107 MATEK vstoupil 5. 5. do českých kin bude exkluzivně online na DAFilms

107matek 200Jaké je to přivést na svět dítě tam, kde svoboda končí vězeňským dvorem? Film Petera Kerekese je neotřelým pohledem na téma mateřství.

...