Pema Chödrön: Místa, která děsí

Pema Chödrön: Místa, která děsí

Tisk

pema200Jsou v životě chvíle, kdy jsme ochromeni strachem. Jsou v duši každého člověka místa, která jsou temná a děsivá. Kam raději nešlapeme nebo do nich padáme a nekontrolovatelně se řítíme do hlubin deprese. Autorka, Pema Chödrön je buddhistická mniška a v této knize se snaží srozumitelnou formou najít v duši každého z nás právě tato temná místa prostoupená povětšinou očekáváním budoucnosti a nemístným rozebíráním minulosti a svými selháními.

 

Tajemství té cesty  z těchto temných míst je, asi jak správně tušíte, v prožívání bdělého okamžiku přítomnosti. A s ním se potom všelijak pracuje. Je to text, který na pochopení a na čtení poněkud těžší, protože používá mnoho cizích termínů známých z buddhismu. Pokud se jimi prokoušete, pochopíte je, pak se informace začínají skládat do srozumitelných celků, ale pořád to pro mne je kniha, která není pro davy a masy lidí. Je to pro každého, kdo už nějakým způsobem pronikl do své vlastní podstaty, taková buddhistická psychologie strachu pro mírně pokročilé.
Ano, i celkem běžný čtenář si tady najde mnoho částí, které jsou velmi dobře srozumitelné na první pohled.
„Druhou charakteristikou existence je nepřítomnost ega. Jakožto lidské bytosti jsme stejně tak pomíjiví jako vše ostatní. Každá buňka našeho těla se setrvale obměňuje. Myšlenky a emoce se bez ustání vynořují a opadají. Když si o sobě myslíme, že jsme schopní nebo neschopní – na základě čeho tak usuzujeme? Tohoto prchavého okamžiku? Včerejšího úspěchu či neúspěchu? Lpíme na ukvělé představě, kdo jsme, a to nás ochromuje. Nic a nikdo není pevně dané. Je velký rozdíl v tom, zda je pro nás realita zdrojem velké svobody nebo nesmírné úzkosti. Stávají se pro nás dny našeho života jenom dalším zdrojem utrpení, nebo přispívají zvýšenou měrou k naší schopnosti se radovat? To je důležitá otázka.“


Takže zásadní pro pochopení temných  míst v naší duši je co?
Určitě je to v první řadě uvědomění si svého strachu. Je překvapivé, jak často je náš strach zvyk, upozorňuje autorka a na hodně dobrých příkladech a velmi citlivě nás dovede k tomu, jak svůj strach nejen poznat a přiznat si ho, ale také jak se v něm orientovat. Jak se ho nebát, jak vstoupit do něj a jak ho rozebrat skrznaskrz.

pema


Vyprávění o místech, která člověka děsí, je vydařené. Pokud máte náladu na buddhistické povídání, zážitky z kláštera a ono vzletné vznášení se na vlnách hloubky lidské duše a pokoje a míru, pak je to kniha právě pro vás. Ale pozor, ani ten, kdo tohle nemá moc v oblibě, si přijde na své. Pema Chödrön velmi dobře zkombinovala tuto moudrost s naší civilizací a každodenními zvyky, takže při dobrém soustředění a začtení se do knihy opravdu začnete nacházet odpovědi na své otázky. Možná ona tíha této knihy je i v tom, že je velmi těžké si přiznat a vejít do těch svých temných míst, do úzkostí a strachů… není to příjemné téma a bude vám u čtení často velmi těžko.
Přesto je to dobrá kniha pro sebeanalýzu, pro prosté pochopení svého strachu, té klece, kterou jsme si kolem sebe vytvořili. Ať potom cestu najdete podle této americké autorky nebo jakkoliv jinak, je tato publikace velmi dobrým odrazovým můstkem. Pro ten základ a tím je – POCHOPIT.

O autorce:
Pema Chödrön je buddhistická mniška a jedna z předních žákyní Chögyama Trungpy Rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. Po studiu na vysoké škole pracovala jako učitelka v Novém Mexiku a Kalifornii. V té době se seznámila s buddhismem. Má dvě děti a tři vnoučata.
V pětatřiceti letech potkala při cestě do francouzských Alp lámu Chime Rinpočeho, u kterého pak po několik let studovala. V roce 1974 se stala novickou a o sedm let později byla na žádost 16. karmapy Rangdžunga Rigpäy Dordžeho jako první Američanka v historii vysvěcena na buddhistickou mnišku.  Dnes působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Snaží se o další rozšíření řádové tradice v Severní Americe a pokračuje v sdílení myšlenek a učení buddhismu všech škol.
Kromě řádového života a předávání buddhistického učení se Pema Chödrön věnuje také psaní. Z mnoha duchovních knih, které napsala, vyšly zatím česky tituly Začni tam, kde jsi, Když ztrácíme půdu pod nohama a Jak meditovat.
Více o aktivitách Pemy Chödrön se dozvíte na stránkách www.pemachodronfoundation.org .


Název: Místa, která vás děsí, The Places that Scare You
Autor: Pema Chödrön
Žánr: psychologie, esoterika, buddhismus
Nakladatelství: Synergie Publishing SE
Rok vydání: 2015
Počet stran: 187
Hodnocení:     98 %            

Zdroj foto: Synergie
Odkaz na web: www.synergiepublishing.com 

 

( 0 hlasů )

http://www.synergiepublishing.com/cs/shop/sebepoznani-osobni-rust/000340_mista-ktera-vas-desi.php


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Sychrov

Sychrov 200Milí čtenáři, prázdniny se již chýlí ke konci a s nimi končí i náš turistický seriál v němž jsme nahlíželi pod pokličku různých turistických cílů. Seznámili jsme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podívali jsme se na zoubek strašidlům ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Příběh především pro ty, kteří se hledají

Kavarna na konci sveta200V nakladatelství Kazda na konci března vychází kniha Kavárna na konci světa od Johna Streleckeho. Jedná se o světový bestseller, který se do roka od vydání rozšířil po celém světě. Kniha byla do více než 40 jazyků a sedm...


Literatura

Vegano italiano aneb Italská kuchyně trochu jinak


veg200Nakladatelství Cpress se nás snaží svou novou kuchařskou knihou Peace Food – Italská veganská kuchařka nalákat na zdravý životní styl veganů a to s nenucenou pohostinností italské kuchyně, jejích surovin ale i přístupu k vaření, stolování a jídlu jako...

Divadlo

Moravské divadlo Olomouc chystá premiéru Lišky B. v dramatizaci Miroslava Krobota

Liska200Jedním z vrcholů sezony Moravského divadla Olomouc bude 19. ledna 2024 premiéra inscenace Liška B. Jak známo, Těsnohlídkovy povídky o mladé lišce, které vycházely v novinách, zaujaly už před sto lety i věhlasného Leoše Janáčka, pro něhož se staly libre...

Film

Populární kultura v českém prostředí

200filmVíce než dvacet příspěvků, které mapují nejrůznější projevy rozličných kulturních odvětví (nejen) v tuzemské kotlině, shrnuje kniha Populární kultura v českém prostoru. Vydalo ji nakladatelství Karolinum a autory textů jsou zpravidla začínající badatelé z...