Moravské divadlo Olomouc chystá premiéru Lišky B. v dramatizaci Miroslava Krobota

Moravské divadlo Olomouc chystá premiéru Lišky B. v dramatizaci Miroslava Krobota

Tisk

Liska200Jedním z vrcholů sezony Moravského divadla Olomouc bude 19. ledna 2024 premiéra inscenace Liška B. Jak známo, Těsnohlídkovy povídky o mladé lišce, které vycházely v novinách, zaujaly už před sto lety i věhlasného Leoše Janáčka, pro něhož se staly libretem k opeře Příhody lišky Bystroušky z roku 1924. Ostatně, mistrovské Janáčkovo dílo znají diváci po celém světě.

 

Jak prozrazují tvůrci, tak provedení bude sice ryze činoherní, ale ani o písně v něm rozhodně nebude nouze. O hudební složku se postará skladatel Martin Hůla a režie se zhostí jedna z nejvýraznějších osobností současného českého kulturního dění a sice Miroslav Krobot. V chystané inscenaci se představí kompletně celý činoherní soubor včetně několika hostujících umělců. V roli lišky Bystroušky se objeví Kristína Herz v alternaci s Danielou Klevetovou, zatímco revírníka ztvární Jiří Přibyl z operního souboru v alternaci Jiřím Bartoněm.

Liska Kristina Herz foto 1

Osudy lidských i zvířecích hrdinů se vzájemně prolínají a ovlivňují, čímž zdůrazňují nutnost harmonického vztahu mezi člověkem a přírodou. Nepotlačitelná touha po svobodě, pokora před vesmírným plynutím času i hluboké vcítění se do duší zvířat a lidí dělají z tohoto díla ideální předlohu pro osobité umělecké vyjádření. Toho bezesporu využije režisér inscenace Miroslav Krobot, který s naší činohrou poprvé spolupracoval v roce 2021, kdy inscenoval Körnerův Zánik samoty Berhof, za který jsme obdrželi Cenu Olomouckého kraje za mimořádný kulturní počin v daném roce.

Liska 1iri Pribyl foto 2

Překvapení a originalitu v jednom slibuje i skutečnost, že režisér pracuje s vlastní dramatizací Těsnohlídkova příběhu, který vytvořil společně se svým stálým tvůrčím partnerem Lubomírem Smékalem. Důležitou složkou celé inscenace bude také hudba Martina Hůly, která představí Lišku B. jako jakýsi sled na sebe navazujících hudebních klipů.

České divadelní publikum se tak setká s tvorbou spisovatele, novináře, dramatika překladatele Rudolfa Těsnohlídka, což je jedině dobře. Právě na scéně Moravského divadla Olomouc se příhody „nesmrtelné“ Lišky Bystroušky (i jejího autora) dočkají nové inscenace i nového zpracování, za nímž stojí zkušený režisér Miroslav Krobot se svým tvůrčím týmem.

Liska miroslav krobot foto 3

Zdroj foto: archiv Moravské divadlo Olomouc


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kapela Noisetrap posadila za bicí ženskou

noisetrap 200Temnější pražská klubová záležitost s příjemným vokálem změnila sestavu a přibrala do party další krásku. Malinko jsem vyzpovídala zpěvačku Lucii Bártovou a slíbila jí, že se konečně přijedu podívat na jejich koncert. Doufám, že někdy znovu za...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Kulturní tip: Triptych Together Alone poprvé 18. července v PONCI

Together Alone Lost4 foto Vojtech Brtnicky nahled (2)Pražské divadlo PONEC 18. července od 20 hodin uvede v předpremiéře triptych Together Alone ukrajinské umělkyně Yany Reuto...


Literatura

Joseph M. Marshall III.: Hledět do slunce a tančit

hledet do slunce 200Ač originální název knihy by mohl být spíš něco na způsob „návrat na lakotskou stezku“, ani česká verze Hledět do slunce a tančit, není vůbec špatná. Oboje totiž svérázným způsobem vystihuje to, co v knize najdete. Návrat k in...

Divadlo

Na podzim do divadla: O pejskovi a kočičce

200divZlínské Městské divadlo si dětského diváka předchází, jak může. První premiéra sezóny 2013/2014 bude patřit dětem. Oblíbená dvojka pejsek a kočička opět budou řádit na jevišti. A děti budou znovu se zatajeným dechem sledovat, jak tito dva nerozluční kamarád...

Film

Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

bojovniceFilmů o neonacismu a skinheadské subkultuře bylo již na filmových plátnech několik. Některé byly více, některé méně úspěšné, ale vždy dokázaly šokovat i zaujmout určitou sortu diváků. S podobným záměrem přichází do kin i film Bojovn...