Jiří Slíva radí: Kup si bicí!

Jiří Slíva radí: Kup si bicí!

Tisk

kupSiBici perexPo dlouhé době mě zase něco mile překvapilo. Už první skladba s názvem Kup si bicí, podle které se celé album jmenuje. Jiřího Slívu jsem dosud znala jen jako výtvarníka, ovšem skutečnost, že je také hudebník, a velmi dobrý hudebník, mi poněkud unikla. Snad mi znalci tuto moji neznalost prominou!

 

 


Tohle cédéčko jsem si, stejně jako všechna ostatní, pustila v autě a čekala. Hned v úvodu mě opravdu rozveselil „bezva rokec“ a udělal mi skvělou náladu. Pustila jsem si ho asi třikrát za sebou a radovala se. Konečně jsem totiž dostala radu, co udělat, když mi ubývá síla, vykradli mi byt, naštvala mě milá, nechala mě jít (to je jedno, na mužskýho to může platit taky...). To je přesně skladba pro takovou tu náladu, kdy má člověk pocit zmaru, nicoty a beznaděje. Má to ale jeden háček – bicí si nekoupím, ty už jsme doma měli. Ta svižná muzika mi ale dala takovou sílu a radost... Hned po ní následuje bluesová skladba Octopus Blues, ve které jsem se dozvěděla, že Octopus je chobotnice a jaké nesporné výhody má to, že má osm končetin. Tapír nadchnul nejvíc mého syna, ale je to tak pěkně praštěná písnička, že jsem se nechala strhnout taky a teď v autě vyřváváme:

„Jako jedna moje známá osoba,
nedávno se zakooukala do soba,
nyní vodí čtyři malé sobečky,
nazývá je rozkošnými bobečky...“

Uznejte sami, že při tomhle se mračit nemůžete. Do smíchu mi ale moc nebylo, když Jiří zpíval Co bude s námi, což je původní tradicionál, který nazpíval třeba Donovan už v roce 1965. Jeho nadčasovost mi úplně vzala decch a při „...přijdou do Evropy tropy a do těch tropů potopy...“ se mi sputil rychlofilm, co se všechno se událo za posledních deset, patnáct, dvacet let. A hluboce jsem se zamyslela. Zrození DADA, Pochod nudistů nebo Schizofrenická Evžénie jsem si opakovaně nepustila, protože mi připadají smutné, ponuré a trochu beznadějné, ale i takový bývá život. Zato Alžběta, ta je sice taky o jistém neúspěchu, ale tak trochu jinak „Alžběta si na plesy i do baletu pořídila zbrusu novou toaletu ...“ No a jak to dopadlo, to prostě musíte slyšet. Mimikry je další kousek v pořadí. Je to malinko fantazie, ale nechala jsem se do ní vtáhnout, proč ne? Láska má přece různé podoby. Sněžní muži a Matiné, tak to jsou další dvě, z celkových sedmnácti, které jsem vyslechla, ale žádný zvláštní pocit ve mně nevyvolaly. Naproti tomu Sestřičky, ty mě přinutily k úsměvu. Jak se dá krásně popsat takové povolání:

„Naše krásné sestřičky,
jsou jich plné svetříčky.
Když je píchají (injekce z předchozí sloky),
něžně vzdychají,
až se domů nechce...“

Úsměvné, ne? Naopak je takový srovnávací song o protikladech a o tom, že smích povznese každého bez rozdílu pohlaví, vyznání či životních priorit. Beduíni nebo Rety šoférů, každá z nich má něco svého a ojedinělého, každá je jiná a vypovídá o životní pouti a o příkrasách a syrovosti života. Předposlední píseň je zpívaná německy a jmenuje se Schizophrene Eugenie. Vlastně už jsme ji slyšeli jako sedmou v pořadí, ale zpívanou česky. Zazní tady klavír a harmonika, hudební aranžmá je úplně jiné, než u české verze, ale svoje kouzlo bezesporu má. A úplně poslední skladbou je Humoreska. Je to vlastně takový hudební bonus, který nazpíval big band The Swingsa je to skutečně pecka na závěr!

Celkově vzato, já jsem se skutečně pobavila a tenhle nosič už má svoje stálé místo v přihrádce mezi TOP cédéčky. Mám ráda českou hudbu, které rozumím. A nejen proto, že jí rozumím proto, že se zpívá česky, ale hlavně rozumím o čem to je – pochopím tu myšlenku. Tyhle písničky mají všechno, co mají mít. Jsou tu příběhy s logickým základem, zamyslíte se při nich a vezmete si i ponaučení. Tenhle průřez blues, dada, jazzu a rock´n´rollu vás nebude nudit. Svižné kousky střídají pomalé až tklivé a jejich skladba je bezvadně promyšlená.

Vedle Jiřího Slívy s kytarou a bicími je tu řada jeho hudebních přátel s různými nástroji. Tak například Luděk Emanovský a jeho trubka, Filip Nebřenský a barytonsaxofon, flétny a tenorsaxofon, Viktor Ekrt a housle, Marek Doubrava a kytara a klávesy, sitár a vibrafon, Ondřej Ježek s bubnem udu, steel guitar nebo tanpurou a v neposlední řadě děvčata ze souboru , která si zazpívala ve dvou skladbách.

Nesmím zapomenout na booklet, který je šikovně vložen v přední straně obalu a je, vedle všech textů, plný kreseb, které jsou všeříkající vzhledem k názvu a obsahu každé skladby. No tak nevím, jestli ještě váháte. Ale mě tenhle kousek, další z dílny Galénu, opravdu nadchnul. A jestli jsem se netrefila do vašeho hudebního stylu, promiňte mi, příště se to třeba povede.

Kup si bicí!

kupSiBici

Autor hudby a textů: Jiří Slíva (kromě Dvořákovy Humoresky a vlastní úpravy tradicionálu Keep on Trucking – Co bude s námi)
Žánr: Hudební
Kresby: Jiří Slíva
Foto: Pavel Vácha
Grafická úprava: Tomáš Říha
Produkce: Marek Doubrava
Nahrál: Ondřej Ježek ve studiu Jámor v listopadu 2013
Vydal: Galén v roce 2014
Bonus: booklet neboli brožurka s kompletními texty

Hodnocení: 85%

www.galen.cz
www.galen.cz/idistrik/vydav/?PHPSESSID=0457f1f59f9932236b0d6e2e4b284a0e

( 1 hlas )


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Arch of Hell: „Pokud si chcete pořádně zablbnout, zapařit nebo i zaběhat, jsme pro vás ta správná volba!“

arch of hell 200Jednou z českých kapel vystupujících na festivalu Made of Metal jsou brněnští Arch of Hell. Vystoupí zde v sobotu od půl čtvrté odpoledne. Jak se těší a na co se můžete těšit, to prozradila Tereza Nesvatbová.<...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Romantické čtení nejen pro milovníky rugby

haka za lilii200V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha české autorce píšící pod pseudonymem M. K. Hardy. Jedná se o Haku za lilii s podtitulem Hřiště lásky.

 

...

Divadlo

Hledá se vrah

posledni vikend 200V české premiéře se ve Východočeském divadle v Pardubicích představila detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend.

...

Film

Jiřího Menzela léta rozmarná i hořká

menzelobalka perexObčas se i mezi režiséry vyskytne takový, který zatouží svým divákům sdělit, co všechno prožil a jak se kdy zachoval, zpravidla s výraznou tendencí hájit svá někdejší rozhodnutí a počiny. Tak si počínali pánové Jiří Weiss, Otakar Vá...