Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého

Tisk

Arthouse Hejtmanek 200Pastel nazvaný Jaro zachycující jeden z nejznámějších a nejpůvabnějších námětů malíře Jana Zrzavého nabídne 6. června od 16 hodin zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo znázorňuje něžného mladíka sedícího v tajuplné krajině s líbeznými kvítky. Vyvolávací cena je 3 200 000 korun.

Jaro pochází ze soukromé pražské sbírky, čímž dosud uniklo větší pozornosti. Je v perfektním stavu a díky zvolené technice pastelu se na něm zachovaly všechny barvy tak, jak je Zrzavý v roce 1927 na papír nanesl. Aukce nabídne i sběratelsky cenný obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3 800 000 korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů. Už tradičně je u Hejtmánků zastoupeno také staré umění, sklo, design či nábytek.

Všech více než 200 dražených předmětů si bude možné prohlédnout na předaukční výstavě. Otevřena je od 27. května do 5. června od 11 do 18 hodin ve vile a zahradě Arthousu v Goetheho ulici 17/2 v pražské Bubenči.

Zrzavého Jaro par excellence

„Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi cenil i sám její autor,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně Arthouse Hejtmánek. „Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má objekt připomínající egyptskou pyramidu. Zvláštní je gesto jeho ruky: možná se jím odříká světa, možná zkouší zastavit čas,“ uvádí Hejtmánek.

Fakt, že dílo není olejem na plátně, ale pastelem na papíře, je podle Tomáše Hejtmánka spíše předností: „V pozdějším období Jan Zrzavý pastely dokonce preferoval, protože byl zklamán barevnými změnami, které prodělaly některé jeho olejomalby. Na pastelu Jaro jsou však barvy stejně živé a zářivé jako v roce 1927, kdy dílo dokončil,“ upozorňuje Hejtmánek.

A dodává, že takřka stejný výjev - akt mladíka v tajuplné krajině - ztvárnil malíř i na známém stejnojmenném obraze z roku 1929. Olej, který už Zrzavý vytvořil na zakázku, je ve sbírce Galerie výtvarného umění v Ostravě. „O dva roky mladší pastel vyzařuje kouzlo bezprostřednosti a autorovy citové rozechvělosti. Malíř nás zve do světa fantazie a současně i krajiny svého dětství na Českomoravské vysočině. Toto Jaro je zkrátka Zrzavý par exellence,“ domnívá se Hejtmánek.

Arthouse Hejtmanek 1

Maska v plameni Františka Muziky

Neméně silným „tahákem“ zahradní aukce je obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3,8 milionu korun. „Vrcholně imaginativní Muzikův obraz odráží malířův dojem z právě skončené války, kterou vnímal jako „maškarádu“. Do tvaru uschlého listu promítl malíř ženskou tvář, která jakoby současně vystupovala ze šlehajícího plamene… Jak o tomto obrazu trefně napsal František Teige: jde o dílo zahalené ´rouškou tajemství´, které ´může fascinovat a uhranout naše budoucí sny svou záhadnou mocí´,“ poznamenává Hejtmánek. Maska III pochází ze sbírky významného českého architekta Otakara Novotného.

Arthouse Hejtmanek 2 Maska

Od renesance po 20. století

Z kategorie starého umění vyniká obraz Hostina bohů autorské dvojice Hendricka van Balena a Jana Brueghela z počátku 17. století: zatímco první umělec maloval postavy, druhý vytvořil květiny a krajinu. Dílo se bude dražit od 380 000 korun.

 Arthouse Hejtmanek 3 hostina bohu

Aukce u Hejtmánků nabízí i velmi kvalitní kolekci obrazů z 19. století. Tam patří například romantická scenérie Lávka přes potok od Josefa Navrátila (od 110 000 korun) či Jihočeský rybník v podvečer, jenž je dlouho nezvěstnou malbou Antonína Chitussiho (od 240 000 korun). Z řady pozoruhodných scenérií vytvořených v „nejkrásnějším století“ devatenáctém stojí za pozornost i obraz Antonietty Brandeisové, neprávem pozapomenuté umělkyně, která žila a tvořila v Itálii. O její Motiv z Benátek se bude licitovat od 120 000 korun.

Expresivní Tři stromy od Antonína Slavíčka odrážející mimo jiné malířův zážitek z výstavy Edvarda Muncha, patří svým pojetím i datací (1905) už do století dvacátého: začínat budou na 230 000 korunách.

Sběratelsky přitažlivý bude určitě Přímý souboj (1910) od Viléma Kreibicha, proslulého malíře lokomotiv. Dvě bugattky řítící se vpřed v oblaku kouře budou draženy už od 60 000 korun, což slibuje napínavý aukční souboj.

K ozdobám aukce patří i obraz Najáda (1920) původem chorvatského malíře Vlaho Bukovace, který drží u Hejtmánků autorský rekord. Zájemci se o něj utkají od 140 000 korun.

Od moderny po současnost

Z české moderny zaujme dílo osobitého, předčasně zesnulého Alfreda Justitze, jemného pozorovatele života, věcí a přírody. Zátiší s jablky, chlebem a dýmkou (1928) vyvolávané od 450 000 korun svědčí o stylových změnách, které se v jeho tvorbě tehdy odehrály – neoklasicismus propojuje s kubismem v pestré paletě barev.

Pozornosti jistě neujde ani monumentální Pestrobarevná kytice jarních květin, jak ji ve 40. letech 20. století zachytil Oldřich Blažíček, malíř s mimořádným koloristickým citem. Efektní kompozici pocházející pravděpodobně z majetku hraběte Františka Harracha nabídne aukce od 220 000 korun.

Zájem se očekává také o koláž Poněkud těstovitá tvář (1967) od Jiřího Koláře, kterou autor umístil na lívanečník (od 35 000 korun). Od téhož autora je i dílo Když múzy nemlčí, když haraší zbraně (1969) vyvolávané od 90 000 korun.

Arthouse Hejtmanek 4 Ponekud testovita tvar

Jedno z nejvýznamnějších zastoupení poválečné tvorby představuje monumentální dřevěný objekt Bez názvu (Zvíře), který v roce 1985 vytvořil Zbyněk Sekal; aukce je nabídne od 350 000 korun. „Jde o mimořádnou ukázku z důležitého období autorovy tvorby, které je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze. Na trhu s uměním je vzácné,“ upozorňuje Tomáš Hejtmánek.

Kategorii kresby a grafiky vévodí Žena s drapérií (1896), bravurní studijní pastel Maxe Švabinského (od 240 000 korun). Zájem se očekává i o drobnější práce dalších slavných autorů jako je Ondřej Sekora, František Tichý, Josef Čapek, Bohuslav Reynek, Kamil Lhoták, Adolf Born a další.

Sochy, sklo, nábytek

Účastníci aukce se budou moci utkat i o plastiky, sochy či nábytek. Zde stojí rozhodně za zmínku soubor sedmi bronzů a jedné pálené hlíny od Bohumila Kafky. Jednotlivé kusy se budou dražit v rozmezí 15 000 – 90 000 korun.

Arthouse Hejtmanek 5 bohumil kafka

Z nábytku zahrnujícího kusy od 16. do 20. století jmenujme alespoň zařízení jídelny navržené Jindřichem Halabalou, v němž nechybí ani ikonická vitrína známá pod označením Tulipán (kolem 1930) vyvolávaná od 90 000 korun. K raritám patří i nábytek pocházející z původní Československé ambasády ve Stockholmu navržený Janem Bočanem a Zdeňkem Rothbauerem.

Už tradičně se u Hejtmánků objeví sklo: tentokrát například Stolek pro nevěstu ze safírového skla od slavné návrhářské dvojice Františka Libenského a Jaroslavy Brychtové. K mání bude od 550 000 korun.

Zdroj foto: Arthouse Hejtmánek, René Volfík

Více informací: www.arthousehejtmanek.cz

Přihlášení

Román Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc už sbírá materiál na novou desku, kterou by chtěl natočit příští rok

vlady200Textaře a zpěváka Vladyho Gryce znají hlavně příznivci české populární hudby. I když pochází z Ostravy a během let procestoval řadu zemí, nakonec zůstal v Berlíně. Přesto se do Česka pravidelně vrací. Natáčí tu písničky případně sbírá ceny - například „zl...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

rosana 200Už od pátku 5. srpna může veřejnost obdivovat ve foyer Domu kultury v Kroměříži impozantní dílo malířky Rosany de Montfort. Její velkoformátové obrazy mají myšlenku, krásu a sílu, mají co říct a nutí zamýšlet se. Vernisáž otevřeli kromě umělkyně kromě...

Literatura

Erich Maria Remarque v emigraci

Ascona perexAscona, 1933. Právě sem prchl spisovatel Erich Maria Remarque v noci před Hitlerovým jmenováním. A o chvíli později hořely jeho romány na hranici nacistů. Tyto události i dlouhé trápení s novým románem uvrhnou Remarqua do hluboké bezradnosti.

Divadlo

Antonius a Kleopatra – premiéra slavného dramatu v Brně

Antonius a Kleopatra perexPandemie a divadelní představení se velmi v lásce nemají. Ale Městské divadlo v Brně již v červnu odehrálo venku, na nádvoří Biskupského dvora, ve své premiéře pohádku O statečném kováři. První skutečnou premiér...

Film

Film Barbory Chalupové Zákon lásky boduje na Hithitu

Zakon lasky 200Po zdolání půlmilionové mety sbírka na dokončen na portále HitHit pokračuje, navazující podpora umožní tvůrcům realizovat původní soundtrack a taky film distribuovat do zemí, kde čelí LGBTQ+ lidé ještě mnohem složitější situaci než u nás...