Gotthard povstávají jako bájný Phoenix

Gotthard povstávají jako bájný Phoenix

Tisk

gotthard firebirthPo téměř tříleté odmlce se v červnu 2012 objevilo na pultech nové, již desáté album nejznámější švýcarské rockové skupiny Gotthard s novým zpěvákem za mikrofonem - FIREBIRTH. Název i obraz fénixe na obalu alba je více než symbolický pro znovuzrození kapely po těžké ztrátě.

 

Nemám v úmyslu se zde vracet k tragické události v historii kapely zhruba před rokem a půl, o tom je tady jiný článek. Chci jen podotknout - kdybych nevěděla, co se stalo, z tohoto alba bych to asi nepoznala. Gotthard na svém projevu nic podstatného nezměnili a hlas nového zpěváka Nica Maedera zní jako Stevův klon. Pro konzervativní Švýcary musel být tento objev doslova výhrou v loterii. A co víc - Steve Lee byl sice nejen skvělý zpěvák, hudebník, frontman i skladatel, ale Nic má všechny tyto atributy také, a řekla bych, že v dostatečné míře, aby mohla kariéra skupiny pokračovat bez velkých výkyvů klidně dalších dvacet let. Zpívá opravdu dobře, jeho vokály dokážou být jemné a citlivé, nebo naopak pořádně ostré a výrazné - a zároveň nemá problém hrábnout do strun nebo kláves, vystřihnout akustické intro nebo sám sebe doprovodit při refrénu.

Už v průběhu konkursu, jehož se Nic, Švýcar částečně přesazený do Austrálie, zúčastnil na doporučení společného známého, se švýcarská pětice věnovala nejen zkoušení s mikrofonem, ale pustila se i do společného skládání, což byla dle Nicova vyjádření úžasná a pro něj naprosto nová zkušenost - dosud nikdy takhle v týmu neskládal. Někdo přišel s melodickým nápadem nebo riffem, další k tomu přidali svůj díl a během několika dní se zrodila dost podstatná část alba Firebirth. Sám Nic (se spoluúčastí svých nových kolegů) složil pro nové album hned čtyři písně - Starlight, Give Me Real, Take It All Back, a zejména asi nejchytlavější hitovku Remember It's Me, která se vzápětí po oznámení nového zpěváka objevila na stránkách kapely volně ke stažení, i s doprovodným videoklipem z natáčení. Druhý klip natočila skupina k písni Starlight, a zase jsou tam motorky, které stály Steva život… ale k rocku to prostě patří.

gotthard

CD Firebirth obsahuje 13 písní (plus jeden akustický bonus), celkem pravidelně se tu střídají rychlé věci s pomalejšími baladami. Nedá se říct, že jde o comeback - kapela prostě vydala další řadové album, které naprosto zapadá do její dosavadní tvorby, skoro bych řekla, že sází na jistotu, a i když má za sebou těžké období, z jejich tvorby to znát není. Album se poslouchá velmi příjemně a pohodově a je z něj cítit nově nalezená energie a chuť zase dělat to, co Gotthard tak skvěle umějí. Není divu, že se album okamžitě po svém vydání dostalo na špici švýcarského žebříčku (jako koneckonců všechna jejich předchozí alba, s výjimkou stejnojmenného debutu z roku 1992). Všechny nástroje skvěle šlapou a v pomalejších pasážích se tu a tam i chloupek naježí. K mým osobním favoritům patří zejména svižný otvírák Starlight, pomalejší Shine s krásným kytarovým sólem, rytmické Right On a I Can a samozřejmě již zmíněná Remember It's Me (a mohla bych pokračovat, ale to bych tu vypsala skoro celý tracklist).

Gotthard vzápětí po vydání alba vyrazili na rozsáhlé turné, zavítali za oceán do Jižní Ameriky, chystají se do Japonska a mezitím začali brázdit Evropu. Jejich koncert na festivalu Masters Of Rock byl perfektní a na podzim se u nás představí podruhé, zahrají v pondělí 19. 11. v pražské Meet Factory. Určitě tam nebudu chybět a o své dojmy se zde s vámi podělím - ale není nad osobní zážitek. Takže kdo máte rádi Gotthard a poctivý hard rock, uvidíme se tam!

gotthard firebirth

Gotthard - FIREBIRTH (Hard Rock)
01. Starlight - 04:27
02. Give Me Real - 03:39
03. Remember It's Me - 03:28
04. Fight - 03:27
05. Yippie Aye Yay - 04:39
06. Tell Me - 03:16
07. Shine - 03:49
08. The Story's Over - 04:09
09. Right On - 03:59
10. S.O.S. - 03.23
11. Take It All Back - 03:16
12. I Can - 03:13
13. Where Are You? (věnováno památce Steva Lee) - 04:20
14. Starlight (akustická verze) - 03:56

Vydal: Nuclear Blast Records, 1. 6. 2012
Hodnocení: 88 %

19. 11. 2012 20:00 PRAHA, MeetFactory
Speciální host: Daniel Krob
Více info na Masters of Rock

Foto + video: www.gotthard.com


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Beseda u Bigbítu: Kdysi tu začínala Vypsaná fixa

beseda u bigbitu sevcikTomáš Ševčík, muž který stojí za současnou organizací hudebního festivalu Beseda u Bigbítu. Festival, který organizuje parta dobrovolníků ve svém volném čase bez nároku na mzdu, sl...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2

osud200„Švejk nenapravuje svět. Tady se nedá už nic napravit. Má-li se svět zachránit, nezbývá, než si už nic nepředstírat a začít znova v troskách a z trosek…“ Když jsem začala číst průvodní slovo Miloše Doležala, které je na přebalu tohoto nosiče, měla jsem po...

Divadlo

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na sl...

Film

Dokument o pražském Divadle MA „Zabíjení draka“ zve na předpremiéru

zabijeni draka 200„Zabíjení draka“ – tento příznačný název si pro svůj čerstvý dokumentární film zvolil režisér a rozhlasový redaktor Václav Müller. Snímek s podtitulem „Prvních 100 dní ruské agrese na Ukrajině pohledem unikátní malé scény v Praze“ refl...