Koncert pro les: Skladbou věnovanou lesu se rozhodl propojit přírodu a hudbu. Skladatel Trtík chystá její lesní premiéru

Koncert pro les: Skladbou věnovanou lesu se rozhodl propojit přírodu a hudbu. Skladatel Trtík chystá její lesní premiéru

Tisk

trtik 200Žil a studoval čtyři roky v Americe a v roce 2021 získal ocenění OSA za Nejúspěšnějšího skladatele vážné hudby v zahraničí. Hudební skladatel, pedagog a dirigent Jiří Trtík píše skladbu, kterou chce propůjčit hlas lesu. Jednoduše podtrhnout ohromný význam, krásu a inteligenci tohoto posvátného místa, které je v současné době v neustálém ohrožení a doslova nám mizí před očima. Aby skladbu mohl představit veřejnosti a vydat CD, sbírá podporu nejenom mezi fanoušky vážné hudby na crowdfundingovém portálu Hithit. Příspěvky na tento projekt chodí z celého světa.

Zároveň by touto skladbou chtěl odstartovat vznik nového mezinárodního hudebního tělesa stro.MY zaměřující se primárně na premiéry nových skladeb a spolupráci s předními světovými umělci napříč uměleckými obory.

Umělecké sklony projevoval Jiří Trtík už od útlého dětství, ač ho rodiče k hudbě a umění cíleně nevedli. S hudbou začal až na Střední průmyslové škole v Kutné Hoře, kdy se spolužáky založil kapelu. Přes studium filozofie na Univerzitě Karlově se dostal až ke konzervatoři, skladbě, dirigování a vážné hudbě.

„Moc rád chodím pěšky. Přemýšlet a pozorovat přírodu a věci kolem během chůze mě velmi inspiruje a učí mě to rozumět světu a lidem. Nechci vymýšlet nic nového, jenom chci být schopný vidět principy kolem sebe a umět je popsat hudebním jazykem," vysvětluje Jiří Trtík, laureát mnoha českých i amerických skladatelských soutěží, a dodává: „Sám jsem vyrostl na Vysočině, a tak mám k lesu neodlučitelný vztah. Napsat koncert věnovaný lesu, to je pro mne silná srdeční záležitost."

Jiří Trtík pravidelně spolupracuje s řadou renomovaných českých i zahraničních umělců a orchestrů, jako jsou například Kühnův smíšený sbor, The Columbus Symphony Orchestra či Český rozhlas. Koncert pro les je zatím jeho největším projektem v životě. „Chtěl jsem, aby to nebyl jen ‚obyčejný‘ ansámbl pro novou hudbu, ale měl hlubokou myšlenku, jasnou vizi. Tou se ukázala být láska k přírodě," říká. 

trtik 1

Ve fungování zdravého diverzitního lesa, jeho systému kořenů, které jsou propojené a jejichž pomocí spolu navzájem jednotlivé stromy komunikují a podporují se, vidí Jiří Trtík jistou metaforu fungování zdravé společnosti a ohromnou inspiraci k tomu, aby vyjádřil tyto vztahy hudebními prostředky.

Ve skladbě zazní báseň Za mrtvé stromy od Miloše Doležala.

Všichni, kteří se zajímají o vážnou hudbu, uvědomují si, že planetu máme jenom jednu a chtějí zažít netradiční zážitek, ho mohou na jeho cestě podpořit na Hithit - KONCERT PRO LES. Jako odměnu si mohou vybrat třeba výsadbu nového stromu, vstupenku na lesní premiéru, CD, vinyl nebo si od Jiřího objednat skladbu s věnováním.

Více informací: https://www.hithit.com/cs/project/9993/koncert-pro-les


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

MICHAEL KOCÁB: JE TOHO HODNĚ. A BUDE TOHO JEŠTĚ VÍC!

kocab 200Povídali, že mu hráli – tak se jmenuje nová supraphonská kompilace složená z pecek Michaela Kocába – originálního skladatele, textaře, zpěváka, instrumentalisty a šoumena. A když se řekne Kocáb, všichni víme, že je...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Jak žít nebo přežít digitální věk

digitalni ekonomika 200Žít nebo přežít je podtitul knihy Digitální ekonomika od Ivana Pilného. Nenechte se zmást učebnicovým názvem a nečekejte od této publikace z nakladatelství BizBooks pod Albatros Media žádnou nudnou učebnici nebo bichli pln...

Divadlo

Epochální výlet rodiny Smolíkovy

smolikovi200„S písní bláznivou a s trochou smůly v patách čtyři klauni jdou, kam, kdo ví kam,…“ Přesně těmito slovy začíná úvodní znělka mnoha generacemi milovaného animovaného seriálu o maďarské rodince Smolíkových a jejich mrzoutském sousedovi Dr. Halířo...

Film

Cesty pánů Hanzelky a Zikmunda po světě

hanzelkazikmund perexV dobách, kdy československé televizní vysílání bylo teprve v plenkách a kdy informace o dění ve světě dostával divák především prostřednictvím filmu (a to jak díky cestopisným dokumentům, tak týdeníkům, uváděným před celovečer...