Stavovské divadlo má výročí

Stavovské divadlo má výročí

prazsky divadelni almanach 200Divadelní stánek zasvěcený Vlasti a Múzám se tento rok dočkal 230. výročí. Nejstarší divadelní budova v Praze, založená hrabětem Františkem Antonínem Nosticem, si prošla nejedněmi peripetiemi a často byla kladena otázka: „Co s ní?“ Při příležitosti jubilea byl vydán Pražský divadelní almanach – 230 let Stavovského divadla, který mapuje v 70 krátkých kapitolách a mnoha obrázcích osudy staroměstského architektonického skvostu.


Obnovení tradice

Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Národním divadlem se Almanachem snaží přiblížit dávnou historii a navázat na tradici z roku 1775, kdy knihovník Heinrich August Richard vydal 1. almanach obsahující básně o interpretech, rozsáhlé soupisy herců a hereček, přehled divadelních společností a mnoho dalších informací z divadelního života.

Začínáme!

Slavnostní otevření tehdy Hraběcího Nosticova Národního divadla proběhlo 21. dubna roku 1783 a svou činnost zahájilo truchlohrou Emillia Galotti. Divadlo zpočátku jen německé a orientované spíše na operní repertoár změnilo ve své historii několikrát svůj název. Před definitivním názvem Stavovské divadlo se divadlo na Ovocném trhu nazývalo Královské stavovské divadlo, Královské zemské divadlo, Ständetheater či Tylovo divadlo. Stejně jako pojmenování se střídal i německý a český soubor, který byl oproti německému v nevýhodě. Běžně se stávalo, že si dělali herci a především herečky naschvály – shazovaly kostýmy, větraly šatny apod.

Mozart, Tyl i Paganini

Stavovské divadlo se stalo ornou půdou pro Mozartovy opery Don Giovanni, Figarova svatba či La clemenza di Tito, které pražské publikum přijímalo s vřelými ohlasy i přesto, že bylo považované za jedno z nejnáročnějších. Dalším vynikajícím skladatelem, který uchvátil na prknech Stavovského divadla svou operou Čarostřelec, byl Carl Maria von Weber, a nesmím opomenout ani českého rodáka Gustava Mahlera, který zde působil jako kapelník. Z dalších osobností českých i zahraničních zde působili houslista Niccolo Paganini, Josef Kajetán Tyl, František Škroup či Jan Nepomuk Štěpánek.

Pražské publikum si své hvězdy hýčkalo a ve 20. letech minulého století díky tomu vznikl tzv. Starsystem, kdy se nechodilo do divadla na inscenace, ale na herecká esa, především pak na Andulu Sedláčkovou.

Pokud chcete vědět, jak fungoval penzijní spolek divadla, co měl s budovou Stavovského divadla společného Pepito vzor a kino, neváhejte ani chvilku a začtěte se do publikace věnované Stavovskému divadlu.

Almanach můžete pořídit na recepci Institutu umění, v pokladnách Národního divadla nebo přes e-shop obou institucí.

prazsky divadelni almanach

Název: Pražský divadelní almanach – 230 let Stavovského divadla
Autoři: Jitka Ludvová, Ondřej Černý, Alena Jakubcová, Petra Ježková, Václav Petrbok, Milan Pospíšil, Martin J. Švejda, Věra Velemanová
Vydal: Institut umění – Divadelní ústav


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Radmila Zrůstková: Zdravě a syrově

Zdrave a syrove 200Hurá, konečně nějaká ta kniha o syrové stravě (vitariánství, raw food) od české autorky. A jsem si jako obyčejná ženská, kulinářská experimentátorka a mlsná kočka, naprosto jista, že paní Radku si zamilujete. Nejen pro její velice...

Z archivu...


Literatura

Sluníčko Helena Illnerová hovoří o světle

Illnerova perexČeská fyzioložka a biochemička Helena Illnerová je i ve světě uznávanou autoritou v oboru chronobiologie. V knize s příhodným názvem Čas pro světlo se může čtenář ponořit do dobrodružství vědeckého výzkumu, ...

Divadlo

Půjdeš mi za svědka? To je nová komedie o mnohdy neuvěřitelných vztazích mezi lidmi

Pujdes mi za svedka200Mam pozve na svoji svatbu s Lili, se kterou již 12 let chodí, za svědka svého nejlepšího přítele Toma, kterého několik let neviděl, protože mu Lili zakázala se s ním stýkat, a to proto, že kdysi opustil jejich kamarádku. Tom p...

Film

Křtiny aneb exkurze do polského podsvětí
ImageDrsný, avšak velmi lidský příběh současného varšavského podsvětí, kde vládne zákon ulice a nejsilnějšího gangu. I takto jednoduše by se film režiséra Marcina Wrony dal popsat, pokud bychom měli k dispozici jen několik slov. A...