Veletrh Svět knihy: Tradiční svátek milovníků písmenek

Veletrh Svět knihy: Tradiční svátek milovníků písmenek

Tisk

svet knihy 200Dobré tradice je potřeba udržovat a také hýčkat, a to bezezbytku platí i o již skončeném 19. ročníku veletrhu Svět knihy, který proběhl ve dnech 16. – 19. května 2013 na Výstavišti v pražských Holešovicích.



Zázemí stále pokulhává

Ačkoli holešovický výstavní areál má do moderního zázemí veletrhů, na které jsou zvyklí třeba návštěvníci podobných akcí v zahraničí, hodně daleko, v tomhle případě se ještě dá leccos tolerovat. Lidé, kteří se nějakým způsobem točí kolem knih, si totiž většinou na luxus moc nepotrpí. Nejde jim tolik o vnější efekt, parádu, ale o ty spousty strašně důležitých písmenek ukrytých někde v obalu. Ale přece jenom mi nedá, než si postesknout: veletržní servis v oblasti hygieny, občerstvení atd. v Holešovicích v porovnání třeba s takovým Německem notně pokulhává. Kdo byl třeba alespoň jednou na veletrhu dejme tomu v Lipsku, určitě mi dá za pravdu. Ovšem nechme zázemí zázemím a vrhněme se raději na veletrh samotný.

Nářky nad cenami aneb s povzdechnutím vracím do regálu

Nadšenci pro svět papíru a tištěných písmenek si tradičně přišli na své a odcházeli s taškami narvanými výhodně zakoupenými tituly. Pro nakladatele jsou u nás zřejmě důležité dva termíny: období před vánočními svátky a termín konání veletrhu. V obou totiž mohou prodat maximum, zatímco ostatní sezónu roku by spíše mohla charakterizovat slova bída a utrpení. Ano, knihy se nekupují, bohužel. Ačkoli se řadím mezi jejich milovníky, dobrovolně se přiznávám, že si už nepamatuji, kdy jsem si koupila knihu pro sebe, jen tak pro radost. Když zkrátka spočítám, co musím vydat za bydlení, jídlo a další věci, už na ně nezbývá. Do knihkupectví zavítám, když chci koupit dárek, ale jinak? Ano, prohlédnu si knihy, co nového vyšlo, se zájmem prolistuji a přivoním si k nim, protože vůni tiskařské černi miluji. Když se ale podívám na cenovku, s povzdechnutím knihu vracím zpátky do regálu a prchám pryč.

Boom pro knihovny a antikvariáty

Právě proto mne na letošním veletrhu zaujal společný projekt antikvářů, kteří připravili jakousi obrovskou samoobsluhu či snad dokonce supermarket plný knih. Získat levně dobrou knihu v antikvariátu vyžaduje sice docela zajímavé a často možná i dobrodružné hledání, ale výsledek nesmírně potěší a je přímo úměrný vynaložené snaze. Potěší i knihy do antikvariátu odnést, vychutnat si pocit, že nejde o zboží na jedno použití, že ve „druhém kole“ potěší i někoho jiného. Stávají se součástí určitého koloběhu života, a to je dobře. Podobně přínosné jsou proto i projekty typu „Dejme knihám další šanci“, který pořádá pražská Městská knihovna. Nová kniha se bohužel díky zvyšující se DPH stává luxusním zbožím, které si bude moci málokdo dopřát. Škoda, ale antikvární služby a knihovny díky tomu zřejmě brzy zažijí ještě větší boom než dosud.

Každý si najde knihu pro sebe

Nicméně veletrh Svět knihy se snaží všemožně prodej knih podpořit. Součástí jsou už tradičně nejrůznější doprovodné akce, ať je to Svět knihy ve filmu či na jevišti nebo třeba ceny, které se na veletrhu předávají. K tomu spousty autogramiád, autorských čtení, pořadů. Jejich počet rok co rok bobtná, jednoduše každý si přijde na své, od malých dětí až po staré babičky. A o tom to je, že na téměř 3000 metrech čtverečních si může každý najít něco pro sebe. Letos u 339 vystavovatelů se 192 stánky.

Dost bylo i zahraničních vystavovatelů, v letošním roce 30. Čestným hostem veletrhu se tentokrát stalo Slovensko, které se představilo pod heslem „Slovensko (po)čitajte s nami“. Se zájmem jsem si prohlédla expozici našich východních sousedů, která mne potěšila. Obzvlášť mne zaujala čtrnáctidílná série slovenských dějin, zpracovaná s nebývalou pečlivostí na základě dokumentů a hlavně bez zaujatých dobových komentářů. Navíc skutečně skvostně tiskařsky a graficky zpracovaná. Kandidát na nejkrásnější knihu roku číslo jedna. Uvědomila jsem si, že mi u nás něco takového chybí.

Obývací pokoj s velkou knihovnou

„Takové akce, jako je Svět knihy, jsou důležité kvůli propagaci četby a stálého posilování vztahu k literatuře, upozorňování, co vychází v té české i světové. Pro návštěvníky je to pozvánka do obývacího pokoje s velkou knihovnou, kde si dokonce mohou sednout do křesla a setkat se se svými spisovateli,“ říká o veletrhu jeho ředitelka Dana Kalinová. Jednoduše a stručně tak vystihuje jeho smysl.


 
Banner

Přihlášení



Dokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Režisér Tomáš Krupa: „Dúfam, že nikdy nebudem musieť stáť ja alebo niekto z môjho okolia pred takouto voľbou.“

tomas krupa 200Slovenský režisér Tomáš Krupa si pred niekoľkými dňami odniesol ocenenie v rámci udeľovania cien Slnko sieti za najlepší dokumentárny film za rok 2019. Nim je film Dokonalá smrť, ktorý vznikol v slovensko-česko-francúzsko-nemecko-rakúskej ...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Osvětim očima tamního fotografa

osvetim 200Memoárů přeživších z koncentračních táborů je poměrně mnoho. Můžeme být vděční, že měli vůli se o svůj děsivý zážitek podělit a podat svědectví. Většina (auto)biografií je o vězních, kteří byli přiděleni na těžkou práci, obvykle i mimo tábor. Ale...


Literatura

Vím, kdo jsi – identita k zapůjčení

VímkdoAimee Sinclairová je herečka a miluje svou práci. Líbí se jí předstírat, že je někdo jiný a žít život někoho jiného. Má v tom docela praxi, přesně tohle totiž dělá téměř celý svůj život.

Divadlo

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...

Film

Filmy pod taktovkou orchestru FOK

 

fok 200Filmexport si (nejen) pro fanoušky české filmové klasiky u příležitosti 80. výročí založení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK přichystal výběr 29 písní, které nahrával právě zmíněný orchestr. Na DVD můžete najít snad tu nejznámější ...