Už před mnoha tisíci lety naši předkové věřili, že úspěšný lov je potřeba si pojistit a tak jeho patronům a bohům přinášeli před plánovaným honem oběti. Například v daleké Babylonii se ochráncem lovců stal Nimrud, odtud pochází také známé označení myslivce jako „nimrod“.
Dnes je patronem lovů, honů a myslivosti vůbec svatý Hubert (656 – 727 n. l.), synek akvitánského vévody Bernarda, který vyrůstal na dvoře franského krále Theodorika III. (654 – 691). Svoje chvíle trávil hlavně dvorskými radovánkami, hodováním a nejrůznějšími hrami. Jeho zásluhou si také myslivci připíjejí levou rukou, protože pravačkou prý má ve zvyku objímat bohyni lovu Dianu.
Hříšníka překvapil jelen
Během svého rozmařilého života plného každodenních bohatýrských lovů ale Hubert jednoho dne spatří nevšední zjevení. Proti němu náhle vyrazí majestátní jelen a uprostřed jeho paroží do daleka zlatě září kříž. Vyděšený lovec před mohutným zvířetem poklekne na kolena se slovy: „Ó pane, jsem příčinou tvého utrpení“ a pod vlivem neuvěřitelného zážitku jde nenapravitelný hříšník do sebe a rozhodne se dát se na pokání.
Syn nařizuje otevřít hrob
Vstupuje do řad církve a pod vedením maastrichtského biskupa Lamberta přijímá kněžské svěcení. Po smrti svého ochránce pak zastává v Lutychu úřad biskupa, kde ho v jeho funkci po jeho smrti vystřídá jeho syn Floribert. Ten také dává 3. listopadu 744 příkaz otevřít Hubertův hrob a přenést otcovy ostatky do sarkofágu. Právě na tuto památku potom myslivci slaví každoročně 3. listopadu svůj svátek. Legenda o jelenovi se ale objevuje až ve 14. – 15. století.
Zvíře představuje jezdec
Hubertova jízda rok co rok na podzim uzavírá jezdeckou sezonu. Je připomínkou tradice anglických parforsních honů, kdy šlechta na koních vyrážela na hon na lišku. Postupně se ale hon změnil ve společenskou slavnost, kde lišku představuje jeden z jezdců s pachovou stopou zvířete. Cílem je hlavně předvést své jezdecké umění a v závěru plným tryskem jezdce-lišku dohonit a ukořistit mu liščí ocas připevněný na rameni. Večer následuje poslední leč, tedy hostina, během níž proběhne soud s účastníky, kteří porušili pravidla honu.
Zdroj foto: internet
< Předchozí | Další > |
---|