Robert Rohál: Oblast československé pop music mě zajímá léta

Robert Rohál: Oblast československé pop music mě zajímá léta

Tisk

robert rohal 200Legendy československé populární hudby a Hvězdy odvedle – to jsou názvy dvou knih, které vyšly teprve nedávno a pod nimiž je podepsán Robert Rohál. Tento autor, žijící prakticky celý život v moravském Holešově mnoho let působí v kulturních i mediálních sférách. Kromě publikování textů vesměs z kulturních oblastí, je také autorem řady knih, z nichž zatím poslední vyšly právě letos. Baví ho i černobílá fotografie, kterou prezentuje na vlastních výstavách.

Co bylo impulsem k napsání knihy Legendy československé populární hudby?

Chtěl jsem to dát dohromady už pár let předtím, ale až vlastně letos na jaře jsem se domluvil s nakladatelstvím Grada Publishing. Oblast československé pop music mě totiž zajímá léta, tuhle scénu opravdu sleduji od mojí puberty. Už tehdy jsem si začal kupovat hudební časopisy jako Melodie, Populár nebo Gramoreuve, později jsem v nich publikoval...

Můžete knihu představit potencionálním čtenářům?

Kniha představuje třiadvacet zpěváků, kteří v sedmé a osmé dekádě minulého století frčeli. Každému zpěvákovi jsem věnoval medailon, kde zmiňuji vše podstatné z jeho kariéry - takže i to, kdy byl na tom kterém festivalu, kdy a proč natočil kultovní desku či písničku atd. Obraz každého zpěváka jsem pak doplnil o ukázky z dobových recenzí nebo rozhovorů. S fotografiemi nám hodně pomohl Supraphon, některé fotky jsou z mého archivu. Je tam třeba i snímek z roku 1987, kdy dělám první rozhovor s Helenou Vondráčkovou...

robert rohal s helenou vondrackovou 1987

Robert s Helenou Vondráčkovou

O které pop legendy v knize jde?

Zatímco na některé se už skoro zapomnělo, mám tím na mysli třeba Janu Robbovou, Valérii Čižmárovou nebo Helenu Blehárovou, jiní jedou dál, což je případ Karla Gotta, Heleny Vondráčkové, Václava Neckáře, Hany Zagorové, Marie Rottrové, Jiřího Korna nebo Věry Špinarové. Zařadil jsem však i zpěváky, jako byli Waldemar Matuška, Karel Zich nebo Jiří Schelinger. Ze slovenských interpretů jsem nezapomněl nejen na Mariku Gombitovou, Janu Kocianovou, Marcelu Laiferovou, Karla Duchoně, Oľgu Szabovou, Noru Blahovou nebo Dušana Grúně, ale také na zpěvačky, které byly kdysi slavné, ale zemřely příliš mladé - jsou to Tatjana Hubinská nebo Eva Kostolányiová.

Publikace má podtitul 70. a 80. léta. Proč jste se soustředil právě na toto období – je vám blízké?

V podstatě jsme se na toto retro období domluvili s nakladatelstvím Grada Publishing. Ono, ať už se to vezme z kterékoliv strany, tak i v těchto pochmurných dobách vznikalo hodně kvalitní muziky, která se navíc hraje dodnes. A to se týká i zpěváků, kteří něco uměli a dokázali to nejen doma, ale třeba i venku.

Jak jste sháněl podklady pro medailonky slovenských legend – byla to příležitost k zajímavým setkáním?

Jak už jsem zmínil, zajímám se o tuhle oblast roky. S pár zpěváky se znám osobně, píšu o nich léta články, dělám rozhovory... Pravda ale je, že například s některými slovenskými interprety jsem se osobně poznal až letos. Patří k nim třeba sympatické zpěvačky Marcela Laiferová a Nora Blahová.

robert rohal s helenou bleharovou

Robert Rohál s Helenou Blehárovou

Máte sám mezi těmito legendami svého favorita či favoritku?

Tak pár oblíbenců samozřejmě mám, ale v knize jsem nemohl někoho upřednostňovat. Faktem je, že některá kapitola je delší, jiná kratší. Ale je to tím, kolik toho který zpěvák udělal a také kolik času mu bylo dopřáno. Dostalo se i na zpěváky, kteří byli slavní, ale brzo umřeli anebo kariéru brzo ukončili, a tak toho neudělali tolik co třeba Gott či Vondráčková.

Nakladatelství Grada Publishing vám však nedávno už jednu knihu vydalo. Jakou?

To je pravda. Už v září vyšla knížka, která se jmenuje Hvězdy odvedle a jejich stopy nejen v českém filmu. Tato publikace zase představuje třicet slovenských herců, kteří točili hodně s českými filmaři, a české publikum si je oblíbilo. V knize jsou takové hvězdy jako Michal Dočolomanský, Božidara Turzonovová, Zdena Studenková, Juraj Kukura, Zuzana Kronerová, Marián Labuda, sestry Vašáryovy a mnoho dalších. Nezapomněl jsem ani na herce mladší generace, které v mé knize zastupují Táňa Pauhofová nebo Ján Koleník.

Počítáte s další spoluprací s tímto nakladatelstvím?

Rád bych, což se ostatně uvidí v příštím roce...

robert rohal 1

Zdroj foto: archiv Roberta Rohála


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s kapelou Mennu

200 mennuHudobnú skupinu Mennu založil pred štyrmi rokmi spevák, gitarista, skladateľ a textár Miloš Igaz so svojimi priateľmi. Jeho priatelia chceli zmeniť svoj spôsob života, prísť na nové myšlienky a zabudnúť na horké chvíle v živote. Smrť ich manželie...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Divadelní svět má tendenci poměrně dobře kopírovat celkové nastavení společnosti

Janka Ryšánek S. Janka Ryšánek Schmiedtová doposud autorsky a režijně pracovala na více než šedesáti inscenacích po celém Česku a Slovensku. Mimo jiné i na projektech "Divadlo v socialní akci" s lidmi z náhradní rodinné péče a s matkami samoživitelkami. Je šéfredaktorkou časopisu ...


Literatura

Sakra čakra: Nebe nebo

nebe nebo 200V nakladatelství Pointa vyšla velmi zajímavá kniha Petra Neckáře s názvem Nebe nebo.

 

...

Divadlo

Dream job nebo mediální pakáž?

MP DJ perexJe poslední týden před volbami a v redakci nejmenovaného periodika vládne napětí. Nestačí, že musí celý tým během předvolebního týdne dělat přesčasy, aby byly pokryty všechny důležité události, ale je potřebné zveřejnovat všechno dřív, než konku...

Film

Ta, která odešla

TKO CSFDV roce 1997, poté, co strávila třicet let ve vězení, se Horácia vrací do normálního světa, který je pro ni ale cizí. Její manžel je mrtvý, syn nezvěstný. Jediný, kdo jí zůstal, je její dcera. Horácia ví, že za její uvěznění může její bývalý bohatý m...