Láska v časech nenávisti. Kronika citů: 1929–1939

Láska v časech nenávisti. Kronika citů: 1929–1939

Tisk

laska v časech nenávistiJedinečná kniha, která vás naprosto odzbrojí, oprostí od předsudků, pokud jste nějaké měli, a překvapí. Doporučuji číst u jídla, anebo na cestách, i když přiznávám, že čtení u jídla je fakt zlozvyk. Nakladatelství Host vydalo publikaci intelektuálně zdatného a vzdělaného, a již dříve oceňovaného, Floriana Illiese s názvem Láska v časech nenávisti aneb Kronika citů: 1929–1939. Sami se přesvědčte o tom, co všechno se dá stihnout za deset let.

V prvé řadě musím upozornit, že stejně jako si tato kniha najde své nadšené příznivce, tak nejspíše také odpůrce. Proč? Jednoduše proto, že je napsaná velmi originálně a není kompaktní a celistvá. Připomíná mozaiku, kaleidoskop, puzzle či střípky. Střípky životů mnoha osobností tehdejší kultury a uměleckého světa. Pokud nemáte patřičnou intelektuální výbavu a tato jména vám nic neříkají, kniha vás nejspíše neosloví. Jestliže jste ale ve škole dávali pozor a máte patřičné literární či umělecké vzdělání, bude vás to neskutečně bavit. Tak jako to bavilo mě. Ocenila jsem to, že se nejedná o příběh lásky nějaké z uměleckých dvojic vcelku, ale že se navzájem prolínají jednotlivé okamžiky života různých postav, což mně umožnilo v pohodě číst kdykoliv se mi zlíbilo, například právě u jídla.

Samotná kniha je napsaná uměleckým jazykem, což vás velmi obohatí a pozvedne vaši každodennost nad běžnou úroveň. Tady bych chtěla rozhodně ocenit i překladatele! Jinak vše je o vztazích, lásce, hetero či homo, to je úplně jedno, při čtení máte pocit, jako byste se přenesli prostorem a časem a nahlíželi na určitou scénu někomu oknem do obýváku. A tohle je známka vysoké kvality knihy a autora! Takže já si knihu ponechávám na stole a pokaždé, co usednu k jídlu nebo budu mít chvilku, tak si něco zase přečtu. Třeba to, co právě dělá Simone de Beauvoir, anebo Ludwig Wittgenstein. A neskutečně se na tyto výlety do minulosti těším!

Anotace:

Láska si nikdy nebere pauzu — ani když svět zešílí.

Jean-Paul Sartre pozval Simone de Beauvoirovou na schůzku a teď čeká sám v kavárně. Henry Miller a Anaďs Ninová se milují v Paříži a občas si zajedou za tichými dny do Clichy. Pablo Picasso kličkuje mezi svou ženou a milenkami a Gottfried Benn musel vstoupit do armády, aby se k němu vrátila poezie. Zatímco všude kypí láska, v Německu se Bertolt Brecht, Thomas Mann a mnozí další rozhodují pro emigraci. Moc uchvacují nacisté. Pálí se knihy. „Zlatá dvacátá“ skončila.

Florian Illies navazuje na své mezinárodně úspěšné knižní fresky roku 1913, onoho „léta jednoho století“, tentokrát se ovšem věnuje celé jedné dekádě, třicátým letům. Svět se nezadržitelně řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, lidé však stále hledají především lásku a blízkost druhého. Illies vypráví o třicátých letech strhující příběh — nikoli jako o věku katastrofy, nýbrž o všech, kdo nepřestávají milovat.

Způsob, jakým Illies vše zpracovává — lehkou rukou, s pobaveným nadhledem, bez soudů, vždy ve střehu uprostřed dění a zároveň v klidu —, to nemá obdoby.
— Süddeutsche Zeitung

Pablo Picasso maluje svou mladou milenku Marii-Thérčse Walterovou jednou vleže, jednou vestoje a jednou vsedě. A pak znovu zepředu. Speciálně pro ni pronajme malý byt v Rue de Ličge 11, kde ji může tajně malovat a tajně milovat. Políbí ji a spěchá domů za svou ženou a dítětem. Zatím si nikdo ničeho nevšiml. Později ho zradí jen jeho obrazy. Štětec je jedinou zbývající kouzelnou hůlkou odkouzlené doby.
— ukázka z knihy

O autorovi:

Florian Illies (nar. 1971) vystudoval dějiny umění v Bonnu a Oxfordu. Působil v novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung a týdeníku Die Zeit. Od roku 2019 je výkonným ředitelem nakladatelství Rowohlt Verlag. Do povědomí veřejnosti se zapsal knižní reflexí zkušeností vlastní generace Generation Golf. Eine Inspektion (Generace Golf. Inspekce, 2000) a následnými pokračováními, jichž se doposud prodalo přes milion výtisků. Globální úspěch zaznamenal s historickou mozaikou 1913. Léto jednoho století (2012), přeloženou do více než dvaceti jazyků. V roce 2018 na knihu navázal neméně úspěšným pokračováním 1913. Co jsem ještě chtěl vyprávět (česky 2021).

laska v časech nenávisti

Název: Láska v časech nenávisti
Autor: Florian Illies
Překlad: Tomáš Dimter
Nakladatelství: Host Brno
Rok vydání: 2023
Počet stran: 445
Hodnocení: 100%

https://www.hostbrno.cz/laska-v-casech-nenavisti/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jirka Urban: „Hrajeme třicet let! To je ta nejlepší věc, která se nám mohla přihodit!“

arakain jiri urban 200Přinášíme vám rozhovor s kytaristou skupiny Arakain Jirkou Urbanem, který zde ukázal jeho úžasný vztah k Arakainu a poodtjajnil plány do budoucnosti.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Průkopníci turistiky - renesanční myslitelé i umělci

Turistika historie perexChůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů, jímž se lidé obvykle přemisťují z místa na místo, hnáni jak potřebou pouze se někam dostat, tak pradávnou touhou po poznávání. Není pochyb o velkém významu pohybu v přírodě p...

Z archivu...


Literatura

Nebuďte kaktus a telefonujte správně a bez problémů

nejsem kaktus 200V nakladatelství Bookmedia vyšla kniha lektorky telemarketingu Kateřiny Jasinské s trefným názvem Nejsem kaktus a podtitulem Jak správně telefonovat. Vzdělejte se i vy!

 

...

Divadlo

Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

nekorekt pravidla200První letošní premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl v pondělí 27. února ve vyprodaném sále Klubu Starý pivovar Divadelní spolek Kroměříž. Komorní inscenace, kterou režíroval Ladislav „Láry“ Kolář na motivy hry Mika Bartletta,...

Film

Olga – objekt, který si dělal, co chtěl

Olga perexPoté, co MagicBox vydal na DVD dokument Století Miroslava Zikmunda, postaral se i o distribuci dokumentu o další významné české osobnosti, ke kterým Olga Havlová bezesporu patří. Jak Olga ovlivňovala život prvního českého prezident, jak prožívala dl...