Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

Tisk

nekorekt pravidla200První letošní premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl v pondělí 27. února ve vyprodaném sále Klubu Starý pivovar Divadelní spolek Kroměříž. Komorní inscenace, kterou režíroval Ladislav „Láry“ Kolář na motivy hry Mika Bartletta, přibližuje v nadsázce drsné metody firemních manažerů, kteří se k manipulaci zaměstnanců nestydí využít ani jejich soukromí.

 

Mike Bartlett (1980) je považován za nejlepšího anglického dramatika současnosti, který píše pro divadlo i televizi. Jeho hra plná černého humoru byla napsána pro dvě herečky, které nás zavedou do kanceláří horních pater světa velkého byznysu. Brilantní text umně přeložila Pavla Horáková.

Zatímco v první premiéře hrály Romana Malinská ("Nadřízená") a Michaela Vachová (Emma), ve druhé premiéře (která proběhla 28. února) se představila Jana Štěpánová a Anna Švecová. A protože jsem viděl jen první premiéru, nemůžu ani psát o výkonech Jany Štěpánové a Anny Švecové. Můžu jen zmínit, že Jana Štěpánová je zkušená herečka, která působí v Divadelním spolku Kroměříž řadu let, navíc se objevila i v českém filmu (Sněženky a machři po 25 letech, Román pro muže…).

nekorekt pravidla foto 1

Kroměřížská inscenace (Ne)korektní pravidla, která byla nastudovaná na motivy hry Mika Bartletta Smluvní vztahy, se zabývá aktuálním společenským tématem: Nakolik vás váš zaměstnavatel vlastní, co všechno si může dovolit a kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět?

Tak jako tak jsou výborné i herecké kreace obou představitelek Romany Malinské a Michaely Vachové, které tak přesně vedl režisér Ladislav „Láry“ Kolář. I ve třinácti obrazech je jasný vývoj, i když diváci netuší, jak příběh dopadne. Napětí graduje obraz od obrazu, a já si uvědomuji, jak to muselo být náročné pro obě herečky.

nekorekt pravidla foto2

Zatímco mladinká Emma se na jevišti pozvolna „proměňuje“, „Nadřízená“ to má po herecké stránce přece jenom o poznání těžší. I když se její charakter nemění, musí být chladná, odosobněná, nepůsobí Romana Malinská jako stroj. V každém z těch třinácti obrazů nepůsobí stejně a herecky neměnná. I když zachovává styl „Nadřízené“, je znát, že dala do postavy všechno. Sama herečka také přiznává, že takovou postavu na jevišti do této chvíle ještě nehrála.

Na odpověď, jak je to s jejím komediantstvím, Romana Malinská říká: „Pro to v téhle hře moc prostoru není. Postava Nadřízené jde úplně proti mému naturelu, a o to větší výzvou pro mě je a myslím, že nejen pro mě.“

Bartlettova hra (Ne)korektní pravidla je sedmdesátiminutovou zkratkou, v níž autor ostrým střihem a s notnou dávkou černého humoru podává příběh, který v mnoha variacích prožívá denně mnoho lidí. Je to dobrý nápad, že hru uvádí v takové konstelaci právě Divadelní spolek Kroměříž.

nerkorekt pravidla foto3

Zdroj foto: Robert Rohál, Divadelní spolek Kroměríž a Miroslava Kolmanová

http://www.divadlokm.cz/


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...


Literatura

Partnerská poradna do kabelky

Mam te rad 200Mám tě rád, ale zamilovaný už nejsem s podtitulem Sedm kroků k záchraně vašeho vztahu je celý název knihy anglického terapeuta Andrewa G. Marshalla, která vyšla v Nakladatelství NOXI. Pokud cítíte, že ve vztahu není všechno v pořádku a zd...

Divadlo

Listopadovou premiéru baletu Romeo a Julie v novém pojetí uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky navštíví i královna Mab

200divPřípravy na premiéru nové inscenace Romea a Julie jsou v plném proudu. Premiéra je plánována na 14. listopadu v 19 hodin ve Státní opeře, druhá premiéra se uskuteční 15. listopadu.

...

Film

Do kina Ponrepo přicházejí slavné dokumenty Tráva a Čang

trava cang 200Pražské kino Ponrepo, studnice nedávných, dávných i pradávných filmů, otevírá nový cyklus nazvaný vizuální antropologie. Hodlá v něm představit proslulé dokumenty o zvycích a obyčejích exotických národů, přinášející svědectv...