Důstojná pocta Alfrédu Nikodémovi a jeho následovníkům, kteří mrznou nejen napříč Vltavou
Banner

Důstojná pocta Alfrédu Nikodémovi a jeho následovníkům, kteří mrznou nejen napříč Vltavou

Tisk

mrzneme napric vltavou perexNovinář Jan David chodí do Vltavy třetím rokem, i navzdory tomu, že mrzne. Noří se do vln, ale i do zapomenuté a znovu ožívající historie inspirativního Alfréda a do příběhů dalších skvělých otužilců. A říká si, že když zvládne prosincové plavání na Memoriálu Alfréda Nikodéma on, tak to zvládne skoro každý. Kromě deníku začínajícího otužilce s vtipem a lehkostí přináší reportáže, rozhovory i historické články o tradici zimního plavání u nás. 

První vlna otužilců − považovaných nejprve za blázny − se vzedmula v českých zemích už v roce 1923 a rozlévala se dál v období mezi první a druhou světovou válkou. Jejím strůjcem byl průkopník otužování a příznivec zdravého životního stylu Alfréd Nikodém, pražský klenotník a cílevědomý sportsman.

To jsem kdysi četl v novinách názor nějakého starého Bulhara, jak si udržet svěžest přes svůj značný věk. Zkrátka: těžká fysická práce, střídmá, skrovná strava a mléko nebo voda. Také mým přesvědčením jest, že k udržení svěžesti a síly do posledního věku, zamezení zkornatění tepen, jest nejlepší těžká fysická práce, hodně práce, střídmé jídlo, málo alkoholu, pít vodu a plovati. Já na příklad prodělávám pravidelně tento trénink takto: ráno půl hodinku cvičení, večer jedu na koni hodinu cvalem, až se z koně kouří, a až má toho dost on i já. Pak se jdu vypotit do Koruny, plavu tam půl hodiny v basenu. (Tajemství Nikodémova mládí, str. 27-28)

Historické bádání otužileckého eléva Jana Davida

Autorem knihy však není Alfréd Nikodém, nýbrž Jan David, který nejenže nechává ožít celý příběh zapomenutého, avšak nezapomenutelného borce, ale také se vydává na místa spjatá s jeho životem, zpovídá příznivce otužování a při tom všem sám plave, mrzne, hřeje se u kamen… I s Alfrédem hovoří, napříč časem s ním sdílí své pocity a nové zkušenosti, ověřuje si u něj historické souvislosti.

Celkově je text velmi pestrý a střídají se v něm deníkové pasáže otužileckého eléva Jana Davida s archivními i současnými záznamy, rozhovory a reportážemi. Nechybí ani rady a doporučení pro případné nové adepty otužování a zimního plavání. A staromilce jistě potěší retro fotografie, na nichž jsou kromě nestora Alfréda Nikodéma v nejrůznějších podobách k vidění i další otužilci a otužilkyně.

Tato publikace je důstojnou připomínkou 100letého výročí zimního plavání v Čechách a poctou zakladateli a propagátorovi této tradice, Alfrédu Nikodémovi. Přidanou hodnotou je, že se jedná o velmi poutavé, inspirativní a zábavné čtení.

mrzneme napric vltavou

Mrzneme napříč Vltavou. 100 let zimního plavání od dob průkopníka Alfréda Nikodéma
Autor: Jan David
Žánr: osobní rozvoj, zdraví a životní styl, biografie
Vydáno: 2023, Rosier
Počet stran: 376

Hodnocení: 100 %

www.rosier.cz/polozka/jan-david-mrzneme-napric-vltavou


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Muzika naplňovala vždycky celý můj život, říká hudební skladatel Vítězslav Hádl

vita hadl perexHitmaker. To je hudební skladatel a aranžér Vítězslav Hádl, který je podepsán pod šesti stovkami písniček, z nichž se mnohé staly hity a posléze evergreeny. Stačí vzpomenout písničky jako Já jsem tvá neznámá, Znala p...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Dvě ochutnávky z ediční řady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

fontes mytus o znovuzrozeni obalka 200Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze má vlastní vydavatelství, které se věnuje rozsáhlé ediční činnosti. Pro nahlédnutí do široké nabídky jsem vybrala čtenářsky vděčnou ediční řadu F...

Z archivu...


Literatura

Vyvýšené záhony krok za krokem

jak na vyvysene zahony 200Vyvýšené záhony se v poslední době stávají trendem a přinášejí spoustu výhod. Díky novince z nakladatelství Kazda od Joachima Mayera o nich zjistíte vše potřebné.

 

...

Divadlo

Slam poetry: Básníci do ringu!

slam poetry plakatek200Již ve čtvrtek 7. února se po osmé v pražském klubu Rock Café uskuteční exhibice českého slamu. První letošní velká akce přivítá mistra loňského roku i zahraničního hosta. Startuje se úderem...

Film

Univerzální a stárnoucí Rambo

rambo do pekla a zpetFilm Rambo: Do pekla a zpět (2008) ukončuje velké putování hrdiny, pro něhož bylo celý život největším oříškem, jak se dostat z místa na místo nebo se někde v klidu usadit, aniž by přitom musel pozabí...