Průkopníci turistiky - renesanční myslitelé i umělci
Banner

Průkopníci turistiky - renesanční myslitelé i umělci

Turistika historie perexChůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů, jímž se lidé obvykle přemisťují z místa na místo, hnáni jak potřebou pouze se někam dostat, tak pradávnou touhou po poznávání. Není pochyb o velkém významu pohybu v přírodě pro přirozený a zdravý vývoj člověka. Pojďme se tedy podívat na historii turistiky a její průkopníky u nás, abychom věděli, komu vděčíme za rozvoj této snadno dostupné pohybové aktivity..

Turistika jako kratochvíle i vášeň
Turistika jako taková se začala formovat v období renesance. Osvícené myšlenky pohybu v přírodě jakožto prostředku pro zocelení těla i ducha přinesl už Jan Amos Komenský. Po vzoru anglického myslitele Johna Locka prosazuje dokonce zavedení tělesného cvičení do školní osnovy a své žáky bere občas na nějaký ten výlet. Obyčejní lidé jistě neměli čas na zdravotní a naučné procházky, a tak bylo putování převážně zábavou šlechticů, učenců a umělců. Ani pro další příklad z těchto sfér nemusíme chodit daleko. Vášnivým turistou byl Karel Hynek Mácha, který prošoupal nejedny podrážky na svých cestách českou přírodou, aby si vyčistil hlavu od tíživé reality a načerpal inspiraci pro svá díla.

Turistika historie 2

foto: autorka článku

Díky železnici dál a výš, až za obzor
V 19. století se díky rozvoji železniční dopravy výrazně rozšířily obzory potencionálním turistům. Vzdálenější místa byla nyní přístupnější a brzy se začaly množit i možnosti ubytovací, stravovací i materiální. Turistické ubytovny, výletní restaurace, kartografie, komunikační prostředky – to vše byly impulsy k následnému vzniku organizací a hnutí, které začaly organizovat pěší výlety a další formy pobytů v přírodě.

Turistika historie 4

Horlivým turistou byl i Josef Kajetán Tyl, který v době národního obrození pořádal výlety za památkami slavných dob naší minulosti, jako byly hory Říp, Blaník či Radhošť.

Klub českých turistů staví chaty, značí trasy, vydává mapy
První českou organizací propagující tělesný pohyb byl Sokol, jehož stanovy uváděly i konání výletů. Sám Miroslav Tyrš propagoval nácvik soustavného a vytrvalého pochodu a osobně přispěl ke zrodu samostatné turistické organizace. 11. června 1888 byl založen Klub českých turistů. Jeho předsedou byl zvolen známý cestovatel, milovník přírody a demokratický veřejný činitel Vojtěch Náprstek. Mezi hlavní aktivity klubu patřila výstavba turistických chat, rozhleden, úprava a značení turistických tras, tvorba turistických map a dalších zařízení pro veřejnost, jako byla např. Petřínská rozhledna.

Turistika historie 3

KČT organizoval pravidelné vycházky do okolí měst a pořádaly se i větší výlety do zahraničí (první akcí KČT byla výprava českých turistů na Světovou výstavu do Paříže roku 1889, poté se konaly hromadné výlety do Dalmácie, Černé hory, Tater či výlet několika členů na Island roku 1894). První výlety byly výhradně pěší, poměrně rychle se však rozšířila zimní turistika na lyžích, vodní turistika a v pozdějších letech vysokohorská turistika, krasová turistika, s rozvojem automobilismu pak mototuristika a další formy turistiky.

Turistika historie 1

foto: autorka článku

Velký boom zažívá turistika po druhé světové válce. Stává se stále častěji vyhledávanou volno časovou aktivitou, šíří se skautská a trampská hnutí. Dnešní možnosti cestování jsou nepřeberné a turistika mnoha forem je přístupná široké veřejnosti. Stačí si jen vybrat.

Prameny: Klub českých turistů


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Goodfellas: „Hudba, kterou hrajeme, je sexem doslova prolezlá!“

altUž jste slyšeli o Goodfellas? O kapele, která natáčela v Kalifornii, protože jeden jejich člen vše prohrál v kasínu a jeho majitel se slitoval? O skvělých kamarádech, kteří posbírali Anděla a Žebřík za objev r...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Jan Jesenius provedl v Praze před 415 lety první anatomickou pitvu

Jesenius 200První veřejná pitva se uskutečnila před 415 lety, 8. června roku 1600. Provedl ji lékař Jan Jesenus - Jesenský. Narodil se roku 1566. Studoval lékařství, zaměřil se anatomii a chirurgii. Publikoval řadu chirurgických prací; byl osobním lékařem ...

Z archivu...


Literatura

Zchlaďte se krimi z Aljašky

chladny den pro vrazdu 200V Mystery Pressu vydali severskou krimi, ne však ze Skandinávie, jak bývá zvykem, ale z Aljašky. Jmenuje se Chladný den pro vraždu a napsala ji Dana Stabenow.

 

...

Divadlo

I nadšencům patří prkna

zenitba tyjatr200Divadlo Tyjátr vzniklo v pěti lidech v roce 2002 pod Otrokovickou besedou. Nyní početnější parta nadšenců do divadla a hraní je zaměřena především na pohádky a komedie a nebrání se ani různým akcím města Otrokovice. Ve ...

Film

Zlobili by se řečtí bohové na film Hněv Titánů?

 Zlaté pravidlo Hollywoodu říká "Pokud byl film komerčně úspěšný, co nejdříve natočit jeho pokračování, bez ohledu na jeho kvality." A proto po dvou letech do našich kin dorazilo pokračování průměrného Souboje Titánů. První díl byl přijat značně kriticky, což producenty ve...