Průkopníci turistiky - renesanční myslitelé i umělci
Kultura21.cz

Průkopníci turistiky - renesanční myslitelé i umělci

Turistika historie perexChůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů, jímž se lidé obvykle přemisťují z místa na místo, hnáni jak potřebou pouze se někam dostat, tak pradávnou touhou po poznávání. Není pochyb o velkém významu pohybu v přírodě pro přirozený a zdravý vývoj člověka. Pojďme se tedy podívat na historii turistiky a její průkopníky u nás, abychom věděli, komu vděčíme za rozvoj této snadno dostupné pohybové aktivity..

Turistika jako kratochvíle i vášeň
Turistika jako taková se začala formovat v období renesance. Osvícené myšlenky pohybu v přírodě jakožto prostředku pro zocelení těla i ducha přinesl už Jan Amos Komenský. Po vzoru anglického myslitele Johna Locka prosazuje dokonce zavedení tělesného cvičení do školní osnovy a své žáky bere občas na nějaký ten výlet. Obyčejní lidé jistě neměli čas na zdravotní a naučné procházky, a tak bylo putování převážně zábavou šlechticů, učenců a umělců. Ani pro další příklad z těchto sfér nemusíme chodit daleko. Vášnivým turistou byl Karel Hynek Mácha, který prošoupal nejedny podrážky na svých cestách českou přírodou, aby si vyčistil hlavu od tíživé reality a načerpal inspiraci pro svá díla.

Turistika historie 2

foto: autorka článku

Díky železnici dál a výš, až za obzor
V 19. století se díky rozvoji železniční dopravy výrazně rozšířily obzory potencionálním turistům. Vzdálenější místa byla nyní přístupnější a brzy se začaly množit i možnosti ubytovací, stravovací i materiální. Turistické ubytovny, výletní restaurace, kartografie, komunikační prostředky – to vše byly impulsy k následnému vzniku organizací a hnutí, které začaly organizovat pěší výlety a další formy pobytů v přírodě.

Turistika historie 4

Horlivým turistou byl i Josef Kajetán Tyl, který v době národního obrození pořádal výlety za památkami slavných dob naší minulosti, jako byly hory Říp, Blaník či Radhošť.

Klub českých turistů staví chaty, značí trasy, vydává mapy
První českou organizací propagující tělesný pohyb byl Sokol, jehož stanovy uváděly i konání výletů. Sám Miroslav Tyrš propagoval nácvik soustavného a vytrvalého pochodu a osobně přispěl ke zrodu samostatné turistické organizace. 11. června 1888 byl založen Klub českých turistů. Jeho předsedou byl zvolen známý cestovatel, milovník přírody a demokratický veřejný činitel Vojtěch Náprstek. Mezi hlavní aktivity klubu patřila výstavba turistických chat, rozhleden, úprava a značení turistických tras, tvorba turistických map a dalších zařízení pro veřejnost, jako byla např. Petřínská rozhledna.

Turistika historie 3

KČT organizoval pravidelné vycházky do okolí měst a pořádaly se i větší výlety do zahraničí (první akcí KČT byla výprava českých turistů na Světovou výstavu do Paříže roku 1889, poté se konaly hromadné výlety do Dalmácie, Černé hory, Tater či výlet několika členů na Island roku 1894). První výlety byly výhradně pěší, poměrně rychle se však rozšířila zimní turistika na lyžích, vodní turistika a v pozdějších letech vysokohorská turistika, krasová turistika, s rozvojem automobilismu pak mototuristika a další formy turistiky.

Turistika historie 1

foto: autorka článku

Velký boom zažívá turistika po druhé světové válce. Stává se stále častěji vyhledávanou volno časovou aktivitou, šíří se skautská a trampská hnutí. Dnešní možnosti cestování jsou nepřeberné a turistika mnoha forem je přístupná široké veřejnosti. Stačí si jen vybrat.

Prameny: Klub českých turistůSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Výtvarnice Iveta Autratová: „Výzva je pro mě všechno, co jsem ještě nenakreslila a co se mi líbí“

autratova200Začtěte se do rozhovoru s výtvarnicí a ilustrátorkou Ivetou Autratovou. Je autorkou naší hlavičky, tudíž můžete zjistit, jak kresba vznikala a co tomu předcházelo. Důležitým prvkem rozhovoru jsou i zvířata, která paní Au...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Nový informační systém zpřístupnění digitalizované dokumentace ze sbírek NPÚ

npu-logoNárodní památkový ústav dokončuje dva projekty, jejichž cílem je usnadnit zájemcům o památky a památkovou péči přístup k informacím. Projekt probíhá za finanční spoluúčasti Evropské unie a Evropského fondu pro regionální rozvoj.

...

Z archivu...


Literatura

Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění

nejkrasnejsi vylet na pevnosti perexV březnu nám nakladatelství Knižní klub přineslo povedenou knížečku z edice Rodinné toulky – Nejkrásnější výlety, tentokráte se zaměřili na pevnosti a opevnění. Pokud vás láká tato často opomíjená ...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Vesmírná filmová poezie

gravity plakat 200Mexickému režisérovi Alfonsu Cuarónovi (Harry Potter a vězeň z Azkabanu) se ve filmové branži podařilo vše, na co sáhl. Ani jeho nejnovější film Gravitace není výjimkou. Filmovým...