Pět Číňanů oběšených v Idahu

Pět Číňanů oběšených v Idahu

big pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205 (2)

Pokud máte nervy jako špagáty a chcete si přečíst originálně napsanou knížku s dramatickým dějem, sáhněte po románu Pět Číňanů oběšených v Idahu americké autorky čínského původu Jenny Tinghui Zhangové. Letos ji vydalo nakladatelství Prostor.

 

O čem kniha je?

Daiyu se nikdy nechtěla podobat tragické hrdince ze slavného čínského románu, po níž dostala jméno. Stanu se někým, kdo se nebude přizpůsobovat vůli osudu, sama napíšu svůj vlastní odkaz, slibovala si. Její šťastné dětství je však přerváno zmizením rodičů a ona se musí ze dne na den vzdát domova i budoucnosti, kterou si pro sebe představovala. V chlapeckém převleku a pod falešným jménem prchá z venkova do města, kde se jí podaří získat práci v kaligrafické škole. Talentem a pílí zaujme svého mistra, a dokonce sní, že se stane učitelem jako on. Zároveň věří, že když pochopí podstatu kaligrafie, její život se změní. Pak ale přichází další rána, když je na rybím trhu unesena a po čase propašována do San Francisca, kde má být dalším přírůstkem v čínském nevěstinci. Daiyu se neustále snaží přizpůsobit novému prostředí a uniknout prokletí svého jména, nepříznivé okolnosti ji nutí pečlivě skrývat a měnit vlastní identitu. Když už se cítí v bezpečí, protičínská vlna násilí zasáhne nakonec i městečko, kde žije. Tehdy se dívka vrátí ke všemu, čím byla dřív – včetně toho, co nejvíc chtěla nechat za sebou – a konečně vznese nárok na vlastní jméno a příběh.

Román přináší zajímavé odkazy na tradiční čínskou kulturu a seznamuje čtenáře s méně známou kapitolou historie amerického Západu osmdesátých let 19. století.

O autorce

Americká spisovatelka čínského původu Jenny Tinghui Zhangová (1990) je novým výrazným hlasem americké literatury. Narodila se v čínském Changchunu a vyrůstala v texaském Austinu, kde v současnosti žije. Vystudovala Wyomingskou univerzitu a vede redakci časopisu The Adroit Journal. Její debutový román Pět Číňanů oběšených v Idahu vzbudil nadšené ohlasy v USA i Velké Británii.

Hodnocení knihy

Kniha je napsaná velmi zkušeně a originálně, už od prvních řádků vzbuzuje dojem velmi kvalitního čtení. Není to ale žádné veselé čtení. Popisuje životní útrapy hlavní hrdinky, se kterou byste si za žádnou cenu nechtěli vyměnit místo. Konec je drastický. Ocenila jsem mistrný vypravěčský jazyk a skvělý překlad, zajímavý příběh a pohnutý osud hlavní hrdinky. Ale bylo to tak hrozné, že bych to nechtěla číst znovu.

Ukázka z knihy

Vzala ho, protože viděla to, co jsme my ostatní neviděly tak jasně: že to byl násilník a opilec.
Od té chvíle už pro mě Vlaštovka nebyla záhadou. Stačilo se jen dobře dívat. Děvčata si stěžovala, že se vždycky staví blízko k madam Lee, aby zastínila ostatní. Já se ale nenechala zmást. Stála madam nablízku proto, aby nás svým tělem chránila před jejím hněvem, jako tehdy, když madam vychrstla na dívku vařící vodu jen proto, že mluvila příliš tiše. Děvčata o ní říkala, že je marnivá, že hladoví, aby měla hezčí figuru. Já ale viděla, že jídlo, které nesní, putuje do našich misek. A když děvčata tvrdila, že je Vlaštovka namyšlená, snobská a že nás nemá ráda, věděla jsem svoje. Když se člověk stará o druhé, tak to znamená, že má dobré srdce – a dobré srdce si na místě, jako je tohle, nemůže nikdo dovolit. A tak se Vlaštovka musela tvářit, že je tvrdá, musela si udržovat odstup – kvůli nám všem, ale především kvůli sobě.

big pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205

Název: Pět Číňanů oběšených v Idahu
Autor: Jenny Tinghui Zhangová 
Překlad: Zuzana Li
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022
Počet stran: 344
Hodnocení: 95 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/pet-cinanu-obesenych-v-idahu.aspx?referrerID=42


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Muzeum představuje největší soukromou sbírkou produktů Apple na světě

Muzeum200Apple Museum, první svého druhu nejen v České republice, se otevřelo pro veřejnost v historickém centru Prahy. Unikátní expozice představuje nejhodnotnější a nejkomplexnější kolekci počítačů z let 1976 až 2012 a dalších předmětů z produkce společnost...

Z archivu...


Literatura

Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Devcatko a nacista perexNěmecko, rok 1943. Hans je důstojníkem posádky SS v malém městečku Osnabrück. S válečnou politikou Říše nesouhlasí, ale protože žije spokojený život, který nezměnily ani boje, nechává si své názory pro sebe.

...

Divadlo

Etiketa je životní styl

dobre mravy 200Už v předminulé sezóně, v červnu roku 2016 mělo premiéru představení Dobré mravy, které se inspirovalo a vycházelo z nikoho jiného z etikety Ladislava Špačka, guru českého společenského chování. Co toto ztřeštěné představení přineslo?

Film

Víkend na Festivalu krátkých filmů v Praze
ImageNa Festival krátkých filmů zavítaly naše redaktorky Klára Scholzová a Martina Černá. Dvě reportáže v jednom vydání vás nalákají na příští ročník.
...