Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

jednoduse ze dreva200Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!

 

 

 

Kniha začíná úvodem, poté se zaměřuje na materiál, základní nářadí a technické základy jako je příprava dřeva, jeho dělení a spojování. Následují samotné projekty rozdělené na police, skříně, stoly, židle s opěrkami i bez, hračky a menší předměty jako jsou dózy, věšáky nebo svícny. V závěru nechybí vysvětlivky.

Hned na začátku čtení mě zaujalo, kde Antje Rittermannová přichází ke dřevu. Často se jedná o palety, odpady ze staveb, a hlavně naplavené dřevo, které má své kouzlo. Do jejího přístupu jsem se tak hned zamilovala a často se nad jejím přístupem usmívala. „Při mém obstarávání dřeva jsem se naučila jednomu: hned se zeptat – ihned odnést. Byla jsem na zpáteční cestě z nákupu a na kole bylo ještě místo…,“ popisuje například na straně 122.

Na zahradě se dřevem občas pracujeme a bylo pro mě novinkou čištění jeho povrchu čističem se sodou s tím, že se pak nechá oschnout a vynikne na něm šedivá patina. Navíc se nemusí brousit a doba čištění může ovlivnit výsledný odstín dřeva. To musím rozhodně vyzkoušet!

Co se projektů týče, spousta z nich vychází z konkrétního kusu dřeva. To se sice jeví jako nenahraditelné, ale rozhodně se jedná o zajímavou studnici inspirací. Mě se zalíbil například sklápěcí psací stolek, dóza nazvaná ústřice, která by byla skvělou skrýší pro keš v rámci hry Geocaching, dóza ve tvaru ryby nebo maringotka pro děti vyrobená ze staré bedýnky na ovoce. Věřím, že do nějakého projektu se s manželem pustíme, protože nástroje doma máme, dřevu fandíme a nyní máme i inspiraci od Antje Rittermannové.

jednoduse ze dreva

Jednoduše ze dřeva
Autor: Antje Rittermannová
Překlad: Veronika Prokopová
Žánr: hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2016, dotisk 2021
Počet stran: 200
Hodnocení: 85 %

https://www.grada.cz/jednoduse-ze-dreva-9172/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Tleskač: „My nejsme apriori veselá kapela.“

altSkupina pyšnící se podtitulem Pilsner Ska Orchestra Tleskač má před sebou festivalovou sezonu, novou vokalistku Karolínu Jägerovou a rok staré album Never die songs. Na různé názory jsme se zeptali kapelníka ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Lidé a dějiny

bez názvuNakladatelství Academia už vydalo dvě publikace věnované krizovým okamžikům v dějinách lidstva – první se nazývala Kolaps a regenerace, druhá Civilizace a dějiny. V obou se kolektiv autorů, vedený historiky Miroslavem Bártou a Martinem Kovářem, poku...

Z archivu...


Literatura

„Spalovač mrtvol“ Juraj Herz se nechal rozpitvat a vydává autobiografii

herz 200Ačkoli režisér Juraj Herz (1934) natočil minimálně tři filmy, které se dají považovat za to vůbec nejlepší, co kdy v Československu a následně Česku vzniklo, nebývá u tzv. československé nové vlny zmiňován mezi prvními a dost často se uvádí až někdy ve d...

Divadlo

Tentokrát Ve Smečkách Klub bláznů

klicovou dirkou perexV Praze je hodně divadel, podle mého odhadu nejméně stovka. A to ta, která mají ještě malou nebo komorní scénu, počítám jen jednou. Při tomto počtu samozřejmě není divu, že mi zhusta nějaká ta pr...

Film

Dvojí tvář Jima Carreyho v Masce
ImageFilm Maska byl ve své době (1994) opravdovým hitem. Kombinací zvláštních a dost vtipných obličejů, které umí dělat tak dobře snad jen Jim Carrey, a počítačové grafiky se z ušlápnutého bankovního úředníčka stal...