České stopy v New Yorku
Kultura21.cz

České stopy v New Yorku

 

cesky ny 200Město, které je v hledáčku nejen cestovatelů, ale i umělců z nejrůznějších odvětví. Kdo nebyl v New Yorku alespoň prostřednictvím filmového plátna, že? Město nekonečných možností. Ale co česká stopa a americké velkoměsto? Historii Čechů v New Yorku zkoumal autor představované knihy Martin Nekola.

 

 

V knize se s českou stopou setkáváme prostřednictvím dvaadvaceti kapitol. Informace jsou doplněny o přehledné mapy osídlení New Yorku původem českými občany. Je zde také mnoho fotografií. Vidět české kroje, které si na sebe naši krajané brali ve svátečních chvílích, to je v dnešní době velký a trochu nepředstavitelný zážitek.

První Češi se v New Yorku postupně objevovali ke konci sedmnáctého století. Vždy je k odchodu z domoviny donutila nějaká krize a Amerika byla ochotná nové lidi přijmout, vždyť v zemi bylo potřeba vykonat spoustu práce a bylo nutné najít šikovné ruce. Dokážete si představit v této době zařizovat stěhování přes půlku zeměkoule bez dobré znalosti jazyka, bez záruk, bez on-line propojení s nejbližšími?

V New Yorku vyrůstaly celé české čtvrti, ve kterých se budovaly kulturní domy organizované různými spolky, které byly spojené se školami a tělocvičnami. Rodiče kladli důraz na to, aby si děti zachovávaly původní jazyk, což ale podle informací z knihy nebylo u mladší generace tak oblíbené.

cesky ny 2z Ellis Island

Česká komunita se podle všeho dokázala podpořit navzájem, ale pracovala i na podpoře své původní vlasti, zvlášť v období, kdy se budovala první republika.

Češi v New Yorku nezaháleli a docela často se jim podařilo se finančně osamostatnit a založit své vlastní podniky. Velké úspěchy měli například v gastronomii nebo v krejčovství.

Představila jsem knihu velmi zlehka. V tomto článku se například vůbec nevěnuji slavným českým osobnostem, pro které se stal New York novým domovem. Podrobné informace a odkazy na odbornou literaturu a zdroje najdete na stránkách představované knihy. Přiznávám, že když jsem sama ve městě pobývala, vůbec mě o mých krajanech nenapadlo přemýšlet, takže díky této knize se mi propojily zajímavé informace s místy, které jsem už navštívila a které díky této knize určitě ještě navštívím. I vy můžete najít v knize nápovědu, po jakých místech se vydat.

cesky ny

Český New York
Autor: Martin Nekola
Žánr: naučná, historie
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 168
Hodnocení: 80 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz, autorka
http://www.universum.cz/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

HANKA KŘÍŽKOVÁ: „S úsměvem jde všechno líp…“

Krizkova 200Muzikálová herečka, zpěvačka Hanka Křížková, která momentálně účinkuje v Mamma Mia!, Dracula, připravuje se na znovuobnovenou Carmen je ve svém živlu. Začalo jaro a ona, milovnice květin, všeho barevného a voňavého ožila. Jak přiznává, od jara ...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Kniha o všem, co souvisí s církví

Cirkev 200Je chvályhodné, že vedle mnohdy vysoce odborných pojednání vycházejí i popularizační, příručkové, ale přitom nijak zprimitivnělé práce věnované dějinám. Alena a Vlastimil Vondruškovi rozpracovali pro nakladatelství Vyšehrad sedmidílný projekt naz...

Z archivu...


Literatura

Objevte s dětmi vesmír s novým atlasem

atlas vesmiru perexNakladatelství Albatros si připravilo pro všechny rodiče zvídavých dítek pochoutku ve formě Atlasu vesmíru pro děti, díky kterému zvídavé malé hlavičky budou možnost nahlédnout pod pokličku tajemství celého vesmíru a to vše netra...

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Největší padouch chce ukrást Měsíc

ja padouch 200Animovaná komedie Já padouch (2010) nás dostává do malovaného sousedství, plného rozkvetlých zahrad a dobrých lidí, kde v černém vysokém domě spřádá své plány jeden velký zločinec.

...