České stopy v New Yorku
Banner

České stopy v New Yorku

 

cesky ny 200Město, které je v hledáčku nejen cestovatelů, ale i umělců z nejrůznějších odvětví. Kdo nebyl v New Yorku alespoň prostřednictvím filmového plátna, že? Město nekonečných možností. Ale co česká stopa a americké velkoměsto? Historii Čechů v New Yorku zkoumal autor představované knihy Martin Nekola.

 

 

V knize se s českou stopou setkáváme prostřednictvím dvaadvaceti kapitol. Informace jsou doplněny o přehledné mapy osídlení New Yorku původem českými občany. Je zde také mnoho fotografií. Vidět české kroje, které si na sebe naši krajané brali ve svátečních chvílích, to je v dnešní době velký a trochu nepředstavitelný zážitek.

První Češi se v New Yorku postupně objevovali ke konci sedmnáctého století. Vždy je k odchodu z domoviny donutila nějaká krize a Amerika byla ochotná nové lidi přijmout, vždyť v zemi bylo potřeba vykonat spoustu práce a bylo nutné najít šikovné ruce. Dokážete si představit v této době zařizovat stěhování přes půlku zeměkoule bez dobré znalosti jazyka, bez záruk, bez on-line propojení s nejbližšími?

V New Yorku vyrůstaly celé české čtvrti, ve kterých se budovaly kulturní domy organizované různými spolky, které byly spojené se školami a tělocvičnami. Rodiče kladli důraz na to, aby si děti zachovávaly původní jazyk, což ale podle informací z knihy nebylo u mladší generace tak oblíbené.

cesky ny 2z Ellis Island

Česká komunita se podle všeho dokázala podpořit navzájem, ale pracovala i na podpoře své původní vlasti, zvlášť v období, kdy se budovala první republika.

Češi v New Yorku nezaháleli a docela často se jim podařilo se finančně osamostatnit a založit své vlastní podniky. Velké úspěchy měli například v gastronomii nebo v krejčovství.

Představila jsem knihu velmi zlehka. V tomto článku se například vůbec nevěnuji slavným českým osobnostem, pro které se stal New York novým domovem. Podrobné informace a odkazy na odbornou literaturu a zdroje najdete na stránkách představované knihy. Přiznávám, že když jsem sama ve městě pobývala, vůbec mě o mých krajanech nenapadlo přemýšlet, takže díky této knize se mi propojily zajímavé informace s místy, které jsem už navštívila a které díky této knize určitě ještě navštívím. I vy můžete najít v knize nápovědu, po jakých místech se vydat.

cesky ny

Český New York
Autor: Martin Nekola
Žánr: naučná, historie
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 168
Hodnocení: 80 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz, autorka
http://www.universum.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Jan Révai: Základem vztahu s dítětem je důvěra

revai 200Namyšlený tělocvikář Aleš Nezval ze seriálu Gympl nebo vtipně glosující porotce v soutěži StarDance, hlavně ovšem lamač dívčích srdcí z filmu Rebelové. Tak známe herce a tanečníka Jana Révaie

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Velikonoční leporelo Jany Semelkové

Velikonoce leporelo200Na výzvu naší redakční kolegyně, která má na starosti téma Velikonoc, zareagovala redaktorka Jana Semelková. Začtěte se do jejího vyprávění a potěšte se krásně barevným leporelem, jehož je a...

Z archivu...


Literatura

David Frej, Jiří Kuchař: Zdravé střevo

zdrave strevo200Někdy je až s podivem, že na nás náš vlastní žaludek má ještě žaludek. Někdy je až s podivem, že to s námi střeva ještě vydržela… Chtělo se mi čas od času povzdychnout si nad knihou MUDr. Davida Freje a Jiřího Kuchaře:

Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Miloš Forman slaví osmdesátiny
ImageMiloš Forman jako jediný z českých režisérů, kteří kdy emigrovali (připomeňme uměleckou rezignaci Gustava Machatého, Františka Čápa, Ivana Passera, Vojtěcha Jasného, nemluvě o Janu Němcovi atd.), plně souzněl s cizím prostředím a pro...