Sestry z Osvětimi v odboji i koncentračních táborech
Banner

Sestry z Osvětimi v odboji i koncentračních táborech

sestry-z-osvetimi 200Sestry z Osvětimi jsou velice zajímavým románem z prostředí holocaustu, v němž jeho autorka Roxane Van Iperen popisuje nejen situaci ve jmenovaném vyhlazovacím táboře, ale zároveň nabízí i pohled na několik dalších míst v období temna.

 Ústředními postavami jsou dvě mladé židovské sestry Janny a Lien žijící v Nizozemsku. Začala druhá světová válka, proto jejich život není vůbec jednoduchý. Přestože jim samotným hrozí velké nebezpečí, neváhají pomáhat i ostatním ohroženým spoluobčanům. V pronajaté vile schovávají celou řadu lidí, předávají falešné doklady nebo potravinové lístky. Nakonec je ovšem nacisté dostihnou a společně s dalšími rodinnými členy jsou transportováni do několika koncentračních a vyhlazovacích táborů. Tam pro ně teprve začíná opravdové peklo.

Kniha Sestry v Osvětimi začala vznikat díky tomu, že se její tvůrkyně Roxane Van Iperen v roce 2012 přestěhovala právě do tzv. Vysokého hnízda. Začala pátrat po historii tohoto domu a zjišťovat, že se v něm odehrávali neskutečné věci. Právě zde totiž žily sestry Janny a Lien. Celý příběh ovšem začíná už o něco dříve a popisuje předválečné mládí dívek a život jejich rodiny i postupný nástup nacismu.

Větší část vyprávění tak navzdory názvu nepopisuje jejich pobyt v táborech, ale pozadí nizozemského odboje, který byl poměrně rozsáhlý. Dozvíte se spoustu informací o situaci v Holandsku, kde se řada lidí rozhodla postavit proti okupantům a pomáhat ostatním. Samozřejmě to museli dělat potají, i přesto byli mnozí z nich odhaleni a čekal je strašný osud.

Dočkáte se opravdu napínavých momentů během kontrol policistů a SS, kdy často hrozil málo, a rodina Janny a Lien mohla být odhalena. Dařilo se jim schovávat většinu války, bohužel však byli v roce 1944 odhaleni (lépe řečeno napráskáni) a posláni do tranzitního tábora Westerbork. Ten sloužil jako přestupní stanice před transportem židů Osvětimi, Sobiboru, Bergen-Belsenu nebo Terezína. Zde už pomalu začíná klasický popis táborových hrůz, i když Westerbork zdaleka nebyla jejich nejhorší zkušenost. Sestry jsou totiž posléze v dobytčích vagónech transportovány do Osvětimi – Březinky.

Už vylíčení samotné cesty působí hodně dramaticky. Autorka mu věnuje několik stran a stejně jako celá kniha je popsána velice přesvědčivě. Hrůzy, které zažívali tisíce lidí jsou vykresleny s až nepříjemnou důsledností a působí velice depresivně. Samozřejmě každý titul na toto téma je silným prožitkem, ale text Roxane Van Iperen je podle mého nadprůměrný.

Poté už následuje vyhlazovací tábor Osvětim a následně i Bergen – Belsen. Společně s ústředními postavami prožíváte hrůzy, které zde zažily a je to prostě síla. Hodně velkou zajímavostí je jejich setkání se sestrami Frankovými. Zejména Annu zná téměř každý díky jejímu slavnému deníku. Osudy sester se propojily a dozvíte se tak poměrně dost informací právě o samotné Anně Frankové i jejím tragickém konci.

Sestry z Osvětimi jsou velice dobře napsanou knihou. Autorce se podařilo vylíčit historii jedné rodiny za druhé světové války opravdu působivým způsobem. Vyprávění bude hodně působit na vaše emoce a v některých chvílích bude mít takřka pocit, jako byste se v nacistickém pekle ocitli osobně. Stále je pro mne celé toto období naprosto nepředstavitelné a jen těžko se věří, že se mohl takto strašně chovat člověk k jinému člověku.

Díky podobným knihám však nezůstanou události války zapomenuty a budeme si připomínat osudy těch co přežili, ale i těch, kteří padli za oběť nesmyslným názorům. Rozhodně si všichni zaslouží alespoň naši ticho vzpomínku.

 Sestry z Osvětimi

Sestry z Osvětimi

Autor: Roxane Van Iperen

Źánr: Historická, Holocaust

Nakladatelství: Brána

Rok vydání: 2021

Počet stran: 384

Hodnocení: 100 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/454818-sestry-z-osvetimi.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Pozor na žihadla aneb Vidíš-li vosu, nehýbej se

hous 200Že i něžné pohlaví umí jít za svým hlava nehlava, a třeba i za hranici zákona, o tom vypráví kniha šestnácti krimipovídek Evy Houserové, která právě vychází v nakladatelství JaS.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Jak naši předkové trávívali volný čas (pokud nějaký měli)

volny cas perexUž čtyři desetiletí vycházejí sborníky, sestavené z příspěvků přednesených na odborných setkáních v Plzni – základním tematickým svorníkem je tu 19. století (případně prodloužené až do časů Velké války). Toto „dlouhé“ století tudíž vla...

Z archivu...


Literatura

Dopisy od mrtvého

dopisy od mrtveho perexČtenářům Stevea ROBINSONA není nutné představovat amerického genealoga Jeffersona Tayta, který se vydává opět řešit záhadu v Anglii. Žije již trvale v Londýně, má malého synka, takže od rodiny se mu moc nechce. Ale ...

Divadlo

AI: Když robot píše hru. Švandovo divadlo uvede hru napsanou umělou inteligencí

ai robot 200Přestože Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, které se rozhodly otevřít nejdřív v březnu 2021, hned na úvod příštího roku tu pro diváky připravují jednu velmi zajímavou novinku. Už 26. února 2021, uvedou u Švandů unikátní inscenaci ...

Film

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. ú...