Sestry z Osvětimi v odboji i koncentračních táborech

Sestry z Osvětimi v odboji i koncentračních táborech

sestry-z-osvetimi 200Sestry z Osvětimi jsou velice zajímavým románem z prostředí holocaustu, v němž jeho autorka Roxane Van Iperen popisuje nejen situaci ve jmenovaném vyhlazovacím táboře, ale zároveň nabízí i pohled na několik dalších míst v období temna.

 Ústředními postavami jsou dvě mladé židovské sestry Janny a Lien žijící v Nizozemsku. Začala druhá světová válka, proto jejich život není vůbec jednoduchý. Přestože jim samotným hrozí velké nebezpečí, neváhají pomáhat i ostatním ohroženým spoluobčanům. V pronajaté vile schovávají celou řadu lidí, předávají falešné doklady nebo potravinové lístky. Nakonec je ovšem nacisté dostihnou a společně s dalšími rodinnými členy jsou transportováni do několika koncentračních a vyhlazovacích táborů. Tam pro ně teprve začíná opravdové peklo.

Kniha Sestry v Osvětimi začala vznikat díky tomu, že se její tvůrkyně Roxane Van Iperen v roce 2012 přestěhovala právě do tzv. Vysokého hnízda. Začala pátrat po historii tohoto domu a zjišťovat, že se v něm odehrávali neskutečné věci. Právě zde totiž žily sestry Janny a Lien. Celý příběh ovšem začíná už o něco dříve a popisuje předválečné mládí dívek a život jejich rodiny i postupný nástup nacismu.

Větší část vyprávění tak navzdory názvu nepopisuje jejich pobyt v táborech, ale pozadí nizozemského odboje, který byl poměrně rozsáhlý. Dozvíte se spoustu informací o situaci v Holandsku, kde se řada lidí rozhodla postavit proti okupantům a pomáhat ostatním. Samozřejmě to museli dělat potají, i přesto byli mnozí z nich odhaleni a čekal je strašný osud.

Dočkáte se opravdu napínavých momentů během kontrol policistů a SS, kdy často hrozil málo, a rodina Janny a Lien mohla být odhalena. Dařilo se jim schovávat většinu války, bohužel však byli v roce 1944 odhaleni (lépe řečeno napráskáni) a posláni do tranzitního tábora Westerbork. Ten sloužil jako přestupní stanice před transportem židů Osvětimi, Sobiboru, Bergen-Belsenu nebo Terezína. Zde už pomalu začíná klasický popis táborových hrůz, i když Westerbork zdaleka nebyla jejich nejhorší zkušenost. Sestry jsou totiž posléze v dobytčích vagónech transportovány do Osvětimi – Březinky.

Už vylíčení samotné cesty působí hodně dramaticky. Autorka mu věnuje několik stran a stejně jako celá kniha je popsána velice přesvědčivě. Hrůzy, které zažívali tisíce lidí jsou vykresleny s až nepříjemnou důsledností a působí velice depresivně. Samozřejmě každý titul na toto téma je silným prožitkem, ale text Roxane Van Iperen je podle mého nadprůměrný.

Poté už následuje vyhlazovací tábor Osvětim a následně i Bergen – Belsen. Společně s ústředními postavami prožíváte hrůzy, které zde zažily a je to prostě síla. Hodně velkou zajímavostí je jejich setkání se sestrami Frankovými. Zejména Annu zná téměř každý díky jejímu slavnému deníku. Osudy sester se propojily a dozvíte se tak poměrně dost informací právě o samotné Anně Frankové i jejím tragickém konci.

Sestry z Osvětimi jsou velice dobře napsanou knihou. Autorce se podařilo vylíčit historii jedné rodiny za druhé světové války opravdu působivým způsobem. Vyprávění bude hodně působit na vaše emoce a v některých chvílích bude mít takřka pocit, jako byste se v nacistickém pekle ocitli osobně. Stále je pro mne celé toto období naprosto nepředstavitelné a jen těžko se věří, že se mohl takto strašně chovat člověk k jinému člověku.

Díky podobným knihám však nezůstanou události války zapomenuty a budeme si připomínat osudy těch co přežili, ale i těch, kteří padli za oběť nesmyslným názorům. Rozhodně si všichni zaslouží alespoň naši ticho vzpomínku.

 Sestry z Osvětimi

Sestry z Osvětimi

Autor: Roxane Van Iperen

Źánr: Historická, Holocaust

Nakladatelství: Brána

Rok vydání: 2021

Počet stran: 384

Hodnocení: 100 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/454818-sestry-z-osvetimi.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Velký rozhovor s nadějným umělcem Markem Hubáčkem nejen o Chicagu

hub 200S Markem Hubáčkem jsem se sešla v útulné zlínské kavárničce, abychom si popovídali o jejich velkém projektu s názvem From Czech to Chicago, který má na svědomí on s jeho kamarádem Martinem Vítkem. Rozhovor je o kampani, ale především o umě...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Nezapomeňte na barborky!

barborky tradiceTrhání takzvaných barborek patří k jednomu z prvních vánočních zvyků a ve váze pak větvičky konkurují adventnímu věnci.

...

Z archivu...


Literatura

Sociální sítě to umí pěkně zavařit

Eliza-je-sama-doma 200V nakladatelství Grada pod značkou Metafora román Eliza je sama doma, určený především ženám.

 

...

Divadlo

Rodina Homolkových se vrací! Švandovo divadlo uvede současnou adaptaci kultovní filmové komedie

ecce homo 200Babi Homolková, děda Homolka, Heduš, Ludva i nezbedná dvojčata se vrací! Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá rodinka poprvé objeví na divadelní scéně. Inscenace Ecce homo Homolka v režii m...

Film

24. Festival francouzského filmu přilétá

FFF perexPořádání FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU (letos ve dnech 18. až 24. listopadu) se u nás stalo letitou tradicí, letos je chystán už po čtyřiadvacáté. Svou základnu bude mít v Praze, ale jeho ozvěny proniknou i do dalších měst: do Brna, Českých Budě...