Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest perexLetos se pověstný FEBIOFEST koná již po devětadvacáté. Začíná v Praze, kde má vyhrazeny dny mezi 28. dubnem a 4. květnem, poté se stěhuje do dalších měst (Děčín, Otrokovice, Ostrava, Valašské Meziříčí). V Ostravě celá akce také končí – 14. května. Původně nesoutěžní přehlídka se postupem času změnila v soutěžní festival, kde současně probíhá dokonce několik soutěžních sekcí! Vedle obvyklé hlavní soutěže budou soutěžit také komedie, kde o vítězi bude rozhodovat třiatřicetičlenná divácká porota. Organizátoři si totiž byli vědomi, že festivalové filmy bývají vážné až pochmurné, takže divákům nabídli i něco pro pobavení, aniž by rezignovali na umělecké hodnoty. Svou cenu udělí rovněž organizace Amnesty International. Je ovšem pravda, že tzv. festivalové umělečno a závažno bývá mnohdy pouhým pozlátkem, pod níž se tají prázdnota.

 

Nač se tedy můžeme těšit? Spatříme filmy hrané (těch je přirozeně většina), ale zájemci si mohou vychutnat i snímky animované (shromážděné např. v sekci Generace junior, určené hlavně dětem) a své místo i dozajista najdou i dokumenty. Jsou vesměs celovečerní, takže na televizní obrazovky sotva proniknou – snad jedině s výjimkou českého zástupce Pražský výběr – Symphony bizzare. Michael Kocáb tu předestřel jakýsi průřez touto legendární kapelou, jejíž fanoušci si určitě zajásají při poslechu i spatření jejích písní. A pak mohou být potěšeni také gastronomičtí labužníci – Lovci lanýžů totiž prozradí, že hledání této vzácné pochoutky v lecčems připomíná tuzemské houbaření, jen poněkud náročnější.

Febiofest

Ostatně představa vybraných lahůdek pronikla i do názvu jedné ze zhruba dvaceti sekcí, které Febiofest nabízí – nazývá se Delikatesy z východu a nabídne zajímavé tituly z někdejších zemí sovětského bloku a bývalé Jugoslávie. Českou republiku tu zastupuje „požárnický“ snímek Kdyby radši hořelo, který spatříme v předpremiéře. Ostatně z tuzemské produkce nabídne Febiofest vícero položek. Některé již známe, třeba Atlas ptáků, jiné si právě tady odbudou svou premiéru, např. drama Promlčeno, jemuž vévodí jako vždy pozoruhodný Karel Roden. K tomu lze připojit ukázky do vysílání teprve chystaných televizních seriálů.

febiofest 2

Svatba

Divácky nejpřitažlivější bude nejspíš sekce Panorama: Ikony, která nabídne řadu podnětných titulů. Nejen příznivce slavného švédského režiséra může oslovit Bergmanův ostrov, který se odehrává v místech, kde Mistr natočil některá svá díla – na ostrově Fårö. Ve filmařském prostředí se odehrává španělská tragikomedie Film roku, kde zazáří dvě největší hvězdy tamní kinematografie – Penélope Cruzová a Antonio Banderas. Osobně bych však upřednostnil deziluzivní polský vhled do stavu tamní společnosti, nazvaný jednoduše Svatba. Kolektivní portrét jedné velké rodinné slavnosti dovolil odkrýt temné stíny skrývající se pod blahosklonnou slupkou prosperity. Protože od režiséra Wojciecha Smarzowského do zdejší filmové distribuce zatím žádný jeho film nepronikl (jen Česká televize záslužně uvedla jeho nejslavnější – a také nejskandálnější – počiny Volyň a Klér), bude trojice projekcí tohoto filmu asi jedinou příležitostí jak jej spatřit na velkém plátně.

febiofext 1

Stíny zapomenutých předků

Z retrospektiv upozorním za obšírnou sekci věnovanou ukrajinským filmů, ať již vznikaly v éře Sovětského svazu (dosáhly mezinárodního uznání jako Stíny zapomenutých předků) nebo pocházejí z nedávných let. Někdejší tradici zemitého, drsného poetismu, prodchnutého lidovými tradicemi a sytou, jakoby roztočenou barevností folklóru, nahradily mnohdy skeptické výpovědi o přítomnosti či nedávné minulosti. Například režisér Oleh Sencov, proslulý hlavně uvězněním v Rusku (kde byl odsouzen jako terorista!), se ve svém nejnovějším filmu Nosoroh zaměřil na rozkrytí zločineckých struktur, které si v 90. letech vydobyly své místo na slunci.

Co doporučit? Vážení čtenáři, potažmo diváci, budete-li se chtít vypravit do kina, volte hlavně ty filmy, které už nejspíš nikdy nespatříte. Protože s těmi, které již mají českého distributora, se dříve či později stejně setkáme v sálech biografů, případně v televizi. A doufejme, že i mezi tituly, o které dosud nikdo zájem neprojevil, se občas vyskytne pokládek, který si zaslouží pozornost.

29th Prague International Film Festival - Febiofest
28. 04. - 04. 05. 2022

Foto: Febiofest


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

11. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

11 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Filmy z karlovarského festivalu

54kviff 200Letošní karlovarský filmový festival skončil a oceněné tituly jsou již známy. Nebudu se k nim vracet, protože zajímavější než snímky ze soutěžních sekcí, zpravidla druhořadé, méně přínosné i přitažlivé, jsou díla uváděná mimo soutěž. Soustředí...


Literatura

S láskou se člověk nasměje


laska 200Pokud tomu nevěříte, pak je načase, abyste nahlédli do dvou knížek, Nicka Spaldinga – Lásko, kde jsi a Láska na třetí. Obě jsou spíš o trapasech, než o romantické lásce. Ostatně autor tvrdí, že ač se snaží sebev...

Divadlo

Je láska silnější než strach?

sipkovaruzenka perexV každé správné pohádce vyhraje dobro nad zlem. Dokáže ale křehká láska zvítězit nad tak velkým soupeřem, jakým je potichu se vkrádající strach? To se dozvíte, pokud zavítáte do Státní opery na baletní představení Šípková Rů...

Film

Představujeme vám projekty, které na podzim nabídne veřejnoprávní televize

ct 200Česká televize oslavila tento rok šedesáté výročí od svého založení. A i když má ty největší oslavy jubilea za sebou, bude podzimní schéma doprovázené ještě jejich dozvuky. Nebudou však chybět ani nové projekty, které dostanou prostor vedle...