Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Tisk

Febiofest perexLetos se pověstný FEBIOFEST koná již po devětadvacáté. Začíná v Praze, kde má vyhrazeny dny mezi 28. dubnem a 4. květnem, poté se stěhuje do dalších měst (Děčín, Otrokovice, Ostrava, Valašské Meziříčí). V Ostravě celá akce také končí – 14. května. Původně nesoutěžní přehlídka se postupem času změnila v soutěžní festival, kde současně probíhá dokonce několik soutěžních sekcí! Vedle obvyklé hlavní soutěže budou soutěžit také komedie, kde o vítězi bude rozhodovat třiatřicetičlenná divácká porota. Organizátoři si totiž byli vědomi, že festivalové filmy bývají vážné až pochmurné, takže divákům nabídli i něco pro pobavení, aniž by rezignovali na umělecké hodnoty. Svou cenu udělí rovněž organizace Amnesty International. Je ovšem pravda, že tzv. festivalové umělečno a závažno bývá mnohdy pouhým pozlátkem, pod níž se tají prázdnota.

 

Nač se tedy můžeme těšit? Spatříme filmy hrané (těch je přirozeně většina), ale zájemci si mohou vychutnat i snímky animované (shromážděné např. v sekci Generace junior, určené hlavně dětem) a své místo i dozajista najdou i dokumenty. Jsou vesměs celovečerní, takže na televizní obrazovky sotva proniknou – snad jedině s výjimkou českého zástupce Pražský výběr – Symphony bizzare. Michael Kocáb tu předestřel jakýsi průřez touto legendární kapelou, jejíž fanoušci si určitě zajásají při poslechu i spatření jejích písní. A pak mohou být potěšeni také gastronomičtí labužníci – Lovci lanýžů totiž prozradí, že hledání této vzácné pochoutky v lecčems připomíná tuzemské houbaření, jen poněkud náročnější.

Febiofest

Ostatně představa vybraných lahůdek pronikla i do názvu jedné ze zhruba dvaceti sekcí, které Febiofest nabízí – nazývá se Delikatesy z východu a nabídne zajímavé tituly z někdejších zemí sovětského bloku a bývalé Jugoslávie. Českou republiku tu zastupuje „požárnický“ snímek Kdyby radši hořelo, který spatříme v předpremiéře. Ostatně z tuzemské produkce nabídne Febiofest vícero položek. Některé již známe, třeba Atlas ptáků, jiné si právě tady odbudou svou premiéru, např. drama Promlčeno, jemuž vévodí jako vždy pozoruhodný Karel Roden. K tomu lze připojit ukázky do vysílání teprve chystaných televizních seriálů.

febiofest 2

Svatba

Divácky nejpřitažlivější bude nejspíš sekce Panorama: Ikony, která nabídne řadu podnětných titulů. Nejen příznivce slavného švédského režiséra může oslovit Bergmanův ostrov, který se odehrává v místech, kde Mistr natočil některá svá díla – na ostrově Fårö. Ve filmařském prostředí se odehrává španělská tragikomedie Film roku, kde zazáří dvě největší hvězdy tamní kinematografie – Penélope Cruzová a Antonio Banderas. Osobně bych však upřednostnil deziluzivní polský vhled do stavu tamní společnosti, nazvaný jednoduše Svatba. Kolektivní portrét jedné velké rodinné slavnosti dovolil odkrýt temné stíny skrývající se pod blahosklonnou slupkou prosperity. Protože od režiséra Wojciecha Smarzowského do zdejší filmové distribuce zatím žádný jeho film nepronikl (jen Česká televize záslužně uvedla jeho nejslavnější – a také nejskandálnější – počiny Volyň a Klér), bude trojice projekcí tohoto filmu asi jedinou příležitostí jak jej spatřit na velkém plátně.

febiofext 1

Stíny zapomenutých předků

Z retrospektiv upozorním za obšírnou sekci věnovanou ukrajinským filmů, ať již vznikaly v éře Sovětského svazu (dosáhly mezinárodního uznání jako Stíny zapomenutých předků) nebo pocházejí z nedávných let. Někdejší tradici zemitého, drsného poetismu, prodchnutého lidovými tradicemi a sytou, jakoby roztočenou barevností folklóru, nahradily mnohdy skeptické výpovědi o přítomnosti či nedávné minulosti. Například režisér Oleh Sencov, proslulý hlavně uvězněním v Rusku (kde byl odsouzen jako terorista!), se ve svém nejnovějším filmu Nosoroh zaměřil na rozkrytí zločineckých struktur, které si v 90. letech vydobyly své místo na slunci.

Co doporučit? Vážení čtenáři, potažmo diváci, budete-li se chtít vypravit do kina, volte hlavně ty filmy, které už nejspíš nikdy nespatříte. Protože s těmi, které již mají českého distributora, se dříve či později stejně setkáme v sálech biografů, případně v televizi. A doufejme, že i mezi tituly, o které dosud nikdo zájem neprojevil, se občas vyskytne pokládek, který si zaslouží pozornost.

29th Prague International Film Festival - Febiofest
28. 04. - 04. 05. 2022

Foto: Febiofest


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Arch of Hell: „Pokud si chcete pořádně zablbnout, zapařit nebo i zaběhat, jsme pro vás ta správná volba!“

arch of hell 200Jednou z českých kapel vystupujících na festivalu Made of Metal jsou brněnští Arch of Hell. Vystoupí zde v sobotu od půl čtvrté odpoledne. Jak se těší a na co se můžete těšit, to prozradila Tereza Nesvatbová.<...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Duchařina ze Severu

necro200Pokud máte chuť na film ve stylu finského Heavy Trip, Severská filmová zima letos nabízí komediální horor Mrtvé nechte spát. Ponořte se do tajů života po životě za zvuků metalové hudby.

...


Literatura

Megan Abbottová: Podej mi ruku - psychothriller temnější než menstruační krev

podej"Přede mnou leží stoh případových studií, které mezi námi kolovaly. Nemůžu je přestat číst, jako ty staré kriminologické časopisy, co je děda přechovával v suterénu. O Britce, jež ubodala kolegyni barmanku. O jiné dospělé ženě, co sv...

Divadlo

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v š...

Film

Jak buřiči a rozvratníci zachránili Hollywood

bezstarostni jezdci zurici byciŠedesátá léta narušila snad všude na světě zavedené pořádky, které v kinematografii dosud panovaly. Zejména režiséři se chtěli vymanit z područí služebnosti - ať již ji zosobňovaly ideologické tlaky, jak...