Jožka Jabůrková: Nechceme milodary pro naše děti, chceme práci pro jejich rodiče…

Jožka Jabůrková: Nechceme milodary pro naše děti, chceme práci pro jejich rodiče…

Tisk

jozka jabuvkova200V pondělí 31. července uplynulo 75 let, kdy v koncentračním táboře Ravensbrück zemřela Jožka Jabůrková (1896-1942). Umučili ji nacisté. „Nechceme milodary pro naše děti, chceme práci pro jejich rodiče.“ Tak zní jeden z citátů této neprávem opomíjené komunistické političky, levicové novinářky a spisovatelky, kterou umučili nacisté.

 

Setkání u sochy Jožky Jabůrkové na pražských Olšanských hřbitovech bylo neformální, komorní, každý, kdo přišel, řekl, co pro něj Jožka znamená. Přítomen byl i pamětník, dvaadevadesátiletý Zdeněk Karban, který jí v 30. letech – jako dítě – psal, Jožka totiž psala i pro děti, což ho oslovilo… Přítomní se shodli v tom, že Jožka měla schopnost vystihnout kořen problému a psala o tom, co se lidí dotýkalo nejvíc. Jako novinářka i politička bojovala za možnost školních družin o prázdninách, za obecní byty pro lidi z dělnických kolonií, za nízké náklady na bydlení, za to, aby lidé měli důstojně zaplacenou práci…

jozka jabuvkova1

V textu Chlebíček spí (který Jožka napsala pro dětskou rubriku v časopise Rozsévačka) se snažila dětem přiblížit špatnou sociální situaci jejich rodičů. Její článek je zaznamenán v knize Boženy Holečkové-Dolejší „Komunistická novinářka Jožka Jabůrková“ (1978, vydavatelství Novinář Praha), stojí za to celý jej ocitovat, byl psán a publikován v roce 1931 pro dětské čtenáře.

Chlebíček umřel?

„Naše maminky jsou nejsmutnější, když nemohou dětem dát to, co by potřebovaly. Pro zdraví mnoho mléka a chutné zeleniny i čerstvého ovoce, mnoho volného místa na sluníčku a dost šatů, které vzimě hřejí a v létě chladí. Pro radost plnou náruč hraček, sáně, míče, knížky, barvičky. Kdyby tohle všechno jejich děti měly, rozveselily by se chudé maminky, zazpívaly by písničky, na které už dávno zapomněly. Ale protože není mléka ani hraček, slunce ani ovoce, maminky nevědí, kde jim hlava starostí stojí a často na vaše škemrání zahubují. Je dost maminek, které s dětmi nerady mluví o tom, proč tatínek nedělá a proč nemohou koupit trochu medu nebo alespoň povidel ne chléb. Prý tomu děti nerozumějí. Ale vy, dělnické děti, musíte od malička znát život svých rodičů, abyste jim pomáhaly.

Byla jedna maminka, která také před dětmi tajila bídu. Měly jí tolik, že i chleba musela zamykat, aby ho vždy hladové děti příliš brzy nesnědly. Rozdílela ho zvečera po krajíčku a pak honem nesla do prázdné almárky. „Maminko, dej nám ještě kousíček,“ prosívaly děti před spaním a v bříšku jim kručelo. Nemohu děti – chlebíček spí. Všichni večer spí, chlebíček taky. Kdybychom ho vzbudily, třeba by se rozhněval a docela od nás utekl. V zimě chlebíček spával skoro celý den. Ráno po snídani, když šla maminka do práce, musel si prý odpočinout, v poledne se zase ukázal jen na chvilečku a hned ho maminka zamykala, aby prý neutekl. Ale jednou vyhodili maminku z práce a chlebíček zmizel docela. „Chlebíček nám umřel,“ říkaly děti, loupajíce suché brambory. Nemohly pochopit, proč zrovna jejich chlebíček umřel, když u pekaře je ho tolik.“

Tolik citace. Bohužel, i dnes nemají někteří rodiče kupříkladu na školní obědy svých dětí, pomáhají jim stát, obce, různé nevládní organizace nebo soukromé firmy…

Zdroj foto: Zdeněk Levý


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Megashow bude stát za to - prožijte devadesátky na plné pecky!!!

megashow 200Velká akce Megashow Pump It Up vol. I s hvězdami 90. let 2UNLIMITED, Twenty4Seven a VENGABOYS vypukne už za pár týdnů, konkrétně od 13. do 15. dubna 2017 v Praze, Frýdku Místku a Brně. My jsme toho využili a položili kapelám tři jednoduché otázk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou

Rusko pohledem z kuchyněAutor nám servíruje na 18 talířích nejrůznorodější hostinu hodnou impéria na „hliněných nohou“. Co talíř, to příběh z posledních cca 100 let Ruska či Sovětského svazu. S osobitým pohledem občana národa, který má se svým východním sousedem spoustu hořkých hist...

Z archivu...


Literatura

A tak tedy šel…

Tak tedy jdu 200V nakladatelství Epocha vyšla kniha Jiřího Dynybila s názvem A tak tedy jdu… popisující jeho prožití 787 kilometrů Svatojakubské cesty.

...

Divadlo

Úspěšně lze cestovat do pravěku nejen na filmovém plátně, ale i na divadelních prknech

cesta-do-praveku 200Říká se, že pachatel se vrací na místo činu. Občas je těch pachatelů víc, třeba čtyři. A vracejí se na míst více. Třeba do Zlína a třeba do pravěku. Přesně tak tomu bylo v neděli 2. listopadu, kdy se ve zlínském Městs...

Film

Pí a jeho život aneb Proč začneme s tygrem komunikovat?!

pi a jeho zivotNový film „Pí a jeho život“, jehož režie se ujal oscarový Ang Lee, můžeme poprvé zhlédnout, ve 3D provedení, již pár dní před letošním Štědrým dnem. Chlapec, tygr a moře – to jsou hlavní hrdi...