Ústecké zdymadlo

Ústecké zdymadlo

zdymadlo perexPod majestátním hradem Střekov přehrazuje řeku Labe zdymadlo. Tato naše národní technická památka od roku 1963 byla u příležitosti 100. výročí vzniku Československa nominována mezi 100 stavebních a architektonických památek z Čech a Slovenska. Zvítězila stavba na Ještědu, ale hned na druhém místě se umístilo Masarykovo zdymadlo z Ústí nad Labem.

Historie výstavby sahá do roku 1921, kdy projekt zdymadla byl schválen Zemskou správou v Praze. Při slavnostním zahájení stavby ve stejném roce bylo pojmenováno podle prvního prezidenta.

zdymadlo 1

Vlastní výstavba dle návrhu architekta Františka Váhaly probíhala od roku 1923 do roku 1936. Mnohým Ústečanům té doby se projekt nelíbil, protože podle nich zničil romantiku pod hradem. Velice náročná práce prověřila um tehdejších dělníků a techniků. Hlavní mechanizací byly parní bagry a parní lokomotivy na úzkokolejné trati. Ale stejně velká část prací byla prováděna ručně a pracovalo tam naráz až 500 dělníků. Řeku nebylo možno zastavit ani odvést do jiného koryta, vše muselo probíhat v součinnosti s jejím tokem, který byl značně zúžen do provizorního koryta, což lodní dopravě způsobovalo problémy. Účelem celé stavby bylo zajištění plavební hloubky, tedy splavnosti, odstranění zrádných proudů, které se právě pod hradem nacházely.

zdymadlo s hradem

Po dokončení se zvedla hladina řeky o 7 metrů, maximální rozdíl hladin před zdymadlem a za ním může být až 10 metrů. Vybudovány byly dvě plavební komory, ta velká byla při záplavách v roce 2002 využita i jako jezové pole. Součástí byla (a doposud je) i vodní elektrárna, kde jsou původní, dodnes fungující Kaplanovy turbíny. Vybudovaná lávka pro pěší umožňuje přechod přes řeku, dnes slouží i cyklistům. Problémem bylo, že se vytvořila nepřekonatelná překážka pro migrující ryby, zejména lososy. Byla sice pro ně vybudována cesta, ale jak čas ukázal, nefunkční. Proto v roce 2002 byl vybudován nový rybí přechod.

zdymadlo 2

V roce 1945 ustupující německá armáda zdymadla zaminovala. Dělníci si toho všimli a hledal se způsob, jak nenápadně tuto velice vážnou záležitost ohrožující lidi i majetek vyřešit. V té době sem za otcem chodil denně s obědem malý Bedřich Dědek. Bylo 7 let. Dostal štípací kleště a poučení, co má udělat. Dokázal to, a tak zachránil mnoho lidí a zabránil obrovským materiálním škodám, protože hrozilo zničení části města. Vděku se rodina nedočkala a toto hrdinství bylo dávno zapomenuto, protože se jednalo o německo-českou rodinu. I taková to byla doba.

zdymadlo 3

Během Dnů otevřených dveří je možnost zdymadlo i elektrárnu navštívit a celý areál si prohlédnout s odborným a zasvěceným průvodcovským výkladem.

Prameny: 60 ústeckých nej
www.usti-aussig.net
foto: autorka


 

Přihlášení



Soutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Mistryně ČR v Pole Dance Lucie Šimková: „Šplh na tyči jsem ve škole nenáviděla.“

simkova5 200Pole dance, neboli tanec u tyče, je moderní taneční disciplína, která spojuje dohromady hned několik prvků jako jsou např. balet, akrobacie nebo gymnastika. Tento netradiční sport si na svou stranu získává stále více nadšenců. Svědčí o tom i ...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Příběh hodinek Prim

Prim 200Za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z programu Kulturní aktivity 2014 vyšla jedinečná publikace, která je opravdovým skvostem, obzvlášť pro milovníky hodinek a jejich historie. Libor Hovorka, jehož zásluhou tato plnobarevná kniha spatřila světlo světa, pracuje...

Z archivu...


Literatura

Léto, které nikdy neskončilo

konec leta 200V Knižním klubu před pár dny vyšla kniha Konec léta od oblíbeného švédského autora Anderse de la Mottea, které se v jeho domovině prodalo přes 100 000 výtisků. Tak co, jaký úspěch bude mít tento titul u nás?

Divadlo

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Film

Rekapitulace Febiofestu: punková anarchie, film bez Lucíi a digitální amputace

febiofest200Jubilejní 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest skončil v hlavním městě vyhlášením vítězného snímku sekce Nová Evropa. Stalo se jím britské nezávislé drama Rozbitý svět (Broken...