NEZAPOMÍNEJME DĚTEM VYPRÁVĚT - Rozhovor se Spolkem Storytelling

NEZAPOMÍNEJME DĚTEM VYPRÁVĚT - Rozhovor se Spolkem Storytelling

Tisk

Storytelling200Spolek Storytelling se věnuje vyprávění příběhů už několik let. Vypráví na nejrůznějších akcích, ve školách, knihovnách, na festivalech, v divadlech i kavárnách. Učí také zájemce na seminářích, jak poutavě a zajímavě vyprávět, ať už dětem před spaním, ve škole při výkladu učiva nebo jak používat příběh v manažerské profesi. Dnes se ale zaměříme na jejich práci s dětmi. Jak a proč vyprávět příběhy dětem jsme se zeptali jedné ze členek Spolku Markéty Holé.

Máte velkou šíři zájmů. Jaká je vaše cílová skupina?
Obecně lze říct, že vyprávíme pro všechny, kteří mají chuť poslouchat příběhy. V kavárnách vyprávíme autorské příběhy pro pobavení a odpočinek dospělých posluchačů, ve školách zase vyprávíme pohádky i příběhy o slavných osobnostech žákům nejrůznějšího věku.

Je nějaká spodní věková hranice? Od kolika let jsou děti schopné poslouchat vaše příběhy?
Nejčastěji vyprávíme pro děti od čtyř let výš. Mladší děti mají ještě potíž s udržením pozornosti, přeci jen vyprávění je založené hlavně na slově, nedostanou vizuální oporu, nepoužíváme rekvizity.

A jsou dnešní děti v době televize a tabletů vůbec schopné “jen“ poslouchat?
Zjišťujeme, že jsou a máme z toho velkou radost. Dětská fantazie v současné době trochu pospává, dětem je často všechno předloženo jako na talíři a pro představivost nezbývá moc prostoru, ale stačí málo a probere se k životu. Jakmile děti zjistí, že příběhy jsou zábavné i napínavé, chytnou se, jdou s námi, vidí obrazy, zapojují se a vymýšlí, jak bude příběh pokračovat.

Sami vymýšlí pokračování? Co tedy dětem vyprávíte, je to improvizace nebo připravené pohádky?
Jak kdy. Moc rádi máme představení, které se jmenuje Pohádky Slovosledí babičky, kde dětem nejprve vyprávíme připravené pohádky z různých koutů světa, africké, japonské, indiánské i české a potom s dětmi improvizovaně vymýšlíme příběh. Díky tomu zjistí, že jejich nápady můžou být dobré a že se do tvorby pohádky může zapojit každý. A nejhezčí je, když po skončení představení mají sami chuť pohádky vyprávět.

Storytelling

Je lepší pohádky vyprávět nebo číst?
Na to se nedá odpovědět. Oboje má svoje. Všichni jsme milovali, když nám rodiče četli před spaním, mohli jsme jim nakukovat přes rameno, prohlížet si ilustrace, nebo je opravovat, když nám četli náš oblíbený příběh a něco přečetli jinak, než jak jsme si to pamatovali. U vyprávění je to zase čistší komunikační kanál, odpadá kniha jako prostředek a člověk vypráví přímo svému posluchači. Jsou si najednou blíž. Vypravěč si může víc hrát, má větší svobodu v interpretaci, používat víc mimiku, gesta, práci s hlasem.

Může se naučit vyprávět každý, i když na to nemá talent?
Určitě. Vypravěčství je v podstatě řemeslo a jako takové se naučit dá. My třeba vedeme semináře pro veřejnost, rodiče i učitele, kde si zkouší různá cvičení, při kterých si své vypravěčské schopnosti zdokonalují.

Kde vás můžeme potkat?
Program na každý měsíc máme na svých stránkách www.story-telling.cz, nebo také na Facebooku pod názvem Storytelling CZ. Rádi vystupujeme nejen ve školkách a školách, ale také na dětských akcích, takže je možné nás pro takové akce oslovit.


 

Zobrazit další články autora >>>

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Vlastimil Vondruška: „Kopec Klíč je pro mne určitý symbol, který jsem rozhodně nemohl vynechat, když jsem se do psaní sklářské ságy pouštěl.“

Vondruska 200Čtyřdílná historická sága Křišťálový klíč Vlastimila Vondrušky je velkou rodinnou kronikou z období baroka. Příběhy sklářské rodiny se odehrávají v klíčovém období vývoje Čech, tzv. manufakturním období, tedy od konce 17. století do reforem ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Kuly z Desmod by si na zábavě klidně zazpíval své písně!

desmod kuly 200Festivalová sezóna pomalu končí a my přinášíme rozhovor s Máriem „Kully“ Kollárem ze slovenských Desmod. Jaké byly letošní koncerty, jak vzpomíná na začátky kariéry a co si myslí o moderních technologiiích...


Literatura

Minulost, jak jste ji ještě neviděli!

historie v kostce 200Nakladatelství Universum jednoduše umí vydávat vynikající encyklopedie, o tom už jsme se přesvědčili mnohokrát. Edice ..v kostce nabízí již několik pozoruhodných titulů a v srpnu ji doplnil neméně působivý díl Historie v kostc...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Intimní drama BLÍZKO (CLOSE) režiséra Lukase Dhonta v exkluzivní předpremiéře na MFF Karlovy Vary

blizko close 200Emocionálně silný portrét chlapeckého přátelství BLÍZKO získalo na 75. festivalu v Cannes Velkou cenu poroty - Grand Prix. (Cenu získal ex-aequo s filmem Stars at Noon reřisérky Claire Denis.) „Jemnost není slabost,“ prohlásil dojatý reži...