V Holešově jsou české korunovační klenoty na dosah

V Holešově jsou české korunovační klenoty na dosah

Tisk

korunovacni predmety 200Unikátní výstava představuje mistrovskou repliku českých korunovačních klenotů a původního žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna tak bude v Holešově vystavena v původním kompletu.

 

 

Autorem replik je český a evropský zlatník, šperkař Jiří Urban, který realizoval šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. Detaily postupů výroby vystavených klenotů zachycuje na výstavě doprovodné video. Přesnou repliku korunovačního meče pak zhotovil zbrojíř Patrick Bárta.

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a cenným pokladem. Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami českého státu. Začal s Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty. Ty dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století. Naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.

Výstavu České korunovační klenoty na dosah volně doprovází výstava Malba, sklo, design, která představí výběr nejnovějších prací žáků a pedagogů SUPŠ Valašské Meziříčí. Bude se konat od 22. září do 27. listopadu.

korunovacni predmety malba

Příběhy osudů dvaadvaceti vladařů napříč pěti staletími budou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů, které co nejvěrněji ilustrují období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další.

korunovacni predmety jezulatko

Městské muzeum a galerie v Holešově současně k výstavě České korunovační klenoty…na dosah nabídne prezentaci hejtmanského meče Jana z Rottalu, jednoho z nejvzácnějších předmětů ve svých sbírkách. Návštěvník si tak za zvýhodněné vstupné může prohlédnout i tento skvost, který byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech, ale i při zasedání zemského soudu. Dá se říci, že na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů.

Vystaven bude od 21. 9. do 27. 11. 2022.

korunovacni predmety mec

Repliky českých korunovačních klenotů byly ve Zlínském kraji naposledy vystaveny před pěti lety. Holešovská výstava bude otevřena od 21. září do 27. listopadu denně kromě pondělí. Otevírací doba ve všední dny je od 13 do 17 hodin, o víkendech 9 - 12 a 13 - 16 hodin.

Pro skupiny a školy s pedagogickým dozorem je mimo uvedenou otevírací dobu výstava přístupná po domluvě předem v Městském informačním centru Holešov nebo telefonicky 571 160 890.

korunovacni predmety plakat

Ceník

České korunovační klenoty v kombinaci s Malba/sklo/design
základní 140 Kč, snížené (senior, student VŠ) 90 Kč, rodinné (2+3) 420 Kč, žáci a studenti ZŠ a SŠ 70 Kč, děti MŠ, ZTP a ZTP/P 30 Kč, fotopoplatek 20 Kč

České korunovační klenoty v kombinaci s Malba/sklo/design a hejtmanský meč Jana z Rottalu
základní 150 Kč, snížené (senior, student VŠ) 100 Kč, rodinné (2+3) 450 Kč, žáci a studenti ZŠ a SŠ 70 Kč, děti MŠ, ZTP a ZTP/P 30 Kč, fotopoplatek 20 Kč

Meč hraběte Jana z Rottalu samostatně
základní 60 Kč, snížené 40 Kč, rdoinné 150 Kč a školní skupiny 30 Kč.

Malba/sklo/design samostatně
jednotné vstupné 40Kč.

Více informací:

https://www.holesov.info/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Devět století od založení kladrubského kláštera

Kladruby200Benediktinský klášter v Kladrubech slaví letos 900 let od svého založení. Významnými mezníky oslav jsou dvě události – navrácení zrestaurované mariánské koruny na hlavní oltář klášterního chrámu a zpřístupnění jižní klášterní zahrady veřejnosti.

Z archivu...


Literatura

Šaty z igelitu: variace na samotu, které vám padnou

altSoubor třinácti povídek Šaty z igelitu, jejichž společným leitmotivem je lidská osamělost a stesk v nejrůznějších variacích, je debutem studenta a žurnalisty Vratislava Maňáka. Píše o událostech zdánl...

Divadlo

Již za týden představí Balet Národního divadla v online premiéře pohádkový příběh Marcii Haydée Spící krasavice

BaletND 200Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legend...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...