PAŠIJOVÉ HRY O VELIKONOCÍCH

PAŠIJOVÉ HRY O VELIKONOCÍCH

Tisk

pasije perexI ty dnešní vychází z tradičních pašijových her ze středověku z předčítání evangelia. První divadelní hry, označované jako mystéria, se brzy změnily ve velká divadelní přestavení. Narůstající jejich obliba mezi účinkujícími a diváky, patřila mezi ve městech a vesnicích zejména v 14 a 15 století, v době jejich největšího rozvoje.

 

Počátky této tradice vznikly ve Španělsku a Francií a brzy se rozšířila po dalších křesťanských státech. Světovou proslulost až do dnešní doby, má ale malá bavorská obec Oberammergau. V době třicetileté války padlo za oběť moru mnoho jejich obyvatel. Ti, přeživší slíbili, že uvedou pašijové hry, protože doufali, že díky této přísaze již nikdo na mor nezamře. V roce 1634 se do této akce zapojila prakticky celá obec.  Účinkování v těchto hrách se stále považuje za prestižní záležitost a přípravě se věnuje celý rok.  Akce se opakuje každých deset let (příští v roce 2020) a je to fantastická podívaná na tisíce lidí, kteří hrají na jevišti pod širým nebem. Své úlohy tam mají i děti i celá stáda zvěře. Navíc, obec leží v „kraji krále Ludvíka“ s jeho pohádkovými hrady Linderhof a Neuschwanstein. Pašijové divadlo je s průvodcem přístupno od května do října.

pasije 1


Českou tradici pašijových her drží Hořice na Šumavě od roku 1816, kdy byla nacvičena hra Utrpení a smrt našeho Pána Ježíše Krista. Tehdy jako herci se představilo patnáct hořických měšťanů a hrálo se bez kostýmů, později s přestávkami a úpravami textů až do roku 1887 v kostýmech. 

Nová divadelní budova v roce 1893 přilákala i členy šlechtických rodů, vysoké církevní hodnostáře, významné tehdejší osobnosti, i členy císařské rodiny. Představení bylo v roce 1897 natočeno americkými filmaři, byl to první hraný film natočený u nás. Původní texty byly v němčině, přeloženy do češtiny byly v roce 1923. Po válce noví osídlenci navázali na tato představení, pro které si upravili divadlo, ale hrálo se jen dva roky. Po roce 1948 dochází ke snahám tuto církevní tradici zlikvidovat. Z divadla se stal ovčín a sklad slámy. Dřevěná stavba byla rozebrána a zděná část a blízký poutní kostelík zlikvidována trhavinou v roce 1966. Pašijové hry v podání Plastic People měly premiéru v dubnu 1978 na Hrádečku u Václava Havla. Zvukový záznam tam pořízený byl šířen v samizdatu, na magnetofonovém pásku, společně s textovou a obrazovou přílohou.

pasije 2


K obnovené tradici dochází po roce 1989, kdy vzniká Společnost pro obnovu pašijových her. V devadesátých letech minulého století se začínají Pašijové hry uvádět i na jiných místech u nás Ždár nad Sázavou, zámek Zbraslav či na vodním hradě Lipý v České Lípě. Od roku 2014 i v Katedrále svatého Víta v Praze. Ale i malé obce na tuto tradici navazují, jako v Petrovicích na Ústecku, kde vystupují žáci základní školy.


Foto z hořických pašijí z internetu


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Jak se v průběhu dějin vzmáhala města

svet mest 200Asi sotvakoho překvapí, že města jsou stará jako lidská civilizace samá (například od postavení první sídelní vrstvy takového Jericha nás dělí více než deset tisíc let!) a nejčastěji je nalezneme v prostoru Blízkého východu či...

Z archivu...


Literatura

Linda Kohanov: S koněm mezi světy

S konem mezi svety 200Nejen nejkrásnější, ale také nejmoudřejší úhel pohledu na svět je ze hřbetu či z oka koně…Možná to, co se jen těžko chápe z různých knih, dobře a jasně pochopíte po boku právě tohoto obrovského zvířete. Jako by v něm byla ...

Divadlo

„Panenky“ Dolls – hračky nebo iluze?

Dolls 200Dolls jako návrat do dětství, na samý počátek všeho. Dolls jako výpověď o nás samých. Ve zbrusu novém prostoru pro umění a divadlo Jatka78 bylo před několika dny představeno nové vystoupení Cirku La Putyka s názvem Dolls. Premiéru mělo ovšem již n...

Film

Čtení o filmu nejen česky...Věnujme se i četbě zahraniční literatury (pokud ji seženeme)

kinematografia-perexZatímco za vlády komunistů byly televizní programy i nabídka kina zahlceny sovětskými filmy, nyní se k nám z Ruska dostane – a to ještě ojediněle - nanejvýš nějaká ta pohádka. O filmovém dění tam a zejména v republikách, kter...